تدارک انجمن هنرهای نمایشی ایران برای اربعین حسینی


حمایت از «سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی» و «همایش تئاتر خیابانی علمدار» در کنار اجرای نمایش «سیاهی تا رهایی» برنامه‌های انجمن هنرهای نمایشی ایران همزمان با اربعین حسینی است.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران همزمان با نزدیک شدن به چهلمین روز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش و در راستای برگزاری هرچه باشکوه‌تر پیاده‌روی اربعین حسینی از خدمات فرهنگی این انجمن به عزاداران حسینی خبر داد.

بر این اساس و طبق اعلام مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در دو استان مرزیِ ایلام و خوزستان سوگواره‌هایی با محوریت تئاتر خیابانی و تعزیه برگزار خواهد شد.

نیلی ضمن اعلام این خبر، تصریح  کرد: این سوگواره‌ها به عنوان پیوست فرهنگی اربعین حسینی و در راستای نشان دادن عظمت پیاده‌روی اربعین به زبان هنر، برای سومین سال متوالی برگزار می‌شود. «سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی» از ۲۲ مهرماه در پایانه چزابه و یادمان شهدای گمنام اندیمشک در استان خوزستان، و در استان ایلام نیز به عنوان دومین مبدا ورودی زائران اربعین؛ سوگواره‌ای با نام «همایش تئاتر خیابانی علمدار» در موکب‌ها و به صورت سیار اتفاق خواهد افتاد.

او ادامه داد: در این دو سوگواره موضوعاتی مانند عاشورا، دفاع مقدس، مدافعین حرم و… دست‌مایه کار هنرمندان قرار می‌گیرد. همچنین حضور در یادمان‌های دفاع مقدس و برگزاری نمایشگاه عکس و مسابقه روایت‌گری از جمله برنامه‌های جنبی «همایش تئاتر خیابانی علمدار» است.

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در پایان گفت: در کنار این دو سوگواره، شاهد اجرای نمایشی در حد فاصل نجف تا کربلا خواهیم بود که از سوی انجمن هنرهای نمایشی استان مرکزی حمایت می‌شود. این گروه نمایشی متشکل از ۳۵ هنرمند تئاتری استان مرکزی است که در ۱۵ نوبت به اجرای نمایش «سیاهی تا رهایی» می‌پردازند. موضوع این نمایش نیز اتفاقات کربلا از شهادت امام حسین(ع) تا خرابه‌های شام است که مورد حمایت انجمن هنرهای نمایشی ایران قرار گرفته است.

انجمن هنرهای نمایشی ایران برای سومین سال متوالی است که برنامه‌های نمایشی ویژه‌ای را در حاشیه راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی تدارک می‌بیند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *