حضور هنرمند ایرانی در جشنواره بین المللی تئاتر سیبیوی رومانی


علی اصغر خطیب زاده، بازیگر و کارگردان تئاتر، در فستیوال بین المللی تئاتر رومانی از ۵ تا ۱۶ ژوئن ۲۰۱۴، به عنوان تنها نماینده ایران برای برپایی نمایشگاه ماسک‌های نمایشی و آموزش آن‌ها شرکت کرد.

هفت گاه

به گزارش تئاتر فستیوال، این جشنواره تئاتر، سالانه در شهر تاریخی سیبیو  در ۲۸۲ کیلومتری بخارست که ملقب به پایتخت فرهنگی اروپای شرقی است، برگزار شد.

این جشنواره که هنرمندانی از ۷۰ کشور دنیا از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه،  آلمان، ایتالیا، سوئیس، اتریش، بلژیک، لهستان، روسیه و … شرکت داشتند، شامل بخش‌های تئاتر صحنه ای، خیابانی، عروسکی، موسیقی، فیلم، هنرهای تجسمی و … بود.

خطیب زاده در چهارمین فستیوال بین المللی تئاترSIBIU   رومانی که به مدت ۱۱ روز برگزار شد، با ایده گرفتن از آثار بزرگ نمایشی جهان از جمله آثار شکسپیر، چخوف، اونیل، آشیل، سوفوکل و … ماسک‌هایی را ساخت و  به نمایش گذاشت.

همچنین در این نمایشگاه پنج اثر خطیب زاده با نگاهی به بزرگترین اثر حماسی ایران، شاهنامه فردوسی و شخصیت‌های رستم، سهراب، اسفندیار، ارجاسب و آرش بهرام بیضایی ساخته شده بود. در میان آثار این هنرمند، ماسک کرگدن اثر اوژن یونسکو با استقبال زیادی رو به رو شد.

علی‌اصغر خطیب‌زاده متولد ۱۳۴۴ دامغان، فارغ‌التحصیل رشته بازیگری و کارگردانی از آموزشکده هنر (فرهنگسرای نیاوران) وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو کانون نمایش‌های خیابانی مرکز نمایشی. کارشناس تئاتر و مسئول واحد هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان و عضو پیوسته خانه تئاتر ایران است. برپایی نمایشگاه ماسک و ورک شاپ در سازمان جهانی تئاتر انگلستان و اتریش و نگهداری یک اثرش در موزه بوراتینی ایتالیا از جمله موفقیت‌های هنری او به شمار می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *