در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

ایرج محمدی : شخصیت پیدا کردن اشیاء ، برای بچه ها جذاب است .


ایرج محمدی که سابقه مدیریت کانون نمایش عروسکی را در کارنامه خود دارد ، به دیدن دو نمایش ” افسانه خرت و پرت پرانی ” به نویسندگی سجاد طهماسبی و کارگردانی محبوبه اعرابی و نمایش ” سیمین و فرزان ” به نویسندگی و کارگردانی فهیمه عابدینی ، در هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی نشست .

خبرنگار تئاتر فستیوال نظر این مدرس دانشگاه را در رابطه با دو این نمایش پرسیده است که می توانید در ادامه بخوانید :

ایرج محمدی پس از دیدن نمایش ” افسانه خرت و پرت پرانی ” گفت : این نمایش ، در مجموع یک کار نوآورانه و جذاب است که می تواند هم با بچه ها و هم با بزرگترها ارتباط برقرار کند . همانطور که از اسم آن مشخص است ، براساس شخصیت هایی که در نمایش وجود دارد ، با استفاده از خرت و پرت هایی مثل تاس ، قابلمه و آفتابه ، حرکاتی انجام می دهند که ریشه آن به مسائل آیینی و سنتی مثل پاتختی ، عمو نوروز و مراسم عروسی اشاره دارد . این آیین ها برای همه بزرگتر ها آشنا است و برای بچه ها هم شخصیت پیدا کردن اشیاء جذاب است که بر اساس شخصیتشان صحبت می کنند .

وی در ادامه افزود : این نمایش به نظر من شجاعانه است . هم از لحاظ تکنیک عروسک و هم اشیا از نمایش های مدرن عروسکی محسوب می شود و من به این دوستان تبریک می گویم . ” افسانه خرت و پرت پرانی ” ، نمایشی نیست که از یادها برود . می تواند یک پایه گذاری برای بیشتر هنرمندان و دانشجویان عروسکی باشد که در قید و بند ساخت عروسک های آنچنانی نباشند . می توانند با اشیاء اطرافشان هم ، تئاتر تولید کنند .

این کارشناس تئاتر عروسکی در ادامه درباره نمایش ” سیمین و فرزان ” اظهار داشت : نمایش ” سیمین و فرزان ” از آثار بسیار خوب اجرا شده در جشنواره است . با استفاده از کاغذ و طرح های روی آن ، بسیار ساده و جذاب ، به افسانه ای قدیمی و کهن ایرانی اشاره می کند . ما متن های زیاد داریم ، قصه های پای کرسی که در آن ها هم نکات آموزشی و هم جنبه سرگرمی و تفریحی وجود دارد و از همه مهمتر نوستالژی برای ما بزرگتر است . برای بچه ها هم شنیدن قصه های ایرانی بسیار خوب است . ما زمانی با همین قصه ها پای کرسی زندگی می کردیم . حالا می بینیم که روی صحنه اجرا می شوند ، بسیار زیبا است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *