در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

کیومرث مرادی : امیدوارم آثار بخش معرفی جوانان تئاتر فجر هر سال پربارتر باشد


کیومرث مرادی کارگردان ، مدرس و پژوهشگر تئاتر ، در آخرین روز از سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با نمایش ” نامه های عاشقانه از خاورمیانه ” در بخش بین الملل حضور یافت . به بهانه اجرای این نمایش در جشنواره تئاتر فجر ، خبرنگار تئاتر فستیوال با این کارگردان با تجربه تئاتر به گفت و گو پرداخته که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

تئاتر فستیوال

کیومرث مرادی در رابطه با شکل گیری نمایش ” نامه های عاشقانه از خاورمیانه ” گفت : ” من در سال ۲۰۰۸ در فستیوال تئاتر ادینبورگ بودم ، در آن فستیوال ، ورکشاپی تحت عنوان اسطوره های معاصر جهان برگزار شد و در آن پنج کارگردان انگلیسی و پنج کارگردان ایرانی حضور داشتند که بر اسطوره های معاصر کار می کردند و متدهای خود را به یکدیگر معرفی می کردند . در همان دوران دو خبر بسیار مهم در انگلستان معروف شده بود و اپیزود دوم و سوم این نمایش شد .”
وی افزود : “ من فکر کردم که اسطوره های معاصر می توانند زنان و بچه های قربانی جنگ و یا کسانی باشند که در اخبار و تلویزیون آن ها را می بینیم ، کم کم این نمایش شکل گرفت و با همراهی و همکاری دوست خوبم پوریا آذربایجانی نوشته شد و این نمایشنامه شکل گرفت و به اجرا رسید .”
مرادی در خصوص به اجرا رسیدن این نمایش توضیح داد : “ما برای اولین بار این نمایش را در کشور آمریکا با بازیگران آمریکایی اجرا کردیم  بعد از آن در آذر ماه امسال اجرای این نمایش را در سالن پالیز تهران شروع کردیم و با استقبال زیادی از مخاطب مواجه شدیم .”
وی با بیان اینکه طراحی صحنه نمایش ” نامه های عاشقانه از خاورمیانه ” را نرمین نظمی بر عهده داشته است ، گفت : “ ایشان یکی از بزرگترین طراحان صحنه ایران هستند . کار کردن با ایشان به این صورت است که او در کنار کارگردان می نشیند و گام به گام با او کار می کند . در طول مدت تمرین او به شیوه من که شیوه ای مینیمالیستی بود ، شروع به طراحی کرد و در نهایت به این پرده های بسیار لطیف و زنانگی کار و حرکت رنگ ها و خطوط رسید و به نظر من این طراحی  یکی از زیباترین و مینیمالیستی ترین طراحی هایی است که من تا به حال دیده ام .”
این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه به دلیل اجرای مداوم این نمایش در شب های جشنواره موفق نشده است که آثار ارائه شده در جشنواره سی و پنجم را ببیند ، گفت : “من معتقد هستم که امروزه جشنواره بین المللی تئاتر فجر در خاورمیانه از مهمترین رویدادهای تئاتری منطقه است و خوشحال هستم که وقتی به بسیاری از کشورها سفر می کنید این جشنواره را می شناسند و برخی از آن ها آرزو دارند و علاقه مند هستند که در این فستیوال شرکت کنند . در واقع این فستیوال ویترین تئاتر ایران است و من همیشه امیدوار هستم که این جشنواره بتواند بخش مهمی از فعالیت تئاتری های ایران را به نمایش بگذارد و خوشحال هستم که در این جشنواره حضور دارم .”
وی تکنولوژی در تئاتر را یکی از مهمترین ابزارها دانست و عنوان کرد : ” امروزه تئاتری های بزرگ دنیا از تکنولوژی به عنوان یکی از ابزارهای تئاتری استفاده می کنند . همچنین افراد بزرگی همچون رابرت ویلسون تا پیتر بروک و خیلی های دیگر از این تکنولوژی به نفع تئاتر و نمایش خود استفاده می کنند . من مطمئن هستم که خیلی از دوستان با دانش من ، همچون سعید اسدی و مهرداد رایانی مخصوص و بسیاری از عزیزان دیگر ، کاملا آگاهانه و هدفمند می دانند که چه آثاری را انتخاب کنند و به نظرم این انتخاب ها به این صورت نبوده که بگویند تکنولوژی در کشور ما خوب است بنابراین کارهایی را که تکنولوژی دارد ، بیاوریم . امروز تکنولوژی مانند گریم ، لباس و طراحی صحنه جزئی از تئاتر است و شما وقتی کارهای خوب را انتخاب می کنید ، حتما در آن ها تکنولوژی وجود دارد .
کیومرث مرادی در پایان با اشاره به بخش مسابقه جوان جشنواره تئاتر فجر گفت : ” امیدوارم بخشی که به عنوان بخش معرفی جوان های تئاتری به تئاتر ایران است ، هرچه بیشتر و پربارتر اتفاق بیافتد و نمایش های پربارتری در این بخش حضور داشته باشند و در عین حال برای اجرای عموم در سال های آینده به آن ها تضمین داده شود و از آنها حمایت مالی شود . این بخش یکی از امیدهای نسل بعد است ، من خودم از این بخش بالا آمدم و خودم و اثرم را به تئاتر ایران معرفی کردم . این بخش یکی از زیباترین بخش های جشنواره هم هست چون این بخش از جشنواره بخشی پر از تلاش ، انرژی و خلاقیت برای آدم هایی است که می خواهند خود را معرفی کنند . می دانم که امسال خیلی به این بخش توجه شده است و امیدوارم در سال های بعد بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گیرد و تضمین اجرای عمومی در سالن های دولتی به این جوان ها داده شود تا بتوانند نمایش های خود را بی دغدغه اجرا کنند و خود را به مردم و مخاطب معرفی کنند .”

يک نظر ثبت شده است .

  1. رضا گفت:

    نمایش خوبی بود . دیدم خوشم اومد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *