از اخراج مادر و فرزندی از سالن نمایش تا حضور کودکی بر روی سن / حاشیه های روز دوم جشنواره عروسکی


شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک همانند هر رخداد دیگر هنری و اجتماعی با حاشیه هایی همراه است ، حاشیه هایی که همیشه برای مخاطبین جذاب تر از متن هستند زیرا خواندن آن ها هم برای مسئولین و هم برای مخـــــاطبین تئاتر و صد البته برای رصد کنندگان رخدادها و امور فرهنـــــگی و هنری خــــالی از لطف نیست .

تئاتر فستیوال

 • نمایش “چه کسی گربه را جابجا کرد” به کارگردانی محمد لقمانیان که روز گذشته در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت ، همچون نخستین اجرای خود در روز اول جشنواره ، مورد استقبال بسیاری از سوی مخاطبان قرار گرفت ، به گونه ای که مخاطبان برای دیدن این نمایش روی پله ها نیز نشستند .

 

 • عوامل گروه نمایش خیابانی “ترانه خورشید و ماه” به کارگردانی ویکتور ویکتورفسکی از کشور لهستان که اجرای آن ساعت ۲۰:۳۰ در محوطه تئاتر شهر بود ، از ساعت ۱۷ در محوطه تئاتر شهر مشغول آماده سازی و سرهم کردن عروسک هایشان و نجاری بودند .

 

 • در انتهای اجرای نمایش خیابانی “آسمان آبی ربات ها” به کارگردانی امیرحسین شفیعی که در محوطه تئاتر شهر اجرا شد ، مرضیه برومند به همراه سازنده عروسک به محل اجرا آمد و با بچه هایی که به تماشای این نمایش نشسته بودند ، عکس یادگاری گرفت .

 

 • زمانی که نمایش خیابانی “پسماندگان” به کارگردانی کیوان نخعی در محوطه تئاتر شهر در حال اجرا بود ، کودکی حدودا ۵ ساله به روی سن اجرا آمد و تا پایان اجرا روی سن می ماند و جزئی از نمایش می شود . هر چقدر هم عوامل نمایش تقاضا کردند که پدر و مادر این کودک بیایند و فرزند خود را ببرند ، اما کسی برای بردن این کود ک نیامد . حضور این کودک در وسط نمایش “پسماندگان” نزدیک بود منجر به برهم خوردن این نمایش شود .

 

 • نمایش خیابانی “دایناسورهای رنگی” به کارگردانی میکل ستو و جوسف ماریا لای از کشور اسپانیا که قرار بود در محوطه تئاتر شهر اجرا شود ، به دلیل تاخیر در پرواز گروه و نرسیدن به ایران اجرا نشد . قرار است این نمایش در روز سوم جشنواره در محوطه تئاتر شهر اجرا شود .

 

 • محمدحسین ناصربخت نویسنده نمایش “قصه گرگ گرسنه” به تماشای این نمایش که توسط هادی افتخارزاده از مراغه در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت ، نشست . باید دید که آیا محمد حسین ناصر بخت از چگونگی اجرای نمایشنامه اش راضی بوده است یا نه ؟!
 • در اجرای دوم این نمایش خانمی را که همراه با کودک ۲ ساله خود به دیدن این نمایش آمده بود ، در همان دقایق اولیه و به دلیل همراه داشتن کودک ( در نمایشی که برای مخاطب کودک معرفی شده است ) به شکلی زننده و با بی احترامی از سالن چهارسو اخراج کردند . رفتاری که به احتمال زیاد باعث قهر او و فرزندش برای سال های طولانی با تئاتر می شود .

 

 • نمایش “بنیامین و بن تن” به کارگردانی سید آرش شریف زاده که در تالار هنر به روی صحنه  رفت ، در سانس اول با ۲۰ دقیقه تاخیر و در سانس دوم با ۳۰ دقیقه تاخیر اجرا شد .
 • یکی از هنرمندانی که به تماشای این نمایش نشست عمو فیضی زمان کودکی ما بود که همیشه با ساختن کاردستی های زیبا هم ما را سرگرم می کرد و هم ساخت این کاردستی های را به آموزش می داد .
 • عرفان فیضی پسر عمو فیضی ، یکی از بازیگران این نمایش بود .

 

 • نمایش “سفر شگفت انگیز” به نویسندگی و کارگردانی دیمتری نوموکنف از کشور آلمان که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شد ، مورد استقبال بسیاری از سوی خانواده ها قرار گرفت . علاوه بر اینکه عده ای روی پله ها و زمین نشستند ، تعداد از تماشاچیان نیز به صورت ایستاده این نمایش را تماشا کردند .
 • پس از اجرای نمایش خبرنگار تئاتر فستیوال مشغول گفت وگو با کارگردان این اثر شد و از او تقاضا کرد که اگر تمایل دارد مصاحبه ای با وی داشته باشد که با بیان این درخواست گفت وگوی جالبی میان آن ها شکل گرفت :

نوموکنف : “من عروسک ها را می سازم و همکارم در مورد آن ها صحبت می کند و سخنگوی ماست .”

خبرنگار تئاتر فستیوال :”خب شما هم می توانید در مورد چگونگی ساخت این عروسک ها برای ما توضیح دهید .”

نوموکنف : “ساخت عروسک ها بسیار کسل کننده و خسته کننده است به همین خاطب نمی خواهم راجع به آن صحبت کنم .”

خبرنگار تئاتر فستیوال :”اگر این کار کسل کننده است ، پس چرا اصلا انجامش می دهید .”

نوموکنف : ” ساخت آن ها کسل کننده است اما زمانی که آن ها را به روی صحنه می آوری جالب و جذاب است .”

خبرنگار تئاتر فستیوال با خنده :”پس شما نمایش دادن (Showing) را دوست دارید ؟”

نوموکنف با خنده : “بله ، درست است .”

۶ نظر ثبت شده است .

 1. جواد گفت:

  خوشم میاد این خارجی ها همیشه رک و راست هستند و از هیچی نمی ترسند . حالا اگه از یه ایرونی می پرسیدی می خواست سه ساعت توضیح بده و بپیچونه و بگه من خیلی خوبم !

 2. سپیده حسینی گفت:

  ااا بادش بخیر عمو فیضی ?????

 3. ملوسک گفت:

  ماشاالله چه جمعیتی هر روز جلو تئاترشهر جمع میشه ??

 4. دوستدار گفت:

  کیوان نخعی این نمایشو تو جشنواره قبلی اجرا نکرده بود ؟؟

  کیوان نخعی این ور کیوان نخعی اونور کیوان نخعی همه ور ?

 5. الهه گفت:

  الهییییییییییی خیلیییی خانم برومند رو دوست دارم? ایشالله همیشه سلامت باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *