اتفاقات کمدی خوب


یادداشتی بر نمایش “کمدی اتفاقات” به کارگردانی میثم عبدی

تئاتر فستیوال

گروه تئاتر “اشتباهات” ، در ادامه ی نمایش های خود به “کمدی اتفاقات” رسیده است و طبق ادعای خود گروه بر دو پایه پیش رفته است :

 ۱ – دوری از آتراکسیون

 ۲ – دوری از روشنفکری و یا روشنفکرزدگی در تئاتر !

بر همین اساس با عنوان “کمدی اتفاقات” به روی صحنه رفته و در این راستا موفق عمل کرده است . چرا که توانسته با استفاده از طنز موقعیت در بخش هایی و وارد کردن طنز بیان در مواقع دیگر مخاطب را با خود همراه کرده و در نهایت نیز راضی از سالن تئاتر خارج کند . این برگ برنده ی گروه تئاتر “اشتباهات” است .

حال می رسیم به نمایش “کمدی اتفاقات” : اکثر بازی ها خوب و قابل قبول است ، بازیگران از اتفاقات ناگهانی به بهترین شکل بداهه بهره می برند . هرچند که تعدادی از بازیگران گویا بر اثر کم تجربگی نمی توانند پا به پای بقیه ی گروه پیش بیایند و نتیجه ی این ناهماهنگی سکته افتادن گاه و بیگاه در کل اثر می شود .

 ریتم نمایش درست و به جاست . کش نمی آید و به خاطر کمدی بودن به اصطلاح شورش را در نمی آورد . درست لحظه ای که می تواند به لودگی برسد ، ادامه پیدا نمی کند و این نشان از فهم کارگردان و تلاش قابل قبولش برای دوری از آتراکسیون است که می تواند موفق عمل کند و نتیجه دلخواه را کسب کند .

” کمدی اتفاقات ” در طراحی صحنه و میزانسن نیز نسبتا قابل قبول ظاهر شده است . طراحی صحنه شلوغی بیش از حد و اضافه ندارد و میزانسن ها نیز ، با چشم پوشی از مواقعی که به دلیل ضعف بازیگری اشتباه از کار در می آمد و در هم گره خوردگی به وجود می آمدقابل قبول بود . البته کارگردان با توجه به توانایی گروه خود باید میزانسن ها را بچیند تا چنین مشکلاتی به وجود نیاید .

نتیجه مجموع این اتفاقات ، این است که می توان گفت اکثر قریب به اتفاق تماشاگران راضی از سالن خارج می شوند و این بی شک برگ برنده ی نمایش “کمدی اتفاقات” است .

سعید خالقی – تئاتر فستیوال

۴ نظر ثبت شده است .

 1. ایمان گفت:

  سلام
  کارهای میثم عبدی همیشه جز بهترین ها بوده و پایبند است به شعاری که می گوید

 2. جعفرپناه گفت:

  من دیدم واقعا کار قوی و بینقصی بود تبریک می گم به گروه و بازیگران نمایش

 3. شبنم گفت:

  متاسفانه یک کار رو هم که تئاتر فستیوال نظر مثبت داد من ندیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *