اعــترافات یک کارگردان پیش از اجرا : “نمایش خسته کننده است .” /حاشیه های روز هفتم فجر سی و چهارم


سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مثل هر رخداد هنری و اجتماعی دیگری با حاشیه هایی همراه است ، حاشیه هایی که خواندن آنها هم برای مسئولین و هم برای مخـــــاطبین تئاتر و صد البته برای رصد کنندگان رخدادها و امور فرهنـــــگی و هنری خــــالی از لطف نیست .

حاشیه ها همیشه برای مخاطبین جذاب تر از متن هستند .

تئاتر فستیوال

 • هفتمین روز از سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر میزبان از نمایش هایی از کشور لهستان و شهرهایی چون قم ، تهران ، رشت ، گناوه ، دهلران ، اراک ، رشت و آمل بود .
 • نمایش “تعبیر خواب” به نویسندگی و کارگردانی صمد آذرخش کاری از قم در تالار سایه به روی صحنه رفت استقبال از این نمایش به حدی بود که مخاطبان تا دو ردیف به روی زمین نشستند و کار را دیدند . خیرالله تقیانی پور به همراه تعدادی از بازیگران نمایش “بوقلمون” و حسین مسافر آستانه  از میهمانان این نمایش بودند .
 • نمایش ” “طپانچه خانم” نوشته محمد امیر یاراحمدی و کارگردانی شهاب الدین حسین پور در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر با نیم ساعت تاخیر به روی صحنه رفت ، آن هم در شرایطی که اجرای نمایش ساعت ۲۰:۴۵ است و همین تاخیر کافی بود تا نمایش طولانی مدت “طپانچه خانم” تا دیروقت ادامه یابد .  علاوه بر آن در شروع اجرا نیز اعلام شد که مدت زمان نمایش در جدول به اشتباه ۱۰۰ دقیقه نوشته شده ، نمایش ۱۱۵ دقیقه خواهد بود . با این حساب می توان گفت تا به امروز “طپانچه خانم” دیرتر از همه نمایش های جشنواره پایان یافت .
 • شهاب حسین پور کارگردان نمایش “طپانچه خانم”  اجرای این نمایش را به گلاب آدینه که جزو هیئت داوران بخش مسابقه تئاتر ایران است تقدیم کرد ، حسین پور با ذکر این جمله که آدینه استاد اوست و جدا از آن که داور جشنواره است این کار را به او تقدیم کرده است . از هنرمندانی که به دیدن این نمایش نشستند می توان به تینو صالحی ، حسین نوش آبادی ، آناهیتا همتی ، فرزین محدث ، محمد ساربان ، خیرالله تقیانی پور ، هادی حوری و حسین پارسایی اشاره کرد .
 • تماشاخانه ایرانشهر در روز هفتم جشنواره تئاتر فجر با تغییر روندی در رفتار کارکنانش هنگام ورود مردم به سالن همراه بود و تمام تلاش خود را کردند تا کمتر کسی بیرون منتظر بماند و با احترام تمام با تماشاگران برخورد کنند اما این احترام و رفتار خوب خیلی ادامه پیدا نکرد و گویا کارکنان ایرانشهر خیلی زود خسته شدند و دوباره شیوه شب های قبل را در برخورد با مردم پیش گرفتند .
 • نمایش “دعوت به دو نمایش” به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان حاشیه سازترین نمایش روز هفتم جشنواره تئاتر فجر امسال بود که  با استقبال تماشاگران به روی صحنه رفت ؛ استقبالی که به دلیل بی مدیریتی اجرایش مشکل ساز شد . مردم مشتاق برای دیدن نمایش ، بیرون سالن قشقایی منتظر بودند ولی فقط کسانی که بلیت هایشان شماره صندلی داشت ، حق ورود به سالن را داشتند چون کارگردان این نمایش نمی خواست مخاطبی بر روی زمین بنشیند و کار را ببیند . همچنین می گفتند : “ظرفیت جایگاه خبرنگاران و vip تکمیل است در حالی که کسی را با کارت راه نداده بودند !!! ازدحام جمعیت و عصبانیت مردم ، باعث شد تا مامور جلوی نرده ها کاری از دستش بر نیاید و مردم تا پایین پله ها بروند اما باز هم آنها راهی به سالن نمایش نداشتند ؛ در این شلوغی بین چند نفر درگیری فیزیکی صورت گرفت و در نهایت بعد از این بی برنامگی ها با رضایت کارگردان مردم بر روی زمین نشستند و کار را دیدند . قبل از شروع نمایش”دعوت به دو نمایش” محمد رحمانیان کارگردان اثر به روی صجنه آمد و گفت : ” نمایش خسته کننده است و دو نفر فقط با هم حرف میزنند و نمایش دوم هم خسته کننده تر ، یک نفر فقط حرف میزند . وسط اجرا از سالن خارج نشوید چون تمرکز بازیگران به هم می خورد و مزاحم دیگران می شوید ولی هر کس که بخواهد می تواند بین دو اجرا که ۵ ،۶ دقیقه زمان است سالن را ترک کند . ” در نهایت پس از  نیم ساعت (!) تاخـــیر نمایش آغاز شد و تعداد زیادی از تماشاگران در بین دو اجرا در همان زمان استراحت ، سالن را ترک کردند.
 • تئاتر باران در این روز میزبان نمایش  “صندلی ها” نوشته اوژن یونسکو به کارگردانی حسین رحیمی بود ، این نمایش که معلولین پر توان اجرای آن را بر عهده داشتند با ناهماهنگی مسئولین سالن باران همراه بود چرا که این مسئولین آمادگی پذیرش میهمانان معلول را نداشتند . اتفاقی که در این سالن شاهدش بودیم این بود که شرایط یکی از تماشاچیان که جزو همین معلولین پر توان بود و با واکر (Walker) راه می رفت را در نظر نگرفتند و می خواستند او را برای نشستن به ردیف بالا بفرستند که در نهایت با پا در میانی حضار سالن او در ردیف اول نشست . نمایش “صندلی ها” با استقبال هنرمندان و مردم در هر دو نوبت اجرا مواجه شد . این نمایش که کاری از گروه پاپیون بود و توانمندی بازیگران در حین اجرا همه تماشاگران را متعجب کرد و با تشویق مداوم مردم این نمایش پایان یافت . رویا افشار ، پرستو گلستانی ، ارمغان بهداروند ، لوریس چکناواریان ، شبنم مقدمی ، ستاره اسکندری ، افسانه ماهیان ، اصغر دشتی و آزاده انصاری از میهمانان این نمایش بودند .

۴ نظر ثبت شده است .

 1. حیدری گفت:

  طپانچه خانم می گن کار بدی بوده !! درسته ؟

  دوست داشتم ببینم ولی نشد .

 2. شی بابا گفت:

  مرسی که حاشیه ها رو کار می کنید …

  آدم خبر همه جا بهش می رسه

  دمتون گرم

 3. تئاتر بین گفت:

  واقعا رحمانیان همچین حرفی زده ؟؟؟

  خنده داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *