جشنواره تئاتر فجر ، با کمترین حاشیه ، سی و سه ساله شد


تئاتر فستیوال

جشنواره بین المللی فجر سی و سه ساله شد و این سی و سه ساله شدن خود جشنی است بزرگ برای تئاتر ما ، تئاتری که دارای جشنواره ای است که با همه ضعف ها و قوت هایش سی و سه سال است که پا برجا است .

جشنواره سی و سوم در آغاز ، نسبت به دوره های پیشین خود کمترین حاشیه را داشت و اگر به قضیه ی پوستر جشنواره به دیده اغماض بنگریم ، جشنواره سی و سوم با ثبات و طمأنینه آغاز شد و این خود برای اهالی تئاتر و رسانه دلگرم کننده بود . ثبات و طمأنینه ای که در سایر بخش ها ، از چاپ و پخش و پیش فروش بلیت ها تا اجراهای صحنه ای و خیابانی و نیز بخش بین الملل ، به چشم می آید و بی شک همه و همه نتیجه ی انتخاب به موقع و درست دبیر جشنواره است . اردشیر صالح پور با آرامش خود به جشنواره سی و سوم آرامشی را تزریق کرد که لازمه ی هر جشنواره ای است .

چنان که در پر رنگ ترین حاشیه ی جشنواره سی و سوم صالح پور با صبر  و روحیه ی نقد پذیرش ، پوستر اولیه را کنار گذاشت و با منتقدین و هنرمندان همراه گشت و نتیجه شد پوستری جدید که شاید باز هم چندان چشمگیر نباشد اما چشم آزار هم نیست .

جشنواره سی و سوم گرچه از حضور بزرگان تئاتر ایران بهره ی چندانی نبرده است ، اما حضور پر تعداد گروه های شهرستانی و جوانان هر دوست دار تئاتری را دلگرم فردای تئاترمان می کند و این جوانان نیز فرصت دیده شدن و نقد شدن می یابند که خود فرصتی است مغتنم .

تعداد سالن های نمایش امسال کمتر از سال های قبل است و این برنامه ها را فشرده کرده و از تعداد اجراها کاسته است ، اما اکثر اجرا ها همراه با نظم بوده اند ، مگر برخی از اجراها که با اختصاص سالن نا مناسب به نمایش ها ، نظم اجرا به هم خورده و نارضایتی بوجود آوردند  .

بخش بین الملل جشنواره و گروه های خارجی نیز مثل هر سال بودند ، نه بالاتر و نه پایین تر و این شاید بزرگترین ایراد وارد بر این جشنواره باشد . جشنواره ای که با دعوت از گروه های دسته چندم اروپایی سعی در بین المللی شدن می کند ، بی رعایت استاندارد ها و توجه به کیفیت نمایش ها . البته امسال اضافه شدن گروه های عربی به جذابیت این بخش افزوده ، چرا که کنجکاوی مخاطب را بر می انگیزد و موجب آشنایی اهالی تئاتر با تئاتر کشور های عربی می شود .

و در پایان اینکه جشنواره امسال کم حاشیه ، منظم و با حضور پر رنگ جوانان به نیمه خود رسید و ما را به خود دلگرم کرد . ما به سی و سومین جشنواره تئاتر فجر امید داریم که آغاز یک سال تئاتری پر شور و پویا باشد و گرچه بزرگان در این جشنواره حضوری کمرنگ دارند ، اما هر که دلـسـوز تئــاتر باشد با چنیــن جشنــواره ای دلـــگرم و امیــدوار می شود ، به ماننــد ما تئــاتر فستیوالی ها که به جشنواره سی و سوم امیدواریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *