نادر برهانی مرند: در جشنواره ی امسال جشنی نداریم و جشنواره بیشتر گردهمایی اهالی تئاتر است


نشست رسانه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر صبح امروز یکشنبه ششم بهمن ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال، نشست رسانه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، وحید لک مدیر روابط عمومی جشنواره و برخی از اعضای ستاد جشنواره، صبح امروز یکشنبه ششم بهمن ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای نشست شهرام کرمی ضمن گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، از اصحاب رسانه به عنوان یار همیشگی تئاتر ایران قدردانی کرد و گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان یک گردهمایی بزرگ خانواده تئاتر در طول سی و هفت دوره برگزاری، سهم بسیاری در رشد و رونق تئاتر ایران داشته است و علاوه بر آن توانسته هنر نمایش ایرانی را در سطح بین الملل معرفی کند.

وی افزود: این رویداد در سال ۱۳۶۱، در اوج شرایط بحرانی جنگ آغاز شد و با سرمایه عظیم و حمایت هنرمندان، امروزه ما میراث دار یکی از بزرگ ترین رویدادهای هنری منطقه هستیم که به عنوان یک جشنواره شناخته شده در حوزه هنرهای نمایشی توانسته خود را به خوبی معرفی کند.

کرمی ادامه داد: ما معمولا جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را در یک تقویم ۱۰ روزه می‌بینیم اما این رویداد بسیار پیش‌تر آغاز شده است، برگزاری ۳۴ جشنواره تئاتر استانی و منطقه ای یکی از بخش های زیرمجموعه جشنواره تئاتر فجر است که با مشارکت هنرمندان در شهرها و استان‌های ایران به خوبی برگزار شد و ما ثمره این برگزاری شایسته را می توانیم در جشنواره شاهد باشیم که آثار منتخبی از جشنواره استانی به مرحله نهایی جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.

مدیر کل اداره هنرهای نمایشی در مورد مشکلاتی که بر سر راه برگزاری جشنواره وجود داشت، گفت: ما در برگزاری این دوره جشنواره با چند چالش مهم رو به رو بودیم، امیدوارم ما بتوانیم چالش ها برطرف کنیم، اولین چالش ما در زمینه برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر فقدان اعتبار در زمینه برگزاری این رویداد هنری بود که همچون سال گذشته با کسر بودجه رو به رو بودیم و از همان ماه اول برنامه ریزی ما این بود که با جذب اسپانسر بتوانیم بخشی از کسری خود را برطرف کنیم اما متاسفانه سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر بدون حضور اسپانسر برگزار می شود و ما همچنان در حسرت این خواهیم بود که یک نهاد، مرکز یا بنگاه اقتصادی به برگزاری جشنواره کمک کند، این حسرت همیشگی است و در سال های گذشته هم شاهد آن بودیم و برخلاف سایر هنرها، در حوزه هنرهای نمایشی اسپانسرها و حامیانی که می توانند پیشقدم شوند به برگزاری جشنواره کمک نکردند، من این موضوع را به عنوان گلایه مطرح می کنم.

تئاتر فستیوال

او همچنین با اشاره به شرایط مالی این رویداد بیان کرد: ما تلاش کردیم به شکلی فشرده و با صرفه جویی جشنواره را برگزار کنیم و با حفظ بخش های اصلی جشنواره به شکلی برنامه ریزی کنیم که خلایی در برگزاری اتفاق نیفتاد و ارائه خدمات به هنرمندان مهم ترین نکته برای ما بوده است که سعی کردیم به آن توجه کنیم. دومین چالش ما در برگزاری جشنواره تحریم های اقتصادی و سیاسی خارجی است که همه ما با آن دست به گریبان هستیم و می دانیم این تحریم های ظالمانه که جهت حفظ استقلال کشور متحمل می شویم به همه رویدادها از جمله جشنواره های هنری آسیب زده است. تلاش کردیم بهترین آثار را برای بخش ملل انتخاب کنیم و تلاش کردیم اتفاقات مثبتی در این بخش رخ دهد.

کرمی خاطر نشان کرد: چالش سوم حضور نیافتن برخی از چهره های هنری در جشنواره سی و هشتم بود که باعث شد آثار بخش های مختلف جشنواره را بار دیگر تنظیم کنیم. یکی از موضوعات مهم و جدی که می تواند منجر به شکوفایی تئاتر ایران شود، همدلی و هماهنگی خانواده بزرگ تئاتر ایران است. در هر شرایطی گروهی یا تعدادی از هنرمندان که همه جزو خانواده نجیب تئاتر ایران هستند تصمیم گرفتند آثار خود را به جشنواره ارائه نکنند، این تصمیم به خودی خود قابل احترام است. به هر حال هنرمندان با احساس پاک خود تصمیمی گرفتند که من به شخصه به این دوستان و بزرگان بابت رای و نظرشان احترام قائل هستم ولی برداشت دیگری از این انصراف ها نداشته باشیم.

در ادامه نشست، نادر برهانی مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: سال گذشته من خوشبختانه این اقبال را داشتم در چندین نشست آسیب شناسی جشنواره تئاتر فجر که بانی یکی از آن ها ستاد برگزاری سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بود، شرکت کرده و نظرات دوستان هنرمند و برجسته را بشنوم. سعی کردم در حد توان در جشنواره امسال این موضوعات و نکات دوستان را عملی کنم.

وی افزود: نقطه نظرات دوستان را می توان در سه محور مطرح کرد؛ اول اینکه جشنواره بسیار گسترده شده است و این وسعت بر کاهش کیفیت نقش داشته است، دوم بحث رقابتی و غیررقابتی برگزار کردن جشنواره بود، بسیاری از دوستان معتقد بودند جشنواره تئاتر فجر رقابت زده شده است و آثار مذموم و نکوهیده رقابتی برگزار کردن جشنواره باعث اتفاقات نامطلوبی می شود. سومین محور به بخش بین المللی جشنواره اختصاص داشت.

برهانی مرند در این رابطه توضیح داد: من سعی کردم به کمک دوستان و همکارانم در دبیرخانه و با مشارکت رییس جشنواره و شورای سیاستگذاری این آسیب شناسی ها را بررسی کنیم تا جشنواره با کیفیت تری داشته باشیم. اولین موضوعی که به آن پرداختیم کاهش بخش های رقابتی بود، جشنواره امسال در آثار صحنه ای فقط یک بخش رقابتی دارد، از سال ۹۴ به بعد جشنواره در بخش آثار صحنه ای در سه بخش رقابتی حضور پیدا می کرد و برای هر بخش رقابتی هم بیش از ۲۵ اثر شرکت می کردند. امسال خوشبختانه توانستیم خود و شورای سیاستگذاری را متقاعد کنیم تا تنها یک بخش رقابتی در بخش مسابقه تئاتر ایران داشته باشیم و یک بخش غیررقابتی هم تدارک دیده ایم.

تئاتر فستیوال

دبیر جشنواره ادامه داد: جشنواره امسال به جز بخش تئاتر ملل قرار بود در بخش صحنه در ۵۷ اثر خلاصه شود و جشنواره ای به لحاظ کمی کوچک اما با کیفیت باشد. علی رغم تمامی آسیب شناسی ها و مذموم دانستن رقابت، ما در بخش رقابتی ۲۴۹ ثبت نام کننده داشتیم و در بخش غیررقابتی ۵۰ شرکت کننده. در بخش غیررقابتی که قرار بود به عنوان بخش ویژه برگزار شود، هنگام طراحی فراخوان فکر کردم گروه های کیفی تر در بخش غیررقابتی بیشتر ثبت نام می کنند.

وی ادامه داد: ورودی بخش غیررقابتی را هم به نحوی طراحی کردیم که دوستان انگیزه بیشتری برای حضور در این بخش داشته باشند، ورودی بخش رقابتی را تا ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفتیم و در بخش غیررقابتی تا ۳۰ میلیون تومان اما آمار اینچنین که گفتم بود.

برهانی مرند همچنین عنوان کرد: در جلسات آسیب شناسی بسیاری از دوستان در مذمت رقابت سخنانی را مطرح کردند اما امسال وقتی من از آن ها تقاضا کردم به عنوان مهمان در جشنواره حضور داشته باشند، شرط حضور خود را شرکت در بخش رقابتی مطرح کردند و به هیچ وجه هم کوتاه نیامدند.

او در ادامه بیان کرد: موضوع دیگر جشنواره امسال به تئاتر ملل اختصاص داشت، ما در این بخش الزام مسابقه تئاتر ملل را برداشتیم و آن را به طور رقابتی برگزار نمی کنیم چون حداقل باید بیش از ۱۰ اثر در این بخش حضور داشته باشند تا شکل رقابتی داشته باشد. امسال واقعا وضعیت مالی خوبی نداریم و الزام حضور ۱۵ گروه برای شکل گیری بخش مسابقه را از دوش خود برداشته ایم تا به کیفیت بیشتر توجه کنیم. سعی کردیم به وجوه دیگر حوزه بین الملل توجه کنیم که از آن جمله می توان به بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران اشاره کرد که حدود ۲۵ مهمان از کشورهای مهم دنیا در این بخش حضور دارند و این فرصتی خواهد بود برای معرفی تئاتر ایران و دعوت از هنرمندان داخلی به جشنواره های بین المللی.

وی ادامه داد: جشنواره امسال قرار بود قواره کوچکتر و با کیفیت تری داشته باشد، الان هم با چنین وضعیتی رو به رو هستیم. قرار بود در بخش رقابتی حدود ۳۰ اثر داشته باشیم که پس از اتفاقات اخیر به ۲۰ اثر رسیدیم، در بخش غیررقابتی قرار بود ۲۷ اثر حضور داشته باشند که این تعداد به ۱۵ اثر رسیده است.

دبیر جشنواره خاطر نشان کرد: در بخش ملل قرار بود ۷ اثر داشته باشیم که الان حضور ۶ اثر قطعی است، در بخش تئاتر خیابانی قرار بود طبق فراخوان ما ۲۲ اثر داشته باشیم که پس از اتفاقات اخیر به ۲۳ اثر رسید. در بخش رادیوتئاتر ما ۱۰ اثر را قرار بود میزبانی کنیم که در حال حاضر به ۱۱ اثر رسیده است. در بخش رادیوتئاتر و تئاتر خیابانی بخش های ویژه ای را برای شهادت سردار قاسم سلیمانی و حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تدارک دیده ایم تا آثاری درخور شان این دو اتفاق تهیه کنیم.

برهانی مرند افزود: البته ما سعی کردیم به فراخور شان روزهای سنگینی که در آن قرار داریم از برخی از برنامه ها عبور کنیم و به همین دلیل امسال اساسا رویکرد جشنواره ای نداریم و جشنواره بیشتر گردهمایی اهالی تئاتر است.

وی بیان کرد: در بخش به علاوه فجر، ما ۴۰ اثر با حضور ۸ سالن خصوصی خواهیم داشت و در بخش دیگرگونه ها که قرار بود ۱۸ گروه شرکت کنند، با چهار گروه این بخش را برگزار خواهیم کرد. پس از اتفاقات اخیر تصمیم قطعی دبیرخانه بر این بود که اگر قرار است جایگزینی برای دوستان انصرافی داشته باشیم تا حد امکان به مقررات فراخوان پایبند بمانیم و خوشبختانه این اتفاق عملی شد و آمارها هم حکایت از همین موضوع دارد. ما درخواست های بسیاری از گروه های تئاتری داشتیم اما تصمیم ما بر این بود که بر اصول اصلی خود بمانیم و تا حد امکان جایگزینی نداشته باشیم. آنچه در جدول جشنواره امسال حضور دارد، آلترناتیوهای دوم یا سوم هیات های انتخاب است.

بر اساس اعلام نادر برهانی مرند، بزرگداشت چهار هنرمند پیشکسوت تئاتر، کریم اکبری مبارکه، آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی و مهدی لزیری در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره درباره انتشارات این رویداد عنوان کرد: در بخش پژوهش و انتشارات مصمم بودیم اگر قرار است اثری منتشر شود مربوط به خود جشنواره باشد، خوشبختانه امسال یک کتاب جامع که حاصل سال ها پژوهش است منتشر خواهد شد که حدود ۹۰۰ صفحه است و نسخه دیجیتال آن در طول جشنواره رونمایی می شود، این کتاب تاریخچه جشنواره بین المللی تئاتر فجر از دوره یکم تا سی و یکم خواهد بود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد. البته در گذشته بخش اول این کتاب توسط دوست هنرمند و پژوهشگر ما آقای اکبرزاده منتشر شده بود و بخش دوم این کتاب هم امسال تهیه و عرضه خواهد شد.

نادر برهانی مرند ادامه داد: کتاب به تفکیک سال های برگزاری جشنواره تنظیم شده است و هر جشنواره به تکفیک بخش ها و عوامل برگزاری و برگزیدگان و آثار حاضر معرفی شده است. جای این کتاب در حوزه تئاتر بسیار خالی بود و خوشحالم امسال رونمایی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: کتاب عکس و پوستر جشنواره هم به همراه کتاب نمایشنامه نویسی که شامل نمایشنامه های برگزیده جشنواره است، در این دوره منتشر خواهد شد. امسال خوشبختانه مسابقه نمایشنامه نویسی برگزار شد و به دلیل آنکه دنبال کیفیت بهتر آثار بودیم، بازه زمانی ارسال آثار را کوتاه دیدیم اما زمان بررسی آثار را حدود سه تا چهار ماه در نظر گرفتیم تا دوستان داور بتوانند با دقت تمام آثار را بررسی کنند و برگزیدگان در اختتامیه معرفی خواهند شد.

تئاتر فستیوال

برهانی مرند همچنین با اشاره به صرف نظر کردن از اقدامات فرعی برای صرف هزینه کمتر در جشنواره بیان کرد: به منظور صرفه جویی اقتصادی از ماموریت های فرعی عبور کردیم، رادیوتئاتر امسال قرار نبود در جشنواره حضور داشته باشد اما دوستان رادیو از جمله اداره کل هنرهای نمایشی مصمم به برگزاری این بخش بودند و هزینه برگزاری این بخش را تقبل کردند.

دبیر جشنواره افزود: امسال قرار است اتفاق خجسته ای بیفتد و آن هم راه اندازی سایتی جامع با اطلاعات جامع و دو زبانه است که دوستان و مخاطبان جشنواره تئاتر فجر بتوانند به راحتی به اطلاعات جشنواره دسترسی داشته باشند. امسال این سایت که شامل اطلاعات و اخبار دوره های مختلف می شود رونمایی خواهد شد که یکی از افتخارات خوب این دوره است.

وی درباره قیمت بلیت‌ها گفت: قیمت بلیت‌ها امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش نیافته است، در بخش به علاوه فجر هم با پیشنهاد و صلاحدید دوستان قیمت بلیت ۲۵ هزار تومان است. سایت فروش بلیت هم تیوال است که از روز سه شنبه هشتم بهمن ماه تا ساعت ۲۰ برای اهالی رسانه باز می‌شود و سپس برای مخاطبان جشنواره در دسترس خواهد بود. همچنین دوستان دانشجو می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف برخوردار شوند. ظرفیت فروش هم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تدارک دیده شده است که من این اتفاق را دوست ندارم و معتقدم باید ظرفیت بیشتری در نظر گرفته شود اما متاسفانه جشنواره دست ما را برای فروش بیشتر می بندد.

در ادامه نشست که به پرسش اهالی رسانه احتصاص داشت، شهرام کرمی در پاسخ به پرسشی درباره شفافیت اداره کل هنرهای نمایشی در زمینه مسایل مالی و معنوی بیان کرد: عدالت را می توان با شفاف سازی و روشن شدن همه جنبه های یک فعالیت هنری عملی کرد و همواره تلاش کردم که این موضوع را جامه عمل بپوشانم. ما موضوعات و اتفاقات تمام رویدادهایی را که برگزار می کنیم، به شکلی شفاف و واضح مطرح می کنیم اما کمیته مربوطه درباره نحوه اطلاع رسانی تصمیم گیری خواهد کرد، در حال حاضر وقفه ای رخ داده و مطمئن باشید این اطلاع رسانی صورت می گیرد.

وی افزود: در مورد نظر خود نسبت به انصراف هنرمندان باید بگویم وظیفه خودم را که حمایت از تئاتر کشور است انجام می دهم تا بتوانم از همه هنرمندان دفاع کنم. من تا زمانیکه در این جایگاه هستم از هنرمندان حمایت و دفاع می کنم ولی دوستانی که تصمیم به شرکت نکردن در جشنواره گرفتند، تصمیم فردی یا گروهی خودشان است و خود باید درباره آن توضیح بدهند و من هیچ اظهارنظری درباره این تصمیم نمی کنم اما قطعا احساسات پاک هنری در آن دخیل بوده است و شرکت نکردن در یک جشنواره ای که با تقاضای خود هنرمندان و با برنامه ریزی های متعدد تدارک دیده شده است، تمام برنامه های یک رویداد هنری را به چالش می کشد، این مسئله طبیعی است و تمامی برنامه های ما دچار اختلال شد، متاسفانه برخی از گروه های انصرافی در جدول جشنواره نبودند و پیرو جوسازی که صورت گرفت با این موج همراه شدند.

مدیرکل هنرهای نمایشی خاطر نشان کرد: من به شخصه با این اعتقاد که نیاز به همدلی داریم و نباید بین اهالی تئاتر دو دستگی ایجاد شود به این ماجرا ورود کردم و نادر برهانی مرند هم طی دو نامه به این موضوع ورود کرد و برخی از هنرمندان هم تصمیم به بازگشت به جشنواره گرفتند و برخی هم بر تصمیم خود مصمم بودند و ما هم تصمیم گرفتم به چارچوب قوانین و آیین نامه پایبند بمانیم.

وی گفت: در این مدت دیدم که آیین نامه جشنواره شاید دچار خلایی است چون جشنواره فرآیندی را طی کرده است و تعدادی انتخاب شده و تعدادی نشدند و با طی این روند برخی از جشنواره انصراف می دهند، حال وضعیت گروه هایی که به جهت ظرفیت شرایط حضور در جشنواره را پیدا نکردند چه می شود؟ به این موضوع بسیار فکر کردم و به نظرم شاید آیین نامه جشنواره در این زمینه باید اصلاح شود. اگر من از هنرمندان حمایت کردم به واسطه این بود که دو دستگی در تئاتر کشور ایجاد نشود چون بسیار آسیب زننده است و اتفاقی که توسط هنرمندان افتاد تصمیماتی فردی بوده است و به نظرم نباید فضا را به سمت دو قطبی شدن ببریم و این انصراف ها را به شکلی دیگر تفسیر کنیم. شاید بخشی از عدم تمایل و انصراف هنرمندان این باشد که جشنواره در شرایطی تبدیل به یک رویه تکراری شده برای هنرهای نمایشی شده است و اگر تغییر و پویایی در جشنواره صورت بگیرد می تواند بر این روند تاثیرگذار باشد.

شهرام کرمی همچنین توضیح داد: فضای تئاتر برخلاف سایر گونه های هنری، فضای گروهی است و ممکن است تصمیم یک نفر تمام تصمیمات یک گروه را دچار مشکل کند، گروهی داشتیم که خود تمایلی به انصراف نداشت اما بازیگران تصمیم گرفتند و بالعکس. جشنواره بین المللی تئاتر فجر جشنواره ای با عزت و پایداری است که برای پاسداشت انقلاب اسلامی برگزار شد و خانواده تئاتر هم در طول ۳۷ دوره برگزاری در این رویداد شرکت کردند و در آینده هم همراه جشنواره خواهند بود.

کرمی در پاسخ به پرسشی درباره موضعی که نسبت به واکنش اصناف تئاتری در زمینه انصراف هنرمندان اتخاذ کرده است، توضیح داد: من معتقدم که برای رونق تئاتر باید فعالیت صنفی خود را تقویت کنیم. همیشه تاکید داشتم بسیاری از فعالیت های اداره کل هنرهای نمایشی را به اصناف واگذار کنیم و خوشبختانه تا حدود زیادی این هدف عملی شده است و ضرورت داشت در عرصه تئاتر نیز به این نقطه برسیم. واقعیت این است که من در مورد بیانیه خانه تئاتر اظهارنظری نمی کنم چون معتقدم صنف حق اظهارنظر را دارد اما این گلایه را هم مطرح می کنم که انتظار داشتم خانه تئاتر به تمام وجوه و پیشینه جشنواره توجه کند، نظرات دوستان به عنوان یک صنف مستقل قابل احترام است و اصناف هنری مورد حمایت بخش های دولتی نیستند تا من بخواهم درباره حمایت های خودم شفاف سازی کنم.

وی افزود: معتقدم خانه تئاتر باید در همه وجوه حامی هنرمندان باشد، در جشنواره تئاتر فجر گروهی تصمیم به انصراف گرفتند و گروه بزرگ تری هم مصمم به حضور در جشنواره بودند، به نظرم باید به تمام جنبه های خانواده بزرگ تئاتر یکسان نگاه کرد. من تلاش کردم بدبینی برخی از افراد و نهادها به حوزه تئاتر را برطرف کنم چون همان اندازه که فعالیت ما در عرصه هنرهای نمایشی گستردگی دارد و می تواند در بخش هایی بسیار موثر باشد در بخش هایی هم شاید قابل دفاع نباشد اما اینکه یک رویداد را تحریم کرده و خود و مخاطبان را از حضور در آن محروم کنیم چندان قابل دفاع نیست و من انتظار داشتم خانه تئاتر با نگاه وسیع تری به این موضوع و چشم انداز آینده تئاتر نگاه می کرد.

کرمی عنوان کرد: جامعه تئاتری پراحساس هستند و با احساس پاک خود تصمیم می گیرند، قرار است من به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی حامی این گروه باشم، اصناف هنری باید حامی تمام طیف های هنری باشند. این موضوع ضرورتی است که باید نگاه مان نسبت به آن ها تغییر کند.

تئاتر فستیوال

نادر برهانی مرند سپس در پاسخ به پرسشی درباره هزینه هایی که جشنواره در پی لغو حضور گروه های خارجی از جمله گروه تئاتر اودین متقبل شده است، گفت: قرارداد ما با گروه های خارجی براساس عرف بین المللی بیشتر بر پایه مفاهمه است تا انعقاد قراردادی در حوزه تئاتر. تا آخرین لحظه تجهیزات ایشان در حال ارسال به ایران بود و تنها کاری که از عهده من برمی آید اختصاص هزینه ارسال آثار به ایشان است.

شهرام کرمی هم در این باره توضیح داد: ما هیچ هزینه ای برای بخش ملل انجام نداده ایم، من به عنوان عضوی از خانواده تئاتر گلایه ای دارم، ما همه اقدامات لازم را برای حضور گروه های خارجی در ایران داشتیم اما مکاتباتی از داخل کشور با این گروه ها درباره حضور در ایران انجام شد که برنامه ریزی های ما را دچار مشکل کرد. ما چند ماه در حال بررسی کمپانی های معتبر و با کیفیت برای حضور در جشنواره بودیم تا بخش بین الملل را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم. امسال قرار بود پنج کمپانی مطرح با آثار خود در جشنواره حاضر شوند اما علی رغم تلاش های مکرر ما این اتفاق نیفتاد، ما حتی برای ویزای همسر آقای باربا با وزارت خارجه تعامل کردیم اما متاسفانه شرایط با توجه به تماس هایی که اشاره کردم به نحوی پیش رفت که نتوانیم در خدمت این گروه باشیم. گروه باربا اعلام کرد در زمان دیگری در ایران حضور پیدا خواهد کرد اما ما تاکید کردیم بهترین زمان جشنواره تئاتر فجر است و ما از شما دعوت کرده ایم.

نادر برهانی مرند در پاسخ به پرسشی درباره علت همزمانی برگزاری جشنواره تئاتر و فیلم فجر توضیح داد: ما ۹ ماه است در دبیرخانه شبانه روز زحمت می کشیم تا جشنواره ای را تدارک ببینیم که اگر اتفاقات اخیر رخ نمی داد، ۱۹ دی ماه جدول ما منتشر شده بود، کاتالوگ در دسترس قرار می گرفت و مهمانان بخش های مختلف جشنواره معرفی می شدند. پیش از ۱۰ بهمن در ایام فاطمیه قرار داریم و پس از بازه فعلی هم به دلیل برگزاری انتخابات امکان برگزاری جشنواره را نداشتیم و صلاح بر این دیده شد تا در این بازه زمانی جشنواره را برگزار کنیم. البته ما اولین دبیرخانه ای بودیم که برنامه برگزاری را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کردیم، من هم از این همزمانی خوشنود نیستم چون معتقدم که تئاتر مظلوم واقع خواهد شد اما شما دوستان رسانه نباید ما را تنها بگذارید. البته من معتقدم سینما مخاطبان خود را دارد و تئاتر هم دوستداران و مخاطبان خود را دارد و به نظرم تئاتر از این بابت ضرری نخواهد دید. همچنین تلاش کردیم تا چندان تحت الشعاع سینما قرار نگیریم.

برهانی مرند در پاسخ به اینکه چرا نهادهایی چون شهرداری برخلاف کمکی که به جشنواره فیلم فجرداشته است، به جشنواره تئاتر فجر اعتباری را تخصیص نداد، گفت: اشاره می کنم که نه تنها شهرداری (البته به جز حمایت های معنوی شهرداری برخی از مناطق) بلکه دبیرخانه ما نیز هنوز تخصیص اعتباری نداشته است. من شرمنده دوستان و هیات داوران هستم اما این شایسته جشنواره ای بزرگ چون تئاتر فجر نیست که تخصیص بودجه به روزهای آخر واگذار شود و امیدوارم دبیران سال های بعد اینچنین مظلوم واقع نشوند و جشنواره تئاتر فجر که حداقل با این شرایط برگزار می شود بودجه مربوطه را به موقع تخصیص دهند. در حال حاضر نه تنها شهرداری کمک نمی کند بلکه حتی سایر ارگان ها نیز چنین کمکی ندارند. برای مثال خانه هنرمندان برای تخصیص دو سالن خود به جشنواره تئاتر فجر با ما قرارداد می بندد.

کرمی درباره بودجه جشنواره تئاتر فجر هم بیان کرد: ما حدود ۱۰ روز پیش اولین اعتبار خود را برای جشنواره جذب کردیم و امیدوارم بتوانیم در روزهای آینده هر چه زودتر اعتبارات لازم را فراهم کنیم. متاسفانه یک رویه کلیشه ای رخ داده و همواره بودجه تئاتر در دقیقه ۹۰ تخصیص پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *