گزارشی از آیین اختتامیه نوزدهمین جشنواره ملی نمایش‌های آیینی و سنتی ؛

پیشنهاد علی نصیریان برای ساخت سالن نمایش‌های ایرانی


آیین اختتامیه نوزدهمین جشنواره ملی نمایش‌های آیینی و سنتی متفاوت تر از دوره های پیش ، با حضور گسترده مردم در محله قدیمی سنگلج و تماشاخانه سنگلج برگزار شد و از چهار پیشکسوت این عرصه هم تقدیر به عمل آمد .

به گزارش تئاتر فستیوال ، مراسم اختتامیه جشنواره ملی نمایش‌های آیینی وسنتی شامگاه شنبه ۲۶ مردادماه متفاوت‌تر از همیشه به پایان رسید و از چهار پیشکسوت این عرصه هم تقدیر شد.

این مراسم ابتدا در خیابان بهشت و در محله قدیمی سنگلج با اجرای یک‌سری از آیین‌های نمایشی از شهرهای مختلف ، آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای و با پذیرایی از مردم با انواع خوراکی‌ها ، نوشیدنی‌ها و میوه‌ها شروع شد .

سپس ، پس از اذانی که توسط‌ یکی از هنرمندان نمایش‌های آیینی در خیابان گفته شد ، مراسم به صورت رسمی در تالار سنگلج با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران هنری و شهری و ادامه پیدا کرد . حماسه خوانی در مدح حضرت علی(ع)، پخش نماهنگی درباره بخش‌های مختلف جشنواره و کلیپی با صدای مرتضی احمدی و اجرای نمایش سیاه بازی از بخش های ابتدایی این مراسم بود. افشین هاشمی اجرای این مراسم را برعهده داشت .

این مراسم در حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، علی نصیریان رییس افتخاری جشنواره، داود فتحعلی‌بیگی دبیر جشنواره ، سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ، محمدحسین ناصربخت قائم مقام جشنواره و حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ، دکتر سعادتی شهردار منطقه دوازده و هنرمندانی چون اردشیر صالح پور، داریوش مودبیان، اسماعیل خلج ، مریم معترف ، گوهر خیراندیش ، حسین مسافر آستانه ، نادر برهانی مرند ، آزاده انصاری ، هما جدیکار ، و تعدادی دیگر از هنرمندان و مدیران تئاتری برگزار شد .

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که تئاتر ، هنر گفت‌وگو است و تئاترهای آیینی هم هنر گفت‌وگو با مردم هستند. گفت : ایران تمدن دیرینی دارد و فرصت خوبی را به واسطه نمایش‌های مختلف برای پیشرفت ایجاد کرده است. نمایش‌های آیینی از لحاظ غنا، سبک و شیوه، بسیار پربار هستند.

وی ادامه داد : از تمام بزرگان هنرهای نمایشی در طول تاریخ تشکر می‌کنم که بار نمایش‌های ایرانی را بر دوش کشیدند. ما فرصت‌های خوبی داریم که می‌توانیم به واسطه آن به آینده ایران امیدوار باشیم. نمایش‌های آیینی ریشه در سنت این کهن‌بوم دارند و می‌توانند مردم ایران را با سنت های گذشته آشنا سازند.

همچنین در بخشی از این مراسم علی نصیریان ، رییس افتخاری جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در جایگاه حاضر شد و در سخنانی عنوان کرد : تالار سنگلج ، نماد نمایش‌های ایرانی است و از اول تمام گروه‌های نمایشی در اداره تئاتر تصمیم گرفتند که در این سالن تنها نمایش ایرانی اجرا کنند چون تئاتر یک ملت، اجراهایش نیست بلکه ادبیات دراماتیکش است.

وی تأکید کرد: توجهی که در آن دوران جوانی به نمایش‌های ایرانی کردیم، از این جهت بود که این آثار با خلق و خوی ایرانی انس و الفت داشت؛ مثلا موسیقی و آواز خواندن در نمایش خیلی مطلوب تماشاگر ایرانی است و این موضوع بر خلاف تئاترهای غربی است. البته این موضوع سوای اپرا و نمایش‌های موزیکال است. با این حال، عنایت و توجه به نمایش‌های ایرانی منجر به برگزاری جشنواره‌های گوناگون شد و این جشنواره‌ها خیلی به ما کمک می‌کنند و من الآن که به گذشته این نمایش‌ها فکر می‌کنم، می‌بینم که خیلی پیشرفت کرده‌اند.

نصیریان به شعار جشنواره اشاره کرد و گفت: نمایش ایرانی فرصتی برای تئاتر معاصر ایران است و باید فکر کنیم که چطور می‌شود شکل‌ها و ساختارها و صورت ظاهری آثار هنری را در حرف و صحبت و نمایش امروز استفاده کنیم. این اتفاق باید با خلاقیت و جوشش‌های فردی آمیخته شود و نمایش‌های سنتی را به روز کرد. شعار جشنواره نیز خیلی هوشمندانه انتخاب شده است.

رییس افتخاری جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ادامه داد: منتها درخواستی دارم زیرا بسیاری از اساتید نمایش‌های ایرانی به علت بیماری از بین رفته‌اند و آقای فتحعلی‌بیگی بود که نمایش ایرانی را پس از انقلاب حفظ کرد. درخواست من این است که شهردار تهران حالا که به فضای سبز خیلی توجه کرده و ساختارهای فرهنگی مانند فرهنگسراها را هم ایجاد شده و نشان می‌دهند که تنها به فیزیک شهر اهمیت نمی‌دهند و به زندگی انسانی‌تر هم توجه دارند، مکان هایی را در تابستان‌ و زمستان ایجاد کنند تا نمایش‌های ایرانی به صورت مستمر در آنجا اجرا شوند.

نصیریان با اشاره به کافه شهرداری که پیشتر در محل تئاتر شهر بود و نمایش‌های مختلف ایرانی مانند خیمه‌شب‌بازی در آن اجرا می‌شد ، افزود: ما الان هم می‌توانیم جایی را درست کنیم که مردم در آنجا غذا بخورند و نمایش‌های ایرانی را هم به صورت مستر تماشا کنند. در گذشته چنین مکان‌هایی داشتیم و فکر می‌کنم نمایش‌های ایرانی با برگزاری دو سال یک‌بار جشنواره راه به جایی نخواهند برد؛ مخصوصاً این که این روزها نمایش‌هایی داریم که فقط مخصوص خنده‌های بی‌مورد هستند و لازم است در زمینه نمایش‌های کمدی کار فرهنگی کنیم.

گفتنی است در  بخشی از این مراسم ، سالروز آزادی آزادگان گرامی داشته شد و همچنین از نویسندگان و ناشران برتر تقدیر شد. شهناز روستایی برای نگارش کتاب «مبانی اصول نمایشنامه‌نویسی»، مهدی دریایی برای کتاب «همای رحمت»، هوشنگ جاوید برای نگارش کتاب «سیری بر تاریخ داستان‌پردازی و موسیقایی در ایران»، محمدحسین ناصربخت برای نگارش «کنکاشی در احوال مجالس مضحکه»، بنگاه ترجمه و نشر چاپ پارسه و نیز سعید ابریشمی‌راد، شهردار کاشان که مراسم افتتاحیه با همراهی این مجموعه در شهر کاشان برگزار شده بود مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین از غلامعلی ایوبی، محمدرضا (نادر) شهسواری‌فرد، ابوالفضل کبابیان و پرویز سنگ‌سهیل به عنوان چهار چهره قدیمی نمایش‌های آیینی و سنتی تجلیل به عمل آمد .

این مراسم در پایان با تقسیم کیکی که منقش به پوسترهای جشنواره بود و پیش از شروع برنامه رسمی توسط داود فتحعلی‌بیگی بریده شده بود، میان حاضران در سالن و اجرای گروه آیلان و حرکات موزون آذری به پایان رسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *