حاشیه های نظرسنجی برترین تئاتر سال ۹۳ / نامه حمیدرضا نعیمی


اشاره : در اواخر سال گذشته تئاتر فستیوال تصمیم گرفت که یک نظرسنجی برای انتخاب بهترین تئاتر سال ۹۳ برگزار کند و طی آن مخاطبین ، با رأی خود نمایش برتر سال را انتخاب کنند . البته ما در ابتدا بر این موضوع واقف بودیم که یک نظرسنجی اینترنتی وجاهت علمی چندانی از دیدگاه علوم انسانی و علم آمار ندارد و تنها یک نظرسنجی اینترنتی است که البته با طراحی سیستم به گونه ای که هر فرد با یک ip  ، تنها یک بار حق رأی دادن داشته باشد ، تلاش شد تا از میزان خطا در نتیجه این نظرسنجی کاسته شود .

اما با این حال در طی نظرسنجی حاشیه های فراوانی ایجاد شد و از جانب بعضی از اهای تئاتر ، از کوچک تا بزرگ ، توهین هایی به تئاتر فستیوال و مخاطبین آن صورت گرفت که جای تاسف داشت و نهایتا نتیجه این شد که در حالی که نمایش” سقراط ” به کارگردانی حمید رضا نعیمی آراء نسبتا خوبی کسب نموده بود ، ایشان از شرکت در این نظرسنجی انصراف دادند تا در نهایت نمایش ” عزیز شنگال ” به کارگردانی دکتر قطب الدین صادقی نمایش برتر سال از نگاه مخاطبین سایت ما شود .

در این میان بد نیست از عزیزانی سپاسگزاری کنیم که بی هیچ ادعا در این نظرسنجی حضور داشتند و ابعاد یک نظرسنجی اینترنتی را درک کردند و حتی در مواردی ، نظیر محمد جواد حبیبی ( کارگردان ” نوای اسرار آمیز ” ) به تئاتر فستیوال اعلام کردند که حتی خودشان هم به اثر خود رأی نداده اند تا صرفا نظر  ، نظر مردم باشد و یا علی رغم داشتن موقعیت و یا امکان استفاده از شرایط خاص گروه های خود ، هیچ تبلیغی برای اثرشان نکردند و شخصا به تئاتر فستیوال اعلام نمودند که نتیجه هرچه باشد ، نظر مخاطبین است و قابل احترام برایشان ، که از مصادیق آن می توان به حسین رحیمی ( کارگردان ” پرده برداری ” ) و افسانه ماهیان ( کارگردان ” هم هوایی” ) اشاره کرد.

و نهایتا بنا به درخواست تئاتر فستیوال ، حمیدرضا نعیمی کارگردان محترم نمایش ” سقراط ” ، من باب انصراف خود یادداشتی نوشتند و برای انتشار در اختیار تئاتر فستیوال قرار دادند که این یادداشت را می توانید در ادامه بخوانید . وبسایت تئاتر فستیوال از جناب آقای حمیدرضا نعیمی تشکر کرده و بزرگواری ایشان را ارج می نهد .

 

نعیمی

به نام خداوند مهر آفرین

دوستان گرانقدر سایت تئاتر فستیوال با سلام

در ابتدا تولد این سایت را تبریک گفته و آرزوی بهترین ها را برایتان دارم. بی شک با حسن نیت و اخلاق مداری شما برنایان ایران زمین ، این سایت می تواند به فرهنگ و هنر سرزمین مان خدمات شایانی داشته باشد. اما آنچه که مرا به نوشتن این سطور واداشت موضوع یک نظر سنجی است که از چند وقت پیش برای انتخاب بهترین نمایش سال ۱۳۹۳ از نظر مخاطبان ، و از سوی سایت شما آغاز شده است . نمایش “سقراط” به نویسندگی و کارگردانی اینجانب از میان تعدادی نمایش به جمع ده کار نهایی پیوست تا در یک رقابت سالم بتواند عنوان برتر را ازآن خود کند .

ضبه یک باره در این مرحله همه چیز عجیب شد : نمایشی که در مرحله ی پیش با اختلاف آرا در صدر بود به رتبه های آخر رسید. یعنی یک دوم آرا پیشین خود را هم نداشت . قعر نشین های مرحله ی پیش با آراء شگفت انگیز بالا نشین شدند. از آنجایی که چنین نظر سنجی هایی هیچ گاه مبنا و تعریف علمی نداشته و ندارد ؛ اینجانب نیز اهمیت چندانی برای آن قائل نیستم . چه طور ممکن است یک نمایش که در سالنی با صد صندلی به اجرا رفته همان تعداد آراء موافق را داشته باشد که نمایشی پر مخاطب با هشتصد صندلی ؟ یا نمایشی بیش از تعداد تماشاگرانش ، موافق و بیننده که رای هم بدهند ؛ آن هم در ساعت ۳ و ۴ صبح ؟ این اتفاق شامل حال نمایش “سقراط” نیز شد .

در هفته ی نخست فقط هزار و پانصد رای و در سه روز پایانی به بیش از پنج هزار رای رسید . این یک بازی آشکار بود که نه در شان نام نمایش “سقراط” بود و نه در شان سایت شما … پس دیگر نمی توان از این آراء و رقابت ساده لذت برد. شکی نیست که اخلاق در دنیای تبلیغات و در دنیای مجازی یک امر حقیقی است نه واقعی ؛ و من که عاشق حقیقتم و نه واقعیتی مجازی از شما دوستان عزیز و گرانقدر می خواهم که نام “سقراط” را از فهرست خارج کرده که ما را به این عناوین نا معتبر نیازی نیست . ضمن این که من به همه ی اساتید ، بزرگان و همکاران تئاتری در این رقابت احترام گذاشته و آرزو ی سالی پر از سلامتی و موفقیت را برایشان دارم .

نوروز ۹۴ بر قامت همه ی ایرانیان مبارک باد .

حمید رضا نعیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *