تاریخ انتشار : ۲ - شهریور - ۱۳۹۵   بخش : اخــبار برگزیده - حاشیه مبارک 16 - زرد نگـــار

شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک همانند هر رخداد دیگر هنری و اجتماعی با حاشیه هایی همراه است ، حاشیه هایی که همیشه برای مخاطبین جذاب تر از متن هستند زیرا خواندن آن ها هم برای مسئولین و هم برای مخـــــاطبین تئاتر و صد البته برای رصد کنندگان رخدادها و امور فرهنـــــگی و هنری خــــالی از لطف نیست .

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، اولین روز شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک با کارناوالی از عروسک های این جشنواره آغاز شد . نخستین روز این جشنواره روز نسبتا شلوغی بود ؛ آن هم به دلیل حضور کودکان و خانواده هایی که فرزندانشان را برای دیدن این اتفاق عروسکی به تئاتر شهر آورده بودند .

 • ساعت ۵ بعد از ظهر دیروز دوشنبه اول شهریور ماه خیابان شهریار مملو از عروسک هایی بود که برای افتتاحیه این جشنواره به همراه کودکان و خانواده هایشان گرد هم جمع شده بودند . عروسک های بزرگ که توسط عروسک گردان ها به حرکت در می آمدند .

 

 • در ساعت ۱۷:۲۰ کارناروال عروسکی با رها شدن بادبادک‌های رنگی در آسمان و با حضور مرضیه برومند به عنوان دبیر جشنواره از تالار وحدت به سمت تئاتر شهر شروع به حرکت کرد ، آزاده پورمختار، مریم سعادت ، حمید جبلی، بهرام شاه‌محمدلو، هما جدی‌کار ، حمید رضا اردلان و داوود فتحعلی بیگی از هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند .

 

 • در این مسیر ترانه‌های به یادماندنی “خونه مادربزرگه” و “کلاه قرمزی” و “شهر موش‌ها” و … پخش می شد و کودکان و بزرگسالان این ترانه ها را می خواندند .

 

 • مرضیه برومند در این جشنواره به جای بیان سخنرانی‌ رسمی با چند آرزوی کوچک این جشنواره را آغاز کرد و گفت: “دعا می‌کنیم آسمان همه عروسک‌ها و همه بچه‌ها همیشه آبی باشد. آرزو می‌کنیم صلح و امنیت همیشه در همه جای دنیا برقرار شود. آرزو می‌کنیم هیچ بچه‌ای در هیچ جای دنیا شب را با وحشت سر نکند. آرزوی شادی و شادمانی داریم برای همه خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های ایرانی.”

 

 • بعد از این آرزوها بادکنک‌های رنگی به آسمان رها شدند و با پخش سرود آسمان عروسک‌ها آبی است جشنواره تئاتر عروسکی کارش را برای ۶ روز تا ۷ شهریور ماه آغاز به کار کرد.

 

 • وقتی کارناوال عروسکی به تئاتر شهر رسید ، گروه موسیقی کارناوال عروسکی بر روی حوض مرکز مجموعه تئاتر شهر مستقر شد و فضای این مجموعه با نواختن موسیقی به فضایی پر شور و هیجان برای کودکان تبدیل شد . در ساعت ۱۹:۴۰ پس از آنکه کارناوال عروسکی کارش به پایان رسید و عروسک ها را به داخل مجموعه بردند ، زمان مناسبی برای کودکان پر شوق فراهم شد که پشت این دستگاه های موسیقی بروند و مشغول نواختن موسیقی شوند این اتفاق به صورتی بود که گروه به سختی توانست آلات موسیقی خود را از کودکان بگیرد و آن ها را جمع کند .

 

 • از دیگر اتفاقات روز اول جشنواره لغو اجراهای خیابانی اولین روز بود که به دلیل حضور کارناوال عروسکی در مجموعه تئاتر شهر به زمانی دیگر موکول شد .

 

 • “فلوت زن سحرآمیز” به نویسندگی و کارگردانی نوری ساوا از کشور چک اولین نمایش مجموعه تئاتر شهر بود که در تالار چهارسو به روی صحنه رفت . پس از آن که ۳۰ دقیقه از اجرای این نمایش گذشت اپیزود اول این نمایش به پایان رسید ، مردم پس از تشویق گروه در حال خروج از سالن بودند که بازیگر نمایش به روی صحنه آمد و گفت : ” دو اپیزود دیگر از نمایش باقی مانده است ، ما به دلیل آنکه پول ۵۰ دقیقه اجرا را دریافت کرده ایم دو اپیزود دیگر برای شما اجرا خواهیم کرد . اگر تمایل دارید به تماشای آن بنشینید و سالن را ترک نکنید .”
 • این در حالیست که زمان اجرای این نمایش در جدول نمایش های صحنه ای این جشنواره ۵۰ دقیقه ذکر شده است .
 • سفیر جمهوری چک و «مهدی شفیعی» مدیر کل هنر‌های نمایشی از جمله افرادی بودند که به تماشای این نمایش نشستند .

 

 • “نویسنده” نوشته اولریک کواد و کارگردانی جو استروگرومن کاری از کشور هلند در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر در دو سانس ۱۸ و ۲۱ به روی صحنه رفت و با استقبال خوبی همراه بود .
 • عروسک این نمایش چنان خلاقانه ساخته شده که خود به تنهایی می تواند سبب جذب این مخاطبان شده باشد ، بزرگی این عروسک به اندازه ای بود که نزدیک به نیمی از سن تالار اصلی را پوشش داده بود پس از اجرا بسیاری از مردم به روی سن رفتند و از نزدیک این عروسک را تماشا کردند و در کنار آن عکس گرفتند .
 • با توجه به این که زمان اجرای این نمایش ۶۰ دقیقه بود و اجرای اول در ساعت ۱۹ به پایان رسید و گروه نمایش تقریب به دو ساعت زمان استراحت داشتند ولی متاسفانه سانس دوم این نمایش با نیم ساعت تاخیر همراه بود .
 • عوامل نمایش “نویسنده” پیش از این با نمایش “آنتیگونه” در پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی حضور داشتند . در اجرای “آنتیگونه” دو سال قبل این گروه به تماشاچیان بروشورهایی را می دادند که توضیحاتی را راجع به نمایش و گروه در آن نوشته شده بود اما متاسفانه امسال خبری از بروشور نبود و اگر تقاضای بروشور می کردی ، در صورت پیگیری تنها یک کارت ویزیت نصیبت می شد .

 

 • “نارای” به نویسندگی و کارگردانی محمد تقی اسماعیلی کاری از اردبیل در دو سانس ۱۸ و ۲۰:۱۵ در تالار سایه به روی صحنه رفت . گروه نمایشی کرمانشاه در سانس دوم با لباس های محلی به تماشای این نمایش نشستند . متاسفانه در لحظات پایانی این نمایش به دلیل اینکه بسیاری از مردم قصد داشتند در ساعت ۲۱ به تماشای نمایش “نویسنده” در سالن اصلی بنشینند با سر و صدای فراوان در حین اجرا سالن را ترک کردند .

 

 • “اگه گربه رو ببینیم” کاری از گروه ماسک تهران با عروسک گردان های نوجوان که از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این جشنواره حضور داشتند در پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر در ساعت ۱۹ به روی صحنه رفت .
 • در نمایش “اگه گربه رو ببینیم” علی رغم اینکه این نمایش کاری از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود اما متاسفانه بچه هایی که به تماشای این نمایش آمده بودند ، همگی خسته شدند و مدام می گفتند : “مامان بریم بیرون ، مامان بریم بیرون .”

 

 • “چه کسی گربه را جابه جا کرد؟” نوشته علی امیر ریاحی و کارگردانی محمد لقمانیان در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار قشقایی به روی صحنه رفت  . ددی پودامچی ، رئیس یونیمای جهانی و مرضیه برومند دبیر شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی از میهمانان این نمایش بودند . یکی از عوامل اجرا در ابتدای کار به روی صحنه  آمد و ضمن تشکر از حضور میهمانان اجرای این نمایش را به مرضیه برومند تقدیم کرد ، این اتفاق با تشویق بسیار حضار روبرو شد ، در نهایت به دلیل تشویق بیش از حد مردم مرضیه برومند مجبور شد با اشاره کارگردان از جای خود بلند شود و به طرف تماشاگران برگردد .
 • پس از پایان اجرا کارگردان این نمایش گفت : “ما برای این نمایش تمرین های بسیار سختی داشتیم تا در نهایت خانم برومند کار ما را پذیرفتند  ” . مرضیه برومند در جواب این کارگردان با لحنی طنز گفت : ” اگر اجرای آخر شما را دیده بودم کارتان را رد می کردم .” بیان این جمله با خنده حضار روبرو شد
 • ما احتیاج به حمایت داریم خواهش داریم قبل از این که کار پوسیده شود حمایتمان کنید ، ما پول نداریم . ” با بیان این جمله ها برومند با لبخند به سمت بازیگران رفت و آنها را در آغوش کشید .
 • با آن که روز اول جشنواره بود ، ظرفیت تالار قشقایی برای این نمایش به حدی پر شده بود که چند نفر روی پله ها نشستند .

 ۷نظر ثبت شده است.

 1. امیر ن می‌گه:

  دوباره تئاتر فستیوال شروع کرد !!! حاشیه حاشیه حاشیه !!!
  نقد نقد نقد !!! اه اه اه !!!
  با این طراحی مسخره سایت !!

 2. فرنوش م می‌گه:

  سلام مثل پارسال جذاب نیست..ولی بدک نبود

 3. میلاد می‌گه:

  خوب پوشش میدید

 4. فلاحی می‌گه:

  سلام و خداقوت
  اگرزمان و مکان برنامه ( به همراه آدرس دقیق و تلفن اطلاع رسانی کامل ) مربوط به نمایشهای خیابانی و صحنه ای به تفکیک در یک جدول در سایت حاضر گذاشته می شد , (که کار خیلی ساده ای هم است) . از این همه سردر گمی ما را نجات می دادید . ان شاا… در فرصت باقی مانده این جشنواره اقدام کنید و در جشنواره های بعدی هم این مهم در نظر گرفته شود . باتشکر

  • تئاتر فستیوال می‌گه:

   سلام . ممنون از توجه شما . این اتفاق در دو پست جداگانه افتاده است که یکی جدول اجراهای صحنه ای و دیگری جدول اجراهای خیابانی ست که هر کدام به صورت یک فایل پی دی اف قابل دانلود هستند تا به راحتی بزنامه ها را در اختیار داشته باشید . در بخش اخبار جشنواره می توانید این دو پست را پیدا کنید و یا در قسمت جستجوی سایت ، جستجو کنید /
   موفق باشید

 5. مارال می‌گه:

  کاش کارناوال عروسکی در همه جای شهر بود … در پارک ها و فرهنگسراها … تهران که فقط یه نقطه نیست

 6. حامد می‌گه:

  ممنون از تئاتر فستیوال

نظر شما:

نمــا فــستیوال