برنامه اجراهای روز نخست هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی


در نخستین روز از هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی (تهران مبارک) ۱۶ اثر ایرانی و خارجی اجرا می‌شود.

به گزارش تئاتر فستیوال ، در اولین روز جشنواره (پنجشنبه یکم شهریور ماه) ۹ نمایش در بخش صحنه‌ای حضور دارند و در محوطه تئاتر شهر و محوطه خانه هنرمندان هم هفت نمایش میزبان مخاطبان می‌شوند.

در این روز، مجموعه تئاتر شهر با چهار نمایش میزبان مخاطبان است. سالن اصلی این مجموعه در یک نوبت میزبان نمایش «اسرار کتاب قرمز» به نویسندگی و کارگردانی عادل بزدوده می‌شود. این نمایش مختص مخاطب کودک و نوجوان و خانواده آماده شده است و ساعت ۲۱ با مدت‌زمان   ۷۰دقیقه روی صحنه می‌رود.

دیگر نمایش مختص کودک و نوجوان و خانواده که در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود، «چمدان عجیب» نوشته سولماز رحیم‌زاده و با طراحی و کارگردانی حمیدرضا ذوالفقاری است که در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۱۵ در سالن سایه روی صحنه می‌رود. مدت‌زمان این اجرا ۴۰دقیقه است.

اما در روز نخست جشنواره، سالن چهارسو، میزبان نمایش «منو نمی‌بره» به نویسندگی، کارگردانی و طراحی زهرا صبری می‌شود. این نمایش که مختص مخاطب بزرگ‌سال آماده شده است، در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ و با مدت‌زمان شصت دقیقه روی صحنه می‌رود.

همچنین پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر میزبان یک نمایش از بخش تازه جشنواره می‌شود. نمایش «زنگ تفریح ما» به نویسندگی، کارگردانی و طراحی فاطمه سلجوقی که در بخش تجربه حضور دارد، در دو نوبت؛ ۱۶:۳۰ و ۱۹ روی صحنه می‌رود. مدت‌زمان اجرای این نمایش ۱۵ دقیقه است.

تالار هنر روز پنج‌شنبه؛ یکم شهریورماه در دو نوبت، ۱۷ و ۱۹ برای آخرین‌بار میزبان نمایش کودک و نوجوان «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» به نویسندگی مشترک هادی حسنعلی و فریبا دلیری و کارگردانی فریبا دلیری می‌شود. این نمایش که اجرای عمومی خود را دقیقا قبل از آغاز جشنواره به ‌اتمام رسانده بود، در بخش مهمان این دوره از جشنواره حضور دارد و با مدت‌زمان هفتاد دقیقه روی صحنه می‌رود.

اما دیگر سالن اختصاصی کودک و نوجوان؛ یعنی تالار گلستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با نمایش «راز گنجور» نوشته ثمین زاهدانی و با کارگردانی مشترک هانی حسینی و مرضیه نادری میزبان مخاطبان است. این نمایش پنجاه دقیقه‌ای در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۲۰:۳۰ مختص کودک و نوجوان و خانواده روی صحنه می‌رود.

تنها نمایش صحنه‌ای که در بخش بین‌الملل روی صحنه می‌رود، «سیه موی و جلالی» با نویسندگی و کارگردان محمد آیریک است که از کشور افغانستان در این دوره از جشنواره حضور پیدا کرده است و در دو نوبت؛ ۱۸ و ۲۰ در تالار “حافظ” میزبان مخاطبان می‌شود. مدت‌زمان اجرای این نمایش که مختص مخاطب بزرگ‌سال آمده شده، ۶۰ دقیقه است.

سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان در روز نخست جشنواره میزبان دو نمایش از بخش تجربه می‌شود که در کنار هم در دو نوبت، ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شوند.

ابتدا نمایش «آنتیگونه» با طراحی و کارگردانی امید اکبری که مختص مخاطب بزرگ‌سال آماده شده است، با مدت زمان۲۰ دقیقه اجرا می‌شود.

سپس نمایش «سیا» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی سایه سیروانی که همچون «آنتیگونه» مختص مخاطبان بزرگ‌سال است به‌مدت ۸ دقیقه روی صحنه می‌رود.

اما این اجراهای صحنه‌ای تنها برنامه‌های جشنواره تئاتر عروسکی در روز نخست جشنواره نیستند و در این ایام شاهد اجراهای متنوعی در محوطه تئاتر شهر، محوطه خانه هنرمندان و حتی سالن انتظار تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر هم هستیم.

در روز نخست جشنواره و از ساعت ۲۰:۳۰ نمایش «نخ های شمارش‌شده» با طراحی و کارگردانی افشین قاسمی در سالن انتظار تالار اصلی اجرا می‌شود. مدت‌زمان اجرای این نمایش که برای مخاطب بزرگ‌سال مناسب تشخیص داده شده، ۱۲ دقیقه است.

اما در محوطه تئاتر شهر فارغ از اجرای نمایش «عروسک‌های غول‌پیکر» به کارگردانی حامد زارعان که در ایام جشنواره در این مکان اجرا می‌شود، این محوطه هر روز از ساعت ۱۸ میزبان سایر نمایش‌های بخش فضای باز هم می‌شود.

ساعت ۱۸، «یک سفر رویایی» نوشته ابوالفضل ورمزیار و حامد زارعان و با کارگردانی حامد زارعان با مدت‌زمان ۲۵ دقیقه اجرا می‌شود. این نمایش که از تهران در جشنواره حضور دارد، برای تمام اعضای خانواده و سنین مختلف، مناسب است.

سپس از ساعت ۱۸:۳۰ نمایش «راز آفرینش مبارک» نوشته امیرحسین انصافی و با کارگردانی ریحانه باغبادی با مدت‌زمان سی دقیقه اجرا می‌شود. این نمایش که از تهران در جشنواره حضور دارد، هم برای تمام مخاطبان مناسب است.
بعد از «راز آفرینش مبارک»، «بالاجاتکه» با طراحی و کارگردانی مهدی صالح‌یار ساعت ۱۹ و به ‌مدت ۲۰ دقیقه اجرا می‌شود. این نمایش که از تبریز در جشنواره حضور دارد هم برای تمام اعضای خانواده می‌تواند جذابیت داشته باشد.

ساعت ۲۰:۱۰ اجرای نمایش «زال وسیمرغ» با کارگردانی سعید ذبیحی که محصول مشترک ایران و کردستان عراق است، در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود. این نمایش که بر اساس داستان‌های شاهنامه، آماده شده است، با مدت‌زمان ۲۵ دقیقه اجرا می‌شود و این اثر هم به گروه سنی خاصی تعلق ندارد.

اجرای نمایش «گلینا (دریایی‌ها)» با نویسندگی و کارگردانی محمد مظفری که از ساعت ۲۰:۴۵ و با مدت‌زمان ۲۵ دقیقه اجرا می‌شود، پایان‌بخش اجراهای فضای باز محوطه تئاتر شهر است. این نمایش که از شهر گناوه در جشنواره شرکت کرده است، برای تمام اعضای خانواده و سنین مختلف، مناسب است.

البته نمایش «دریایی‌ها» اثر محمد مظفری پیش از آن‌که در محوطه تئاتر شهر اجرا شود، ساعت ۱۸:۳۰ در محوطه خانه هنرمندان که در ایام جشنواره هر روز میزبان دو نمایش از بخش فضای باز است، میزبان مخاطبان می‌شود.

سپس ساعت ۱۹ نمایش «بارگاه سلیم خان» با نویسندگی و کارگردانی مشترک شهرزاد مبرهن و سیاوش ستاری با مدت‌زمان چهل دقیقه در محوطه خانه هنرمندان اجرا می‌شود این نمایش که از شهر لاهیجان در جشنواره حضور دارد، برای تمام اعضای خانواده مناسب تشخیص داده شده است.

يک نظر ثبت شده است .

  1. ريحانه عزيزى گفت:

    ببخشید قیمت بلیت هارو هم اعلام میکنید و اینکه به صورت حضورى هم میشه خرید ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *