ﻣﺎﯾﮑﻞ ﺍﻭﻟﻔﯿﮏ : بعد جسمانی «رقص مرگ ، بی لالا » را بازی می کنم


نمایش «رقص مرگ ، بی لالا » که بعد از اجرا در سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر ، در تالار سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجراهای عموم خود را پشت سر می گذارد یک بازیگر آلمانی نیز به همراه خود دارد : مایکل اولفیک . این بازیگر آلمانی در این تئاتر فیزیکال و بدون کلام اولین اجرای تئاتر در ایران را تجربه می کند . همین بهانه ای شد تا گفتگوی کوتاهی در رابطه با شکل گیری نحوه همکاری او با گروه تئاتر «بدن دیوانه» و جزئیات اجرای این نمایش انجام دهیم که می توانید در ادامه بخوانید :

مایکل اولفیک - رقص مرگ بی لالا

ﻣﺎﯾﮑﻞ ﺍﻭﻟﻔﯿﮏ بازیگر آلمانی نمایش «رقص مرگ ، بی لالا » درباره نحوه همکاری خود با یاسر خاسب به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : نزدیک ده سال است که یاسر خاسب را می شناسم . او در یکی از ورک شاپ های من که در رابطه با نمایش فیزیکال بود ، شرکت کرد و از آنجا با او آشنا شده ام .

ﺍﻭﻟﻔﯿﮏ  که با بازی در این نمایش اولین تجربه همکاری خود با یاسر خاسب را تجربه می کند ، در این باره اذعان داشت : من به طور منظم در ایران اجرا داشته ام ولی در این نمایش اولین بار است که با یاسر خاسب همبازی شده ام .

مایکل اولیفک درباره متن این نمایش توضیح داد : این نمایش درباره مردی است که بیماری سرطان باعث مرگ او می شود . البته این مسئله در نمایش خیلی روشن نیست ولی به طور کلی قصه ی نمایش حول این موضوع اتفاق می افتد . مریضی و مرگ و همچنان ارتباط داشتن روح و جان با هم و اینکه چگونه این ها اتفاق می افتد .

او درباره واکنش مخاطبان بعد از دیدن کار اضافه کرد : قضاوت با خودتان است . باید این سوال را از تماشاگران بپرسید.

این بازیگر آلمانی که از اوایل ژانویه تمرینات خود را با این گروه را پی گرفته است درباره نقش خود در این نمایش اذعان داشت : در واقع من جسم هستم . بعد جسمانی این فرد که حالا مریض می شود و اتفاقات دیگر …

اولیفک که پیش از این اجرا در جشنواره تئاتر فجر نیز شرکت و به ایران سفر کرده بود ، درباره تجربه حضور خود در ایران گفت : به نظر من شما هیچ کشوری را نخواهید شناخت مگر آن که به آن جا سفر کنید . خب طبیعتا بعد از سفر من به ایران نظرم به آن تغییر کرده است . چرا که به طور معمول  وقتی شما کشوری را از روی خبرها و آنچه در تلویزیون معرفی می شود ، بشناسید در حقیقت هیچ شناختی نسبت به آن کشور و مردمی که در آن زندگی می کنند ، ندارید . از سال ۲۰۰۶ که اولین بار به ایران سفر کردم ، سعی کردم این روند ادامه پیدا کند . منظورم آن است که من واقعا ایران و مردم آن را دوست دارم .

بازیگر نمایش «رقص مرگ ، بی لالا » افزود : ورک شاپ هایی که در جشنواره تئاتر فجر داشته ام درباره ی تئاتر فیزیکال بودند . من در جشنواره های مختلفی حضور داشته ام ولی با اجرای این نمایش در جشنواره تئاتر فجر ،  اولین اجرای من در این جشنواره رقم خورد .

وی درباره ی اینکه آیا در مدت حضور خود در ایران به شهرهای دیگر هم سفر کرده است یا نه گفت : من زمان زیادی برای بودن در ایران داشتم ولی متاسفانه به خاطر تمریناتی که باید انجام می دادیم نتوانستم به شهر های دیگر سفر کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *