در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

کوروش سلیمانی : بازگشایی تئاتر اجتناب ناپذیر است / باید به سلامتی مخاطب و معیشت گروه های تئاتری توجه شود


طبق اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلیه ی فعالیت های هنری از جمله سینما ، تئاتر و موسیقی ، با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا ، ازاول تیرماه طبق آیین نامه منتشرشده ( کلیک کنید ) مجاز به فعالیت می باشند و بازگشایی خواهند شد .

بعد از انتشار این خبر با تعدادی از هنرمندان تئاتر تماس گرفتیم و نظر آنها را به عنوان عضوی از خانواده تئاتر که مشمول این اطلاعیه می شوند ، جویا شدیم که آیا اساسا با بازگشایی تئاتر در این شرایط و با توجه به پروتکل منتشر شده ، موافق هستند و یا خیر .

در ادامه میتوانید مصاحبه ی کوروش سلیمانی ، کارگردان و بازیگر تئاتر را در این رابطه با خبرنگار تئاتر فستیوال بخوانید :

کوروش سلیمانی در واکنش به خبر بازگشایی سالن های تئاتر از اول تیرماه به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : بالاخره بازگشایی سالن های تئاتر باید اتفاق بیافتد . چیزی است که نمی تواند خیلی طولانی شود . چون هنرمندان چه به لحاظ معیشتی و چه به لحاظ دغدغه هایی که دارند ، نیازمند این هستند که کار کنند . از طرف دیگر جامعه هم نیازمند داشتن تفریحات فرهنگی مثل سینما ، تئاتر ، کنسرت و دیدن گالری ها هستند . یعنی نمی شود هنر در جامعه تعطیل شود . البته شرایط بیماری ایجاب می کرد که مدتی این مراکز تعطیل باشند ولی بالاخره باید فردا ، یک هفته یا دو هفته دیگر این بازگشایی صورت پذیرد .

 سلیمانی در این خصوص ادامه داد : اما در شرایطی که اولا سلامتی مردم به خطر نیافتد و دوما شرایط گروه های تئاتری و تماشاخانه هم در نظر گرفته شود . این دو موضوع در کنار هم اهمیت دارد یعنی هم سلامت مخاطبینی که برای دیدن تئاتر می آیند و هم سلامت گروه های تئاتری که اجرا می کنند و دغدغه ای که گروه ها به لحاظ معیشتی دارند . این مسائل باید در نظر گرفته شود .

این کارگردان تئاتر اضافه کرد : باز شدن سالن های تئاتر واجب است و همه ی ما انتظار داریم این اتفاق رخ دهد . اما در ابتدا باید شرایط فراهم شود دارد . آن هم در شرایطی که آمارها بالا و پایین می شوند و برخلاف آنچه که قرار بود تا  اردیبهشت و نهایتا خرداد بیماری تمام شود ولی همچنان ادامه پیدا کرده است .

کوروش سلیمانی در پایان گفت : باز هم تاکید می کنم باید سینما و تئاتر باز شود چون برای مردم و هنرمندان مهم است اما باید به دو نکته ی اساسی توجه شود: اول سلامتی مردم اعم از تماشاگران و پرسنل فنی سالن ها و بلیت فروش ها و در عین حال خود گروه اجرایی ، گریمورها و … نکته ی دوم بحث معیشتی است که آیا با توجه به تماشاگران معدودی که می توانند بیایند ، خواسته های تماشاخانه ها و گروه ها تامین می شود یا نه ؟! این مسائل را باید در نظر گرفت و نقاط قوت و ضعف و درستی و غلطی را در کنار هم دید و در نهایت تصمیم گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *