گرامیداشت یاد و خاطره « محمد مطیع » در سنگلج


هنرمندان تئاتر و سینما در مراسمی یاد و خاطره محمد مطیع را در تالار «سنگلج» گرامی داشتند.

به گزارش تئاتر فستیوال ، مراسم یادمان زنده یاد محمد مطیع ، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ، با حضور شهرام کرمی ، مدیر کل هنرهای نمایش و هنرمندان تئاتر ، سینما و تلویزیون عصر روز  شنبه ، ٣١ فروردین ماه در تماشاخانه « سنگلج » برگزار شد .

در این مراسم هنرمندانی چون ایرج راد، مریم معترف ، منیژه محامدی ، گلاب آدینه ، علی دهکردی ، رضا فیاضی، مسعود فروتن ، رضا بنفشه‌خواه ، رضا بابک ، عبدالرضا اکبری ، اسماعیل خلج ، اکبر عالمی ، خسرو احمدی ، سعید نیک‌پور ، اصغر همت ، صدیق تعریف ، پرویز پورحسینی ، محمد ابراهیمیان ، داریوش مودبیان ، داوود فتحعلی بیگی ، منوچهر والی زاده ، بهزاد فراهانی ، هما جدیکار ، منظر لشکری ، اسماعیل محرابی ، سعید امیر سلیمانی ، کیوان نخعی ، کاظم هژیرآزاد ، محمد ساربان ، جمشید جهانزاده ، فرزانه نشاط خواه ، محمود بصیری ، جمشید ملک‌پور ، بهار ارجمند ، پرستو صالحی ، آرزو نبوت و … حضور داشتند .

مسعود فروتن اجرای این مراسم را بر عهده داشت و در طول مراسم خاطراتی از زنده یاد محمد مطیع را برای حاضران تعریف کرد. صدیق تعریف ، خواننده شناخته شده کشورمان هم ، در بخشی از مراسم ، ضمن عرض تسلیت ، آوازی را برای حاضران خواند . همچنین آناهیتا ایزدپارسا قطعه‌ای موسیقی برای حاضران نواخت.

ایرج راد ، رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر ، با بیان اینکه هر گوشه از سالن سنگلج او را به یاد محمد مطیع می اندازد ، درباره زنده یاد محمد مطیع گفت : همواره کارهایی که می کرد و نقش‌هایی که خلق می‌کرد، در اوج قرار داشت و به یادماندنی بود . محمد مطیع را در نقش ”داوود” کاری از رکن‌الدین خسروی به یاد می‌آورم که چه خوش درخشید. او با لبخندش، شوخ تبعی‌اش، نگاه و کارش همواره به یادماندنی است. او پشت هیچ کسی حرف نزد و با دل نازکش همه را دوست داشت. او سال‌ها در سینما، تئاتر و تلویزیون درخشید و با نقش‌هایی که خلق می‌کرد، ماندگار شد. محمد مطیع عاشق تئاتر بود و برای تئاتر ارزش بسیاری قائل بود.

راد درباره خبر ناراحت کننده فوت مطیع ، ساعاتی پیش از سال تحویل بیان کرد : درست زمانی خبر فوتش رسید که چند ساعتی به سال تحویل نمانده بود، چه سال تحویلی؟ که با درد و غم از میان رفتن محمد مطیع در غربت همراه شد.  محمد برای من زنده است همانطور که برای همه زنده است.  خیلی سعی شد که او را به ایران بیاوریم . من و برادرش مهران مطیع با خانواده‌اش صحبت کردیم تا در مملکتش به خاک سپرده شود اما نشد و در پنجشنبه دو هفته گذشته در سوئد به خاک سپرده شد .

این بازیگر تئاتر و تلویزیون همچنین اضافه کرد : از وزیر ارشاد درخواست کردم تا سنگی را در قطعه هنرمندان به نام محمد مطیع داشته باشیم . در جلسه‌ای نیز که با معاون فرهنگی اجتماعی شورای شهر و همچنین رئیس سازمان زیباسازی شهرداری داشتیم این موضوع را مطرح کردم و در نهایت قول عملی شدن این پیشنهاد داده شد.

او در پایان گفت : نام محمد مطیع همواره در تاریخ تئاتر می‌ماند ، او مولف تئاتر بود. نوع بازی و ارتباطش با نقش او را شاخص می‌کرد تقلید نمی‌کرد و همه چیز مال خود او بود . زمانیکه با رکن‌الدین خسروی کاری می‌کردیم در تمام تمرین‌ها با عشق حاضر می‌شد . می‌دانم همه شما دوستش دارید و یادش زنده خواهد ماند   .

اکبر عالمی دیگر سخنران این مراسم درباره فعالیت های هنری زنده یاد محمد مطیع گفت : او سی و یک اثر تلویزیونی و شانزده فیلم سینمایی که اولین آن متعلق به حسین ترابی است ، از خود به جای گذاشت. سرنوشت این طور برای او رقم خورد که در گوتنبرگ به خاک سپرده شود. هیچ کس نمی‌تواند نقطه سیاه و تاریکی از او بیان کند.

علی دهکردی- رییس انجمن بازیگران خانه سینما ـ یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود . او با عرض تسلیت از  طرف انجمن بازیگران سینمای ایران گفت : ای کاش می‌شد او هم مانند خیلی از هنرمندان ما در کشور خودش به خاک سپرده شود . من به نظر خانواده محمد مطیع احترام می‌گذارم اما هنرمند فقط متعلق به خانواده نیست بلکه متعلق به هم مردم و هنر سرزمینشان است . هنرمندان دوست داشتنی دیگری بودند که در بهشت زهرا خاک نشدند و پیشنهاد اینکه اسامی هنرمندانی روی تخته سنگی نوشته شود خیلی خوب است، اینگونه مردمی که به قطعه هنرمندان می‌روند، یاد این عزیزان را هم زنده می‌کنند و فاتحه‌ای برایشان می‌فرستند.

همچنین در ادامه مراسم ، بهزاد فراهانی رییس انجمن بازیگران خانه تئاتر با بیان این که « محمد مطیع تنها شخصیتی است که برایش دو صفحه نوشتم چون جرات این را نداشتم بداهه از او بگویم » متنی را که برای محمد مطیع نوشته بود را برای حاضران خواند .

آرش عباسی به عنوان کارگردان آخرین نمایشی که محمد مطیع در آن نقش‌آفرینی کرده بود ، در صحبت هایی گفت : من بر خلاف بقیه مرگ او را زود باور کردم ، چون انتظارش را می‌کشیدم . در روز آخر سال زنگ زدم که روز پدر را تبریک بگویم و وقتی جواب نداد ، حس کردم که فوت کرده است  .متاسفم که در این چند ماه اخیر تنها زندگی کرد و اگر آن شب کسی پیش او بود ما الان اینجا نبودیم برای یادمان او.

این کارگردان تئاتر همچنین اضافه کرد : چیزی که از او در ذهنم مانده این است که در سی شب اجرا تقریبا هرشب قبل اجرا از من می‌پرسید: «آقا از بچه‌های ما کسی آمده؟ »و من باید هرشب با گردنی خم می‌گفتم نه ، منظورش از ”بچه‌های ما” ، نسل دهه پنجاه بود که با عشق کنار هم تئاتر کار می‌کردند.

در انتهای مراسم مهران مطیع – برادر زنده یاد محمد مطیع هم به روی صحنه آمد و از برگزار کنندگان این مراسم تشکر کرد.

در این مراسم ، کلیپی با حضور پرویز پورحسینی ، واروژ کریم مسیحی ، سعید امیر سلیمانی ، جمشید ملک‌پور پخش شد که خاطراتی از محمد مطیع تعریف کردند .

همچنین ویدئویی از  هنرمندانی چون علیرضا مجلل ، محمدعلی کشاورز ، سعید نیکپور ، محمدرضا ورزی پخش شد که در آن خاطراتی از محمد مطیع تعریف کردند و  درگذشت او را تسلیت گفتند.

علاوه بر آن ، کلیپ های دیگری از فیلم‌های محمد مطیع پخش شد و در پایان هم ده دقیقه از بازی به یاد ماندنی محمد مطیع در فیلم «سلندر» نمایش داده شد که با پرویز پور حسینی هم بازی بود .

گفتنی است این بازیگر سینما و تلویزیون  ۲۹ اسفندماه در منزل شخصی خود در کشور سوئد و در سن ۷۵ سالگی درگذشت و در همان کشور به خاک سپرده شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *