از تئاتر تا کنسرت


مطلب زیر از سری نوشته های شما مخاطبین عزیز است و انتشار آن الزاما مبنی بر تایید تئاتر فستیوال نمی باشد . همچنین خوانندگان می توانند هر گونه یادداشتی در تائید یا تکذیب این مطلب را به تئاتر فستیوال ارسال نمایند تا در بخش “یادداشت های شما” انتشار داده شود.

«کاری صورت می گیرد» نمایش

سمیرا فراقی – برای تماشای نمایش ” کاری صورت می گیرد ” به کارگردانی مریم نصیری و اشکان نجاتی که میروم ، شور و هیجان گروه قبل از اجرای کار برایم جالب است . گویی شب اول اجراست و هنوز اوضاع بر طبق روال پیش نمی رود .  البته دیدن یک گروه جوان کمی این مسئله را طبیعی جلوه می دهد . نمایش در بلک باکس فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود . بعد از ورود به سالن ، مسئول صدا به همراه لپ تاپش درست هم راستا با تماشاچیان جلوی درب ورودی می نشیند . البته کارگردان در ابتدای کار از این که ممکن است نور لپ تاپ در حین اجرا به چشم بینندگان اصابت کند عذر خواهی می کند !

اما این تمام ماجرا نیست نمایش شروع می شود و من که نزدیک به در نشسته ام  بیش از همه چیز صدای همهمه می شنوم ! اول با خود می گویم که طراحی سالن مشکل دارد اما سر که برمی گردانم می بینم کارگردان و دیگر بازیگران درِ ورودی را مدام باز و بسته می کنند ، آن هم برای اینکه ناگهان یک بازیگر که نوبت ورود به صحنه اش رسیده ، از صحنه عقب نماند ! علاوه بر نابلدی کارگردان و بازیگران ، ضعف عجیب میزانسن غیرقابل اغماض بود ! بی شک کارگردانان محترم ، از ابتدا می دانستند در چه سالنی اجرا خواهند کرد ، اما طراحی میزانسن به گونه ای صورت گرفته است که گویا امکان رفت و آمد بازیگران به راحتی خواهد بود !

علاوه بر این ها از ساده ترین اصول تئاتر ، پچ پچ نکردن در حین اجراست حال آنکه کارگردانان و عوامل دیگر خودشان در طول اجرا آن هم در شرایطی که هم راستا با تماشاگران ایستاده اند مدام صحبت می کنند و صدای شان در سکوت سالن تعجب برانگیز است !

حال با تمام این ضعف های موجود ، به نمایش بپردازیم .  گویا نمایشنامه ی ” کاری صورت می گیرد ” اثری مونولوگ است که بی دلیل در این اجرا به دیالوگ تبدیل شده است ! متن ضعیف است و دراماتورژی اثر ضعیف تر !  شخصیتی در نمایش شکل نمی گیرد و همه ی  نمایش  پر از سوال هایی ست که نه تنها تا انتها بی جواب می ماند بلکه در انتها سوالات زیاد دیگری نیز روانه ی  ذهن مخاظب می کند . بازی ها ضعیف است و بی نهایت آزاردهنده ! و از همه فاجعه بارتر لحظه ای ست که بی دلیل ، سالن تئاتر به سالن کنسرت تبدیل شده و یکی از کارگردانان که گویا خواننده هم هست به اجرای زنده مشغول می شود گویی اساسا تمام این نمایش برای این بوده است که خواننده ی گروه که کارگردان هم هست فرصتی داشته باشد برای عرض اندام و اجرای کنسرت !

” کاری صورت می گیرد ” یک اثر ضعیف است از  یک گروه جوان . گروهی که اگر در ابتدا مشق تمرین کند ، مطالعه کند و تمرین فراوان داشته باشد ، می توانند در این عرصه بماند و در غیر این صورت بی شک حتی یک مخاطب واقعی هم نخواهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *