افتتاح نمایشگاه عکس ، پوستر و اسناد تئاتر فجر


با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی ، نمایشگاه عکس ، پوستر و چهل دوره اسنادِ جشنواره تئاتر چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر افتتاح شد.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد خبری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، جمعه۱۵بهمن نمایشگاه عکس ، پوستر و چهل دوره اسنادِ جشنواره تئاتر با حضور« قادر آشنا» مدیر کل هنرهای نمایشی،«حسین مسافر آستانه» دبیر جشنواره و «مجید رجبی معمار» مدیر عامل خانه هنرمندان در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

حسین مسافر آستانه در ابتدای این مراسم در جمع هنرمندان و اصحاب رسانه گفت: به روال چند سال گذشته، با هدف تعامل بین حوزه هنرهای تجسمی و تئاتر، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر را در جشنواره برگزار می‌کنیم. برگزاری مستمر این دو بخش در چند سال اخیر به اذعان اهل فن در حوزه گرافیک و عکس به ارتقا کیفی این دو حوزه در عرصه تئاتر انجامیده است.به جز زحماتی که دوستان ما در برخی دوره‌های جشنواره در قبل از سال  ۸۷ برای این حوزه کشیده‌اند، به صورت مستمر از سال۸۷ در بخش عکس و از سال۸۸ در بخش پوستر این دو بخش جزئی از جشنواره تئاتر فجر بوده است. از آقای مهدی آشنا مدیر این دو بخش و همکارانشان تشکر می‌کنم.

او در ادامه گفت: در مورد نمایشگاه اسناد چهل دوره جشنواره مایلم با این مقدمه شروع کنم؛این نمایشگاه یکی از سه ساحت بخش پژوهش جشنواره امسال است که محوریت آن پرداختن به خودِ جشنواره است. بخش پژوهش امسال در سه ساحت تعریف شده است. ساحت اول ترجمه کتاب«راهنمای جشنواره‌های بین المللی تئاتر: مجموعه مقالات کمبریج» است که به بررسی نظری پدیده جشنواره با نمونه‌های مطالعاتی از جشنواره‌های شاخص سراسر جهان می پردازد که انشالله در روزهای آینده از سوی انتشارات نمایش به چاپ می‌رسد.

دبیر  چهلمین جشنواره  تئاتر فجر افزود: ساحت دومِ بخش پژوهش « فاز نخست تاریخ شفاهی » جشنواره تئاتر فجر است. که به گفت‌وگو با دبیران و دست‌اندرکاران ادوار مختلف جشنواره می‌پردازد. و به تدریج از طریق تلویزیون تئاتر ایران در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد. و ساحت سوم بخش پژوهش امسال که امروز به خاطر آن در خدمت شما هستیم، نمایشگاه اسناد چهل دوره جشنواره تئاتر فجر است که با توجه به محدودیت‌های فیزیکی، تعداد اسناد محدودتری به نمایش در آمده اما اسناد بیشتر پس از پایان این نمایشگاه به صورت مجازی در تلویزیون تئاتر ایران به تفکیک هر دوره در دسترس علاقمندان خواهد بود. بنیاد این نمایشگاه مبتنی بر تحقیقات گسترده در جزئیات ادوار جشنواره بوده و برای آن زحمات زیادی کشیده شده است. من از دوستان جوان دبیرخانه در برگزاری این نمایشگاه آقای علیرضا قربانی مسئول نمایشگاه و همکارانشان تشکر می‌کنم.

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزارمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *