افتتاح بخش رادیو تئاتر فجر/ “جریان زیر آب” رادیو تئاتر را به جریان انداخت


2

رادیو تئاتر که از سال ۸۶ یعنی دور بیست و ششم جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر به طور رسمی وارد بدنه جشنواره شد،  دیروز شنبه، پنجم بهمن، هفتمین سال فعالیت خود را آغاز کرد. در مراسم افتتاحیه که در تالار خسروی تماشاخانه‌ سه نقطه‌ برگزار شد، از مدیران حوزه‌ رادیو و تئاتر افرادی چون مهدی دهقان‌نیری (رییس مرکز هنرهای نمایشی رادیو و مدیر رادیو نمایش)،‌ حسین طاهری (مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی) و قادر آشنا (دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر فجر)  و همچنین هنرمندانی چون فرهاد آئیش، شهرام گیل آبادی، جواد پیشگر (داوران بخش رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر) و ایوب آقاخانی (مدیر بخش رادیوتئاتر جشنواره بین المللی تئاتر فجر)، حضور داشتند. علی مرادخانی (معاون هنری وزیر ارشاد) به دلیل اینکه میزبان وزیر فرهنگ و ارشاد ایتالیا بودند، برخلاف آنچه از قبل برنامه ریزی شده بود، نتوانست در مراسم حضور داشته باشد.

ایوب آقاخانی در مورد رادیوتئاتر و تاریخچه آن در جهان و ایران سخن گفت. به اهمیت آن در حوزه هنرهای نمایشی و چگونگی پرورش فارغ التحصیلان این رشته و امکان فعالیت آن ها تاکید کرد. وی همچنین در مورد آثار ارسال شده برای شرکت در جشنواره فجر و زمان اندکی که برای انتخاب آثار داشتند به بیان جملاتی پرداخت و در انتها از دکتر عالی زاد دبیر پیشین جشنواره تئاتر فجر و قادر آشنا دبیر کنونی جشنواره به خاطر همکاری خوبشان با رادیوتئاتر تشکر کرد.

مهدی دهقان نیری، قادر آشنا و حسین طاهری نیز به بیان مطالبی در حوزه رادیوتئاتر و جشنواره تئاتر فجر پرداختند و سپس برای رونمایی از شش کتابی که به مناسبت سی و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شده اند از آقایان دهقان نیری، آشنا، قادری، طاهری دعوت شد تا به روی صحنه بیایند. کتاب های «طراحی برای تئاتر»، « شمس و قمر»، « گونه شناسی و ساختار شناسی نقل مذهبی و شیعی» و « ۲۴ سال نقد تئاتر»  و کاتولوگ جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد.

پس از پایان یافتن مراسم افتتاحیه، رادیو تئاتر کار خود را با نمایش «جریان زیرآب» به کارگردانی محسن بهرامی و تهیه‌کنندگی ژاله محمدعلی آغاز کرد. پس از آن نمایش «دیوار» به کارگردانی آرمان غفاریان و تهیه‌کنندگی محسن جواهری اجرا شد.

1

بخش رادیو تئاتر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تا دهم بهمن ماه در تالار خسروی تماشاخانه سه نقطه در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ برگزار می‌شود و طی شش روز میزبان ۱۲ اثر نمایشی رادیویی خواهد بود. حضور برای تماشای نمایش ها برای عموم رایگان است.

تماشاخانه «سه نقطه» در میدان ولیعصر، بلوار کشاورز، بعد از خیابان فلسطین، خیابان کبکانیان، نبش مرتضی زاده، پلاک ۱۰ و ۱۲ واقع است.

آرزو شفق- تئاتر فستیوال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *