توضیحات مهدی شفیعی درباره انتقادهای کارگردان نمایش «آوای آب»


مهدی شفیعی، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی در رابطه با ابهاماتی که در مورد نمایش «آوای آب» مطرح شده بود، توضیحاتی ارائه داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از تسنیم ، دیروز خبری با تیتر «گلایه‌های کارگردان نمایش دینی از مدیران مرکز هنرهای نمایشی» منتشر شد که صحبت‌های آتیه جاوید، کارگردان نمایش «آوای آب» بود. در پی انتشار این مصاحبه مهدی شفیعی، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی توضیحاتی را ارائه داد که در ادامه می‌خوانید:

مهدی شفیعی در مورد این مسئله گفت: در تولید آثار دینی، کیفیت نمایش ها برای ما مهم است و در تلاشیم که به کیفی سازی نمایش‌های مذهبی بپردازیم. اخیرا هم نمایش‌هایی که در تئاتر شهر روی صحنه رفت، آثاری بودند که برای هر نوع مخاطبی تولید شده بودند و دیده شدند. اجرا آثار با کیفیت در این حوزه باعث می‌شود که این نمایش‌ها هم جزئی از بدنه تولید تئاتر کشور باشند.

وی تصریح کرد: هیچ کدام از ما موافق امتیاز گرفتن آثار ضعیف نیستیم، البته ضرورتاً این مسائل نسبت به نمایش «آوای آب» باز نمی‌گردد. نکاتی که در مصاحبه کارگردان نمایش با تسنیم مطرح شده بود، باعث شد که توضیحاتی را در این رابطه بدهم. ابتدا اینکه این نمایش‌نامه را دوستان گروه آقای تقیانی پور به بنده دادند و خواندم و اصلاً پیشنهاد من بود که این نمایش حتما در ایام ماه محرم روی صحنه برود، چراکه نمایش‌نامه خوبی بود.

شفیعی افزود: بنا به دلایلی این نمایش را خود آقای تقیانی پور تولید نکرد و توسط خانم جاوید آماده شد. پس از مراجعه این دوستان برای اجرا در تئاتر شهر، بنده به همکارانم در تئاتر شهر سپردم که نمایش بازبینی شود و آنجا اجرا شود. اما پس از مدتی کارگردان به بنده گفت که نمایش در بازبینی تئاتر شهر رد شده و کیفیت لازم برای اجرا در این مجموعه را نداشته است. جوابی که دادم این بود که این دوستان باید این مسئله را در تئاتر شهر حل کنند و ضرورتی ندارد بنده در حوزه تالارهای نمایشی اینگونه ورود کنم. در پاسخ بنده کارگردان نمایش گفت که من نذر کرده‌ام این نمایش را در تئاتر شهر اجرا کنم که فکر می‌کنم خیلی درست نیست، کسی نذر کرده باشد و در راستای نذرش بخواهیم تصمیمی بگیریم.

مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه تئاتر شهر نیز نمایش «آوای آب» را حائز کیفیت لازم ندانسته گفت: همان زمان با مدیر تالار محراب صحبت کردم تا این نمایش در این سالن اجرا برود و در همان جا نیز مورد حمایت قرار بگیرد که گویا شورای حمایت هم مبلغ حمایتی از این نمایش را مصوب کرده است.

شفیعی افزود: در بخشی از مصاحبه گفته شده بنده جواب سلام این بانوی هنرمند را نداده‌ام که اصلا در این رابطه حضور ذهن ندارم، اما اگر چنین اتفاقی رخ داده است، عذرخواهی می‌کنم. بنده اصلا آدمی نیستم که در هر شرایطی جواب سلام ندهم.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی با گلایه از اینکه نمی‌توان به راحتی با یک سوال و جواب گفت وضع تئاتر خراب است، در رابطه با عدم تماشای نمایش «آوای آب» نیز اظهار داشت: مطلع هستید که پدر بنده به تازگی در گذشته‌اند و بنده طی ۴۰ روز گذشته درگیر مسائل مرتبط به ایشان بودم و خیلی از مراسم‌ها و سالن‌ها را نتوانستم بروم. شما که می‌دانید بنده همواره سعی می کنم آثار را ببینم، اما متاسفانه این ایام شرایط طوری بوده است که خیلی از نمایش ها را نتوانستم ببینم. در ضمن به کیوان نخعی، مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی هم گفتم که بلیط این نمایش را در اختیار نهادها و سازمان‌ها بگذارند تا چنین اثری بیشتر دیده شود و اطلاع دارم همکارانم در روابط عمومی با عوامل نمایش در ارتباط بودند و در امر تبلیغات و بلیط کمکشان کرده‌اند.

مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی در رابطه با افزایش قابل توجه نمایش‌های دینی در سال آتی اظهار داشت: قطعا بخشی از این موضوع هدفمند است، یکی از دغدغه‌های دیرین من به عنوان یک تئاتری این بوده است که خیلی مناسبتی و در معرض تقاضاها قرار نداشته باشیم. قرار شد ابتدا کارگردان‌هایی که خودشان در این عرصه کار می‌کنند را فعال کنیم و خیالشان را برای بسیاری از تقاضاها راحت کنیم. ما باید به سمتی برویم که تئاترهای دینی و ارزشی را بخشی مجزا در روند تولید تئاتر نبینیم، چراکه روند تولید تئاتر دینی باید بخشی از روند همیشگی باشد.

وی در پایان گفت: یکی از این نمایش‌ها «تکه‌های سنگین سرب» بود که مانند دیگر نمایش‌ها گیشه داشت و مخاطبان خودش را داشت و واقعا می توانیم بگوییم یک گام در این عرصه جلو رفته‌ایم. نمایش «ترور» نیز پیشنهاد حمید رضا نعیمی بود که از آن استقبال کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *