در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

ابوالحسن داوودی : “آبی مایل به صورتی” گونه ای تئاتر درمانی است .


نمایش آبی مایل به صورتی” به نویسندگی و کارگردانی ساناز بیان که این روزها در تماشاخانه پالیز به روی صحنه می رود ، در اجرایی میزبان ابوالحسن داوودی کارگردان سینما بود . پس از اجرا خبرنگار تئاتر فستیوال طی گفت و گویی نظر این کارگردان را در مورد این نمایش که به معضلات و مشکلات افراد ترنسکچوال در جامعه می پردازد ، جویا شد که آن را می توانید در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

ابوالحسن داوودی با بیان اینکه “آبی مایل به صورتی”نمایش تاثیرگذاری است ، گفت : برای من نحوه ی پرداخت این موضوعِ ملتهب که نیاز به جابجایی قضاوت تاریخی دارد ، بسیار مهم بود و به نظرم نمایش در این جهت بسیار موفق عمل کرد ، چرا که چنان ارتباط عاطفی با مخاطب برقرار می کند که بیش از هر فتوا و تصمیمی ملی ، می تواند برای گروهی که در سرنوشت خودشان دخیل نیستند و می خواهند شرایط زندگی بهتری داشته باشند ، تاثیرگذار باشد .

او در این خصوص ادامه داد : از نظر من این نمایش به گونه ای برای تماشاگرهایی که باید قضاوت خود را نسبت به گروهی که از این قضاوت تاریخی و بیرونی بسیار آزار دیده اند ، تئاتر درمانی بود تا از این طریق قضاوت خود را تصحیح کنند . برای من “آبی مایل به صورتی” تئاتر بسیار جذابی بود و فکر می کنم تاثیر این تئاتر بیرون از صحنه هم با تماشاگر باقی می ماند .
کارگردان فیلم سینمایی “رخ دیوانه” همچنین در مورد طراحی صحنه این نمایش توضیح داد : در ابتدای دیدن صحنه ، طراحی آن به نظرم جالب آمد و با توجه به فرم خاص آن ، تصور اینکه چه حرکت و میزانسنی روی این صحنه اجرا می شود ، برایم سخت بود اما از آن استفاده ی خوبی شده بود . به طور کلی رفت و آمدهایی که در صحنه صورت می گرفت ، هم تماشاگر را به هیجان می آورد ، هم سرگرم می کند ، هم به فکر وا می دارد و این حالت که مانند مونتاژ می باشد ، شاید چون به حرفه ی من ، سینما ، نزدیک تر است ، برایم جذاب بود .

وی با بیان اینکه تقسیم بازیگران به دو دسته بازیگران تئاتر و بازیگران سینما را هیچوقت نمی پذیرد ، در مورد ورود تئاتری ها به سینما و یا بالعکس اظهار کرد : اینکه بچه های تئاتر وارد سینما شوند ، حتما موفق می شوند یا بالعکس ناموفق ، واقعا به استعداد خودشان ، شناختی که از تئاتر و سینما و تفاوت های آن ها دارند ، بستگی دارد . یعنی آن چیزی که ممکن است یک بازیگر را در عرصه ی تئاتر موفق کند ، ممکن است تکرار آن در سینما ، هیچ موفقیتی برایش فراهم نکند . بنابراین این مسئله کاملا به استعداد بازیگری که وارد این عرصه می شود ، ربط دارد اما بهر حال چیزی که می تواند کمک می کند ، شناخت ارتباط و نقاط مشترکی است که این دو حرفه با یکدیگر دارند  .

يک نظر ثبت شده است .

  1. فریبا گفت:

    بسیار بسیار بسیار نمایش فوق العاده ای بود و دنیای جدیدی رو به روم باز کرد . جدی می گم . واقعا خسته نباشید می گم به عواملش . به همه شون . لاو یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *