معرفی نمایش های خردسال بیست‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان :

یادگیری کار با عروسک‌ در نمایش “آدم برفی”


نمایش “آدم برفی” به کارگردانی مشترک ندا ابرارپایدار و فاطمه ابرارپایدار از همدان در بخش مسابقه (تئاتر خردسال) بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اجرا می‌شود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، فاطمه ابرارپایدار نویسنده نمایشنامه و یکی از کارگردانان این نمایش توضیح داد: در نوشتن متن سعی داشتم جذابیت و هیجان قصه تا پایان حفظ شود تا کودکان همراه آن باشند. علاوه بر رعایت عنصر سرگرمی و جذابیت در قصه، به دو ویژگی آموزشی توجه داشتم که پیام و هدف قصه است و تقریبا تمام افسانه و قصه‌ها، آن را دارا هستند. دوم وجود نوعی توالی و ترتیب در نوع لباس‌ها و رنگ‌ها در قصه که موجب تقویت حافظه در کودک می‌شود.

او با بیان این که نمایش “آدم برفی” تلفیقی است و به صورت عروسکی و زنده به صحنه می‌رود، گفت: بیشتر عروسک‌ها دست‌کشی و فک زن هستند اما با شیوه و تکنیکی جدید اجرا می‌شوند.

ابرارپایدار ادامه داد: در نمایش از شگرد تبدیل‌پذیری در ساخت عروسک‌ها استفاده شده و عروسک‌ها و دکورها در روند اجرا تغییر شکل می‌دهند و با اضافه یا کم شدن یک قطعه تبدیل به موجود یا شی دیگری می‌شوند. این اتفاق بسیار ساده و جلوی چشمان بچه‌ها رخ می‌دهد و جذابیتی دو چندان ایجاد می‌کند. در عین حال موجب تقویت قوای بصری و تجسم کودکان می‌شود و به آن‌ها می‌آموزد که چگونه به راحتی می‌توانند این شگرد خلاق را در کار با عروسک‌ها اجرا کنند و دست آخر جسارت خود را در ساختار شکنی بالا ببرند.

در این نمایش که به مدت ۲۰ دقیقه اجرای می‌شود، می‌بینیم در یک روز برفی، بچه‌های یک دهکده در هنگام بازی، یک آدم برفی می‌سازند. آدم برفی خیلی دلش می‌خواهد شبیه انسان‌ها لباس‌های زیبا و رنگین به تن کند. بنابراین از رهگذری یک تکه لباس قرض می‌کند و آن را می‌پوشد.

فاطمه ابرارپایدار و ندا ابرارپایدار کارگردانان نمایش بازیگری آن را نیز به عهده دارند.

مرضیه ابرارپایدار و ندا ابرارپایدار طراحی و ساخت عروسک‌ها را انجام داده‌اند.

آهنگساز نمایش علیرضا ستاری است.

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری مریم کاظمی از ۲۹ آبان تا ۴ آذرماه با میزبانی استان همدان برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *