حاشیه های پنجمین روز از هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی

از فینال پانتومیم بین فرانسه و برزیل تا یادی از زلزله زدگان کرمانشاه


روز پنجم جشنواره با یاد زلزله زدگان کرمانشاه ، هنرنمایی آبادانی ها ، مسابقه میان آبادانی ها و فرانسوی ها ، تاخیرهای عذاب آور و … همراه بوده است . حواشی پنجمین روز جشنواره تئاتر عروسکی را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

 • حاشیه های روز پنجم جشنواره را با یک تاخیر مهم که باعث به هم خوردن برنامه ریزی بسیاری از مخاطبان و نرسیدن شان به سایر اجراها شد ، آغاز می کنیم .
 • نمایش “شفیره” به نویسندگی و کارگردانی مهدی شاه پیری در هر دو نوبت اجرا در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر ، با ۲۰ دقیقه تاخیر به روی صحنه رفت که این اتفاق در ایام جشنواره باعث می شود ، نمایش های دیگر از دست برود و همین مسئله باعث نارضایتی و شکایت بسیاری از مخاطبان شد .
 • مهدی شاه پیری پیش از آغاز نمایش ، به لابی آمدو به مخاطبان گفت : ” نمایش “شفیره” ویژه مخاطب بزرگسال است و اگر کودکی به همراه دارید ، در صورت امکان از تماشای نمایش صرف نظر کنید ، چون ما نگرانیم بچه هایتان اذیت شوند . در جدول جشنواره هم ذکر شده که این نمایش ویژه مخاطب بزرگسال است . و اینکه وسط اجرا ، خروج از سالن مشکل می شود و نمی توانید خارج شوید. “
 • هنرمندانی چون زهرا صبری ، منظر لشگری ، هما جدیکار ، محمد لقمانیان به تماشای نمایش “شفیره” نشستند که در اجرای دوم شاه پیری نمایش را به زهرا صبری تقدیم کرد .
 • استقبال از این نمایش بسیار زیاد بود به گونه ای که عده ای روی پله ها نشستند .

تئاتر فستیوال

 • ما همیشه معتقدیم که نمایش ها باید به موقع و راس ساعت اجرا شوند ، در حالی که این روزها تاخیر تبدیل به جزئی از تئاتر شده است . برخلاف نمایش “شفیره” که در سالن چهارسو با تاخیر به روی صحنه رفت ، نمایش “آی ایشیق” به نویسندگی مهدی خلیل زاده و کارگردانی محمدتقی اسماعیلی از اردبیل ، در سانس اول اجرا ، آنچنان راس ساعت شروع شد ، که خود این مسئله برای عده ای دردسر ساز شد . نظم این سالن به گونه ای بود که ساعت ۱۸:۳۰ در سالن قشقایی بسته شده بود و کسی را به درون سالن راه نمی دادند . اما در این نمایش یک بی نظمی هم وجود داشت و آن اینکه بود که مدت زمان نمایش از آنچه در جدول ذکر شده ، طولانی تر بود . این شروع بی اندازه راس ساعت از یک سو و دیر تمام شدن آن از سوی دیگر باعث شد که بسیاری این نمایش و نمایش بعدی را از دست بدهند .
 • همیشه پیش از شروع نمایش ها مسئولین سالن ، رو به تماشاگران می گویند که لطفا از نمایش عکس برداری و فیلمبرداری نکنید اما در حین اجرای این نمایش ، برخی از مخاطبان در تمام طول اجرا مشغول فیلمبرداری بودند بدون آنکه به آن ها تذکری داده شود !
 • شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی ، محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره هنرهای نمایشی ، زهرا صبری و وحید خسروی از جمله مهمانان نمایش “آی ایشیق” بودند .

تئاتر فستیوال

 • نمایش “سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع” به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه ، که در مورد زلزله سرپل ذهاب است ، همه ی مخاطبان حاضر در سالن سایه را تحت تاثیر قرار داد .
 • مرتضی اسدی مرام پس از پایان نمایش رو به مخاطبان گفت : “تصمیم داشتیم این نمایش را به فعالان محیط زیستی که چندی پیش در مریوان جان باختند ، تقدیم کنیم ولی دو روز پیش در کرمانشاه زلزله آمد و باعث کشته شدن ۳ نفر و مجروح و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد . این در شرایطی است که خیلی از مردم هنوز در کانکس و چادر زندگی می کنند وگرنه صدمات خیلی بیشتر می شد . البته خانه هایی که خراب شده اند ، همگی خانه های نوسازی هستند که بعد از زلزله ساخته شده بودند و تصمیم داشتند مردم را برای زندگی به همین خانه ها بفرستند . با همه ی این ها نشانه ی امید ما هانیه است که می تواند روی پایش راه برود و در تمام این مدت مردم بودند که عاشقانه کمک کردند و مردم کرمانشاه را تنها نگذاشتند .
 • مرضیه برومند ، دبیر جشنواره پس از پایان اجرا دسته گلی ، به مرتضی اسدی مرام تقدیم کرد .
 • سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی ، مصطفی حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره هنرهای نمایشی ، مرضیه برومند دبیر هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی و گروه نمایش “اگزویا” از هلند به تماشای این نمایش نشستند .

 

 • نمایش “سفر به غرب” نوشته چیه شنگ وو ، به کارگردانی یونگ چی لین از تایوان که در تالار هنر به روی صحنه رفت ، میزبان گروه نمایش “اگزویا” از هلند و مریم معترف بود .
 • معمولا زمانی که نمایشی شروع می شود ، دیگری به تماشاگرانی که دیر رسیده اند ، اجازه ی ورود به سالن داده نمی شود اما در حین اجرای این نمایش ، اجازه ی ورود به سالن را می دادند .

 

 • نمایش “پهلوان کچل ۱۸ عیاری” نوشته سجاد طهماسبی و کارگردانی علی محمدی میزبان هنرمندانی چون رحمت امینی ، پوپک عظیم پور و حسین کیانی بود .

 

 • و اما پاتوق شبانه هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی که در محوطه تالار وحدت برگزار می شود ، امشب شاهد هنرنمایی هنرمندان آبادانی بود که با موسیقی جنوبی تمامی حاضران چه وطنی ، چه غیروطنی (گروه فرانسوی) را به وجد آوردند .
 • همچنین امشب شاهد اولین پانتومیم بین المللی ! میان گروهی از آبادان (برزیل) و گروهی از فرانسه (می توانست یک فینال جذاب در جام جهانی باشد) بودیم که در نهایت با مهمان نوازی تیم آبادانی ، فرانسوی ها برنده مسابقه شدند .

تئاتر فستیوال

 • روز چهارشنبه ، ۷ شهریور ماه اختتامیه هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی قرار است در فضای باز تالار وحدت برگزار شود و از عصر امروز ۵ شهریور ماه ، ستاد جشنواره مشغول برپایی استیج مراسم اختتامیه در تالار وحدت بودند . از همینجا به تمامی عزیزان ستاد جشنواره نمایش عروسکی و عزیران مرکز هنرهای نمایشی خسته نباشید می گوییم .

تئاتر فستیوال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *