حوزه هنری “اروند خون” می شود


“اروند خون” درباره شهدای غواص روی صحنه می رود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، “اروند خون” نام سومین نمایشنامه از تریلوژی نوشته شده بر اساس مستندات تاریخ جنگ هشت ساله است. خبر تراژیک پیدا شدن پیکرهای ۱۷۵ غواص و شهدای دیگر در عملیات کربلای ۴ ، دستمایه نمایشنامه‌ای با این عنوان شده است که به قلم ایوب آقاخانی به نگارش درآمده و کوروش زارعی کارگردانی آن را برعهده خواهد داشت.

نمایش‌های “کابوس شب نیمه آذر” به کارگردانی علی کشوری، “تکه های سنگین سرب” به کارگردانی ایوب آقاخانی و “اروند خون” به کارگردانی کوروش زارعی، بر اساس مستندات جنگ هشت ساله نوشته شده که نویسنده هر سه نمایشنامه، ایوب آقاخانی است.

آقاخانی در این باره می گوید: خبر کشف اجساد ۱۷۵ غواص که احتمال زیاد می رود زنده به گور شده باشند، من را بسیار منقلب کرد و کمتر کسی را می شناسم که حتی با سویه های فکری مختلف، از شنیدن این خبر آزرده نشده باشد.

وی ادامه می‌دهد: من سعی کردم این تأثر را با برخی پژوهش های علمی و آماری در مورد عملیات کربلای ۴ و طراحی یک فضا و فراز ادبی برای طرح موضوع ترکیب کنم و این تریلوژی را به پایان رساندم و معتقدم تجربه عجیب و غریبی بود؛ زیرا نوشتن و تحقیق و فکر به این موضوعات، نگاه من را به جنگی که در زمان رخداد، پیشرفت و حتی توقفش نوجوان بودم، کاملا عوض کرد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر اضافه می کند: تئاترهای من هیچگاه از نقد اجتماعی معاصر دور نشدند و من در هر سه بخش این تریلوژی نیز توانستم زاویه ای پیدا کنم که این نقطه نظر را در آن زنده نگه دارم؛ ضمن آنکه معتقدم با توجه به وسواسی که نسبت به این ماجرا داشتم و رسالتی که برای خودم قائل بودم، وظیفه ام در این خصوص تا حد قابل اعتنایی تمام شده است.

نمایش “اروند خون” در ایام ماه صفر (آذرماه) و در تالار اندیشه حوزه هنری روی صحنه خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *