معرفی برگزیدگان چهارمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس


آیین اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس، شب گذشته در تالار حکیم نباتی شهر جلفا برگزار و برگزیده‌های این دوره از جشنواره معرفی شدند.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، در این مراسم که علاوه بر هنرمندان در آن مدیرعامل منطقه آزاد ارس، مدیرکل هنرهای نمایشی، هنرمندان تئاتر و مسئولان منطقه آزاد ارس حضور داشتند، در دو بخش آیینی و بخش مسابقه نفرات برتر بخش رقابتی جشنواره از نگاه داوران و مردم معرفی شدند.

بر اساس رأی هئیت داوران، نمایش «پینه‌چی احمد جلفادا» به کارگردانی میرحمید رضایی از مرند به عنوان نمایش برگزیده دوره چهارم جشنواره تئاتر خیابانی ارس، انتخاب و معرفی شد.

همچنین نمایش «سایاچی و سامانچی» به کارگردانی وحید حصاری از ارومیه نیز به عنوان نمایش برگزیده از نگاه تماشاگران انتخاب شد.

در بخش کارگردانی نیز عنوان نخست به میرحمید رضایی برای نمایش «پینه‌چی احمد جلفادا» از مرند رسید. در این بخش افشین ناصری برای نمایش «سرتیر آرش» از بوکان و علیرضا قاسمی برای نمایش «مسافران ارس» از بناب به ترتیب به عناوین دوم و سوم دست پیدا کردند.

مقام اول بازیگر مرد این دوره از جشنواره به امین حاجی‌اکبری به خاطر بازی در نمایش «باجاناقلار» از تبریز تعلق گرفت. غلامرضا رزاقی نیز برای بازی در نمایش «پینه‌چی احمد جلفادا» از مرند شایسته عنوان دوم شناخته شد. در این بخش وریا شاکری، بازیگر نمایش «سرتیر آرش» از بوکان نیز عنوان سوم را نصیب خود کرد.

در بخش بهترین بازیگر زن نمایش های چهارمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس نیز عنوان نخست به نازیلا امینی برای نمایش «سرتیر آرش» از بوکان رسید. در همین بخش، الهه اکبری بازیگر نمایش «بال آیی» از مرند و سمیه حاتمی‌کیا، بازیگر نمایش «سرزمین عجایب» از بناب نیز عناوین دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

در بخش طرح و ایده برتر نیز عنوان نخست به موسی احمدی برای نمایش «پینه‌چی احمد جلفادا» از مرند رسید. افشین ناصری به خاطر نمایش «سرتیر آرش» از بوکان و آرزو نوبری به خاطر نمایش «باجاناقلار» از تبریز، شایسته دریافت عناوین دوم و سوم شدند.

در سایر بخش‌ها نیز میرحمید رضایی برای نمایش «پینه‌چی احمد جلفادا» از مرند به عنوان برگزیده بخش طراحی فضا انتخاب شد. عنوان برتر بخش موسیقی نیز به وحید نادردل و مجید ذوالفقاری برای همین نمایش تعلق گرفت. عفت رحیم‌زاده نیز به خاطر همین نمایش توانست عنوان برتر بخش طراحی لباس را نصیب خود کند.

مدیرکل هنرهای نمایشی  با اشاره به موقعیت منطقه آزاد ارس گفت: «موقعیت خاص ارس می‌تواند باعث شود که آثار نمایشی از سایر کشورهای منطقه نیز در این جشنواره حضور پیدا کنند.»

مهدی شفیعی جشنواره تئاتر خیابانی ارس را از رویدادهای خاص هنری دانست که دارای دو ویژگی برجسته مکان  که در نقطه صفر مرزی واقع شده و این قابلیت وجود دارد که جشنواره تئاتر خیابانی ارس در سطح کشورهای منطقه نیز برگزار شود و زمان اجرای آن دانست و افزود: نوروز گنجینه‌ای از هنرهای ایرانی، بهترین زمان برای برگزاری چنین جشنواره‌ای است. مسئولان منطقه آزاد ارس با خوش سلیقگی، روز جهانی تئاتر را به عنوان روز افتتاحیه این جشنواره انتخاب کرده‌اند. این اقدام شایسته تقدیر است.»

رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این مراسم گفت: آمار بالای گردشگران نوروزی ارس نسبت به سایر مناطق آزاد، نشان دهنده موفقیت برنامه‌های هنری و سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده در ارس بود و مصمم هستیم که در سال‌های آتی نیز این برنامه‌ها باشکوه‌تر برگزار شود.

محسن خادم عرب باغی گفت: «وجود برنامه های هنری جذاب در منطقه آزاد ارس، باعث کاهش حضور مردم در کشورهای همسایه شده است و از خروج ارز جلوگیری کرده است.»

ابراهیم نصیری دبیر جشنواره تئاتر خیابانی ارس نیز با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره گفت: «سیر صعودی طرح‌های ارائه شده و کیفیت این طرح‌ها نشان از ظرفیت بالای این منطقه در برگزاری چنین جشنواره‌ای است و خواسته هنرمندان شرکت‌کننده، برگزاری این جشنواره در سطح ملی است.»

ابراهیم نصیری  اظهار کرد: جشنواره تئاتر خیابانی ارس از نوروز ۹۳ با هدف ارائه آیین‌های سنتی نوروزی برای گردشگران نوروزی ارس آغاز به کار کرد و امسال ۷۲ طرح و ایده به جشنواره ارسال شد و در نهایت ۱۷ طرح در بخش‌های مختلف برگزیده شده و بالغ بر ۶۰ اجرا در طول ۴ روز در نقاط مختلف منطقه آزاد ارس اجرا شد.»

وی تأکید کرد: «در این دوره بیش از ۱۵۰ هنرمند به اجرای تئاتر خیابانی در ارس پرداختند و این منطقه آزاد میزبان هنرمندانی از چهار استان شمال‌غرب بود.»

قطب‌الدین صادقی که یکی از داوران این جشنواره بوده در اظهار نظر گفت:جامعه‌ای که با هنر آشنا شده باشد و به شادابی عمومی رسیده باشد، می‌تواند توسعه را نیز به سرعت تجربه کرده و این جامعه می‌تواند خیلی سریع‌تر از جوامع معمولی به رشد همه جانبه برسد.

وی افزود: ملی شدن این جشنواره در ادامه راه باعث می‌شود که کیفیت کارهای ارائه شده توسط گروه‌های بومی نیز بالاتر رفته و در کنار آن منطقه آزاد نیز به تمام شهرها و استان‌های کشور معرفی می‌شود.

قطب الدین صادقی، سامان خلیلیان و فرزاد تقی لر داوران این دوره از جشنواره بودند.

چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس طی چهار روز در نقاط مختلف این منطقه آزاد، اجرا شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *