گله از وضعیت فعلی خانه نمایش در نشست خبری نمایش “مهاجران”


 نشست خبری نمایش “مهاجران” در اداره تئاتر برگزار شد .

تئاتر فستیوال

به گزار ش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره تئاتر خانه نمایش ، نشست خبری نمایش “مهاجران” یکشنبه۴  آبان ماه بعد از پایان اجرا با حضور اهالی رسانه  در چایخانه اداره تئاتر برگزار شد.
نمایش “مهاجران” نوشته اسلاومیر مروژک و به کارگردانی مهرداد خامنه ای که از اول آبان ماه در خانه نمایش اجرای خود را آغاز کرده است ، ۴ آبان در جمع خبرنگاران وعکاسان به روی صحنه رفت، و در پایان اجرای این نمایش عوامل گروه طی یک نشست صمیمی با حضور  اهالی محترم رسانه و عکاسان به گفتگو پرداختند.
مهرداد خامنه ای با ارایه صحبت هایی درباره نوع اجرایش و تفاوت  این اجرا در ایران و کشورهای نروژ و آلمان گفت: اگر می خواستم همان گونه که در نروژ و آلمان این نمایش را اجرا کردم در ایران هم اجرا کنم مدت زمان نمایش خیلی بیشتر از الان می شد و شاید زمان نمایش به بیشتر از ۱۲۰ دقیقه هم می کشید، اما با توجه به اینکه تماشاگران ایرانی بر خلاف تماشاگران اروپایی خیلی عادت به دیدن نمایش هایی با تایم بالا ندارند ، به همین علت مجبور شدم قسمت هایی از اجرا را که در آن از مولتی مدیا استفاده کرده بودم را حذف کنم تا زمان نمایش کم شود،  مسئله دیگر اینکه من همیشه این نمایش را با دو بازیگر زن اجرا کرده ام ، حتی در اجرای قبلی در ایران هم این نمایش را با بازیگران خانم اجرا کردم چون به نظرم خانم ها بهتر می توانند از عهده ی موقعیت های حسی ای که دراین نمایشنامه وجود دارد بر آیند ،  اما در این تجربه جدید از بازیگر آقا استفاده کردم چون می خواستم موقعیت های ملو درام اجرا را به فاصله گذاری عقلانی تبدیل کنم.
در ادامه هوشمند هنرکار دیگر بازیگر این نمایش گفت، بازی کردن در نمایشنامه های میروژک بسیار کار سختی است اما دوست داشتنی و من قبلا هم یک بار این تجربه را هم در کارگردانی و هم بازیگری آثار میروژک داشته ام.
هنر کار در ادامه به ساخت ساز ساختمان اداره تئاتر و کم کاری مسئولین در این ضمینه اشاره کرد و گفت تا کی باید ساختمان قدیم اداره تئاتر و خانه نمایش به همان صورت باقی بماند اگر  میزان اجاره و خرجی که برای این ساختمان استیجاری اداره تئاتر و خانه نمایش می شود را خرج همان ساختمان قدیمی می کردند تا حالا آن ساختمان ساخته شده بود و ما یک سالن حرفه ای و پلاتو های استاندارد برای اجرا داشتیم، نام اداره تئاتر و خانه نمایش همیشه با نام  هنرمندان بزرگ و صاحب نام گره خورده است و نباید نسبت به آن بی اعتنا بود،  ساختمان و نام اداره تئاتر و خانه نمایش جزئی از تاریخ تئاتر ما محسوب می شوند و نباید اینگونه آن را به امان خدا سپرد و این  کم کاری مسئولین درمورد ساخت ساز ساختمان اداره تئاتر ضرر بزرگی را به همراه داشته است ، باید قبول کرد که گروه های تئاتر نمی توانند در این پلاتو های غیر استاندار به خوبی تمرین کنند، و همین طور خانه نمایش با سالنی به این کوچکی که تعداد کمی تماشاگر می گیرد  نمی تواند جایگاه مناسبی برای یک اجرا ی حرفه ای باشد. وقتی شما میبینید که  زمانی هنرمندان برای اجرا در خانه نمایش سر و دست می شکستند و چه هنرمندان بزرگی درخانه نمایش کار به روی صحنه می بردند، چیزی جز افسوس برایت باقی نمی ماند امیدواریم مسئولین تدبیری بیندیشند تا ساختمان اداره تئاتر و خانه نمایش نیز به زودی ساخته شود .
در ادامه گفتگو محمد زراعتی بازیگر این نمایش به این مسئله اشاره کرد که بازیگر ویترین یک نمایش است و این تماشاگران هستند که باید او را مورد سنجش قرار دهند و هیچ بازیگری نمی تواند بگوید که از بازی و ایفای نقش خود راضی است ، ولی من راضی هستم چون با تمام وجود سعی کردم این نقش را ایفا کنم.
این نمایش ، روایتی از همراهی دو مهاجر است که هر کدام بنا به دلیلی کشور خود را ترک کرده‌اند. در این نمایش “هوشمند هنر کار” و” محمد زراعتی” به ایفای نقش می پردازند و از دیگر عوامل این گروه می توان به طراح صحنه و لباس :هوشمند هنر کار ، طراح پوستر و بروشور: یوریک کریم مسیحی- دستیار کارگردان: شیرین میرزا نژاد نام برد.
علاقه مندان می توانند  جهت تماشای نمایش “مهاجران” ساعت ۱۸:۳۰ هر روز به جز شنبه ها به خانه نمایش واقع در میدان فردوسی خیابان شهید موسوی کوچه شهید محمد آقا مراجعه کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *