تشریح برنامه های بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی


در نشست خبری بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی رضوان برنامه های این دوره تشریح شد.

تئاتر خراسان رضوی

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی جشنواره ،نشست خبری بیست وپنجمین جشنواره تاتر استان، با حضور «ناصر نبی زاده» معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، «صدرا یوسفی» قائم مقام دبیرجشنواره و «کیوان صباغ» مدیر اجرایی  و”سیدحبیب قاانی”مدیر روابط عمومی جشنواره برگزار و جزئیات آن اعلام شد:

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی در نشستی خبری در رابطه با برگزاری بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی (رضوان) اظهار داشت: این جشنواره ۱۶ تا ۲۰ مهرماه ودر بخشهای مسابقه ،تجربه ها ونمایش نامه نویسی درمشهد مقدس برگزار می‌شود.

ناصر نبی‌زاده  با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی به بحث نمایشنامه نویسی به صورت خاص توجه شده است، افزود: توجه به متون و متن نمایشی برگرفته‌ از آیین‌کهن  ادبیات ملی دراین دوره از جشنواره تئاتر استانی رضوان مورد توجه است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه درکناربرگزاری  بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی جشنواره نمایشنامه نویسی برگزار می‌شود، خاطرنشان‌کرد: امیدواریم از سال آینده برگزاری جشنواره استانی نمایشنامه‌نویسی به صورت مستقل برگزار شود.

 نبی زاده با اشاره به‌این مطلب‌که جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی سبب رشد تئاتر خراسان رضوی می‌شود، عنوان‌کرد: اتکا به متون و متن ادبیات کهن و ملی سبب افزایش سطح آثار هنری در زمینه تئاتر می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی در دو بخش مسابقه و تجربه برگزار می‌شود، تصریح‌کرد: بخش تجربه جشنواره تئاتر استانی جلوه‌ای از از آینده تئاتر خراسان رضوی است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بخش تجربه این دوره از جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی (رضوان) مسیری برای انتقال تجربه، ارزیابی تئاتر خراسان رضوی و کشف استعدادهای جدید در عرصه تئاتر خراسان رضوی است.

کیوان صباغ رئیس انجمن تئاتر استان و دبیراجرایی جشنواره رضوان نیز در این نشست گفت:امسال آثار بیست و پنجمین تئاتر استانی خراسان رضوی در سالنهای اصلی تئاترشهر، تماشاخانه بهار، تماشاخانه شمایل، تماشاخانه ارجمند به روی صحنه می روند که بجز ۴ اثر که در سالن اصلی اجرا خواهند داشت مابقی اثاردر دو نوبت اجرا خواهند شد.

وی همچنین به برگزاری دوره های اموزشی اشاره کرد وافزود: امسال با حضور دکتر قطب الدین صادقی در سالن عروسکی  مجتمع امام رضا(ع) ورکشاپ های آموزشی برای علاقمندان برگزار می شود .

صباغ افزود: فراخوان جشنواره تئاتر استانی فروردین ماه منتشرشد که ۸۳ اثر در دبیرخانه استانی جشنواره استانی ثبت شد که از این تعداد ۴۷ اثر مورد بازبینی قرار گرفت.

وی با اشاره به این مطلب که از مجموع آثار دریافتی جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی رضوان ۹ اثر به بخش مسابقه راه پیدا کرده است، افزود: همچنین ۷ اثر به بخش جدید جشنواره با نام” تجربه” راه پیدا کرده اند که در این بخش مورد داوری قرار می گیرند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی با اشاره به‌این مطلب که در این دوره از جشنواره تئاتر فجر استانی آثاری از شهرستان‌های نیشابور، سبزوار، تربت‌حیدریه، تربت‌جام، مشهد، خواف و کاشمر اجرا می‌شود،گفت: از آثار دریافتی جشنواره ۱۰ اثر از مشهد و ۶ اثر از شهرستان‌های مذکور در این دوره از جشنواره اجرا دارند.

صباغ  با بیان اینکه در جشنواره نمایشنامه نویسی ۲۰ اثر ارسال شده است،خاطرنشان‌کرد: بیش‌از ۹۰ درصد آثار دریافتی جشنواره نمایشنامه‌نویسی از نویسندگان جوان درام‌نویس خراسان رضوی است.

وی بیان‌کرد: ۲ اثر از آثار دریافتی جشنواره نمایشنامه‌نویسی به عنوان اثر برتر انتخاب و معرفی می‌شود که این آثار با امتیاز انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی به چاپ می‌رسد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی عنوان‌کرد: داوری بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی  توسط افرادی برجسته در عرصه تئاتر انجام می‌شود که بخش مسابقه را اقایان «قطب الدین صادقی»، «داریوش مودبیان» و «نادر برهانی مرند»  وبخش تجربه ها راآقایان حسین وحدتی،مداح حسنی  وحامد امانپور قرایی وهمچنین بخش نمایشنامه نویسی رامحمد مهدی خاتمی،فرشید تمری و علی حاتمی نژاد داوری خواهند نمود.

صباغ با بیان اینکه در مدت برگزاری جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی در نوبت صبح کارگاه‌های آموزشی فشرده کارگردانی و بازیگری برگزار می‌شود، عنوان‌کرد: سالن اصلی تئاتر شهر ویژه اجرای آثار شهرستان‌های‌حاضر در این جشنواره است.

وی خاطرنشان‌کرد: قلاده‌های طلا برای یک سگ خانگی از شهرستان سبزوار، اشباح از شهرستان نیشابور،طعم شیرین زخم ناسور کژدم از شهرستان خواف، سوفیای من از کاشمر و نمایش‌های شرم و دغدغه، سردسیر، عطر تقلبی، پناهنده، اتاق انتظار، احیا، ما داریم بازی می‌خوریم، آخرین رویا، آن سه نفر، روز عزیزمرده، برمودا، تب سرد به روی پیشانی داغ از جمله آثار این جشنواره از مشهد است که دراین جشنواره اجرا می‌شود.

«صدرا یوسفی» قائم مقام دبیرجشنواره نیز گفت:امسال علاوه بر بخش مسابقه نمایش ها، برای اولین بار بخش مسابقه نمایشنامه نویسی نیز به جشنوراه افزوده شده که از ۲۰ اثر ارسالی به دبیرخانه، ۲ اثر به عنوان برگزیده معرفی خواهد شد. همچنین در بخش تجربه ها نیز آثاری که با وجود شایستگی، در فهرست نهایی بخش مسابقه قرار نگرفته اند به روی صحنه خواهد رفت.

وی افزود: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، مرکز آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، حوزه هنری استان، اداره کل آموزش و پرورش، اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و برخی دیگر از نهادهای دولتی و فعالان بخش خصوصی حامیان جشنواره خواهند بودند.

وی تصریح کرد:ستاد برگزاری جشنواره همچنان این آمادگی را دارد که سازمانها و نهادهای علاقمند به مشارکت و همچنین داوری خاص مجموعه خود را پذیرا باشد اقدامی که برخی سازمانها با معرفی داوران خود انجام داده وقرار است در مراسم اختتامیه به برگزیدگان خود جوایزی را اهدا نمایند.

“سید حبیب قاانی” مدیر روابط عمومی جشنواره رضوان نیز در این نشست با اشاره به شرایط وتسهیلات مدنظر قرار داده شده برای حضور خبرنگاران اظهار داشت: آیین افتتاحیه جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی ۱۶ مهر ماه از ساعت ۹:۳۰ با حضور در منزل مرحوم حاجی حسنی کارگر قاری بین المللی قرآن کریم که درحادثه منا جان باختن و همچنین حضورهنرمندان و مسئولین در جبل النور مزار شهدا گمنام با قرائت فاتحه آغاز و آیین اختتامیه این جشنواره ۲۰ مهردر سالن اصلی تئاتر شهربرگزارمی‌شود.

وی افزود:فروش بلیت برای اثار جشنواره از دوطریق گیشه سالنها و همچنین گیشه اینترنتی”مشهد گیشه” انجام خواهد شد که قیمت گیشه سالن ده هزار تومان و قیمت گیشه اینترنتی هشت هزار تومان تعیین شده است که در تماشاگران علاقمند به تئاتر می توانند در اجراهای اول در سه سالن تماشاخانه بهار، تماشاخانه شمایل، تماشاخانه ارجمند حضور داشته باشند و درتک اجرای سالن اصلی تاتر شهر نیز این امکان میسر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *