تاریخ انتشار : ۸ - مهر - ۱۳۹۵   بخش : جشنواره های ایرانی

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان پیام داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، در متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی برای یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان آمده است:

“به نام خدا

تئاترخیابانى رامى توان بى تکلف ترین و بى واسطه ترین گونه تئاتر برشمرد. تئاترى که در آن هنرمند به انتظارمخاطب نمى ماندوصمیمانه به استقبال مخاطب خویش گام برمى دارد.

در تئاترفضاى بازفاصله ها میان گروه اجرا و مخاطب به کمترین حد خود مى رسد و در بسیارى موارد مخاطب خود یکى از ارکان اصلى نمایش مى شود و در روند اتفاقات تئاترمستقیماًمشارکت مى نماید.

این قابلیت ها،امتیاز ارزنده اى است که تئاتردرفضاى باز(بااشکال گوناگون)را به یک رسانه ى اثرگذار هنرى به ویژه در جوامع کنونى با تمام شرایط و خصوصیاتش، با پیشرفتهاى روز آمد تکنولوژى و وسایل ارتباط جمعى ، سرعت ،تنوع سلایق و نگرش ها،نیازها و هنجارها و نابهنجارى هایش تبدیل مى کند.

هنرمندان این عرصه، ضرورى است تا بابازنگرى هوشمندانه در ویژگیها، بنیان ها و اصول این گونه هنرى و با تکیه برخلاقیت و نوآورى براساس شیوه هاى نوین این هنر در جهان و همچنین نگاه جدى به داشته هاى کهن نمایشهاى خیابانى ومیدانى در ایران، در راستاى تولید آثارى نو و اثرگذار گام بردارند.

جشنواره تئاتر خیابانى مریوان از آن دسته رویدادهاى هنرى است که فرایند تکوین و تکامل خود را به تدریج و برپایه همدلى هنرمندان تئاترخیابانى ایران،مدیران و شهروندان هنردوست مریوان طى کرده است. قابلیت هاى ویژه این شهر در نقطه صفر مرزى در سرزمین ایستادگى و امنیت،شایستگى آن را دارد که با ارتقاء زیرساخت هاى لازم ،به یک مدل و الگوى جهانى در حوزه نمایش هاى فضاى باز تبدیل شود.

امیدوارم یازدهمین جشنواره بین المللى تئاتر خیابانى مریوان این فرصت رافراهم نمایدکه بلوغ و بالندگى روزافزون این هنر کهن،خاصه در گونه ى تئاترخیابانى راشاهد باشیم. همدلى و همت ارزنده تمام هنرمندان، مسئولان و دست اندرکاران برگزارى این رویداد ارزشمند هنرى و به ویژه مردم فرهنگ دوست و علاقه مندتئاتر کردستان  و مریوان را ارج نهاده و از خداوند مهربان براى تمام همراهان پیروزى و سربلندى آرزومندم.

مهدى شفیعى

مدیرکل هنرهاى نمایشى”نظر شما:

نمــا فــستیوال