“علی عابدی” و “پرستو گلستانی” همراه با “خرمگس” در جشنواره فجر


نمایش ” خرمگس ” به کارگردانی علی عابدی در دهمین روز سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار چهارسو به روی صحنه خواهد رفت ، در ادامه می توانید گفتگوی خبرنگار تئاتر فستیوال را با علی عابدی ، کارگردان این نمایش و پرستو گلستانی یکی از بازیگران ” خرمگس ” بخوانید :

 عابدی - گلستانی

علی عابدی کارگردان نمایش ” خرمگس ” که این روزها درگیر تمرینات نمایش ” خرمگس ” است در رابطه با راه یافتن این نمایش به جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت : در زمانی که ” خرمگس ” را اجرا کردیم کار خیلی دیده نشد ، جشنواره فجر  بهانه ای بود که حداقل کسانی که در زمینه تئاتر تخصص دارند و یا تماشاگر حرفه ای تئاتر هستند کار ما را ببینند . به همین دلیل در بخش مرور شرکت کردیم.

او که خود نویسنده ی نمایش “خرمگس” است در مورد شانس این نمایش در سی و سومین جشنواره ی تئاتر فجر گفت : به هیچ وجه به فکر برنده و یا بازنده شدن ” خرمگس ” نیستیم . برای ما خوشحال کننده خواهد بود که برنده شویم ولی اینکه بخواهیم با این هدف کار کنیم نه !

عابدی که به دلیل تمرینات نمایش خود نتوانسته است کاری در این جشنواره ببیند در مورد بودجه ی این جشنواره اذعان داشت : جشنواره تئاتر امسال متاسفانه به خاطر مشکلات مالی که همه اطلاع داریم خیلی به لحاظ کیفی و کمی برای آن تلاش نشده و فکر می کنم که سالهاست قضیه بودجه گریبان گیر تئاتر است و تئاتر کم کم از رونق اصلی خود می افتد . به این دلیل که مسئله بودجه مسئله اساسی است .

 پرستو گلستانی که با نمایش “خرمگس ” در سی و سومین جشنواره ی فجر به روی صحنه می رود در مورد کیفیت این دوره از جشنواره گفت : متاسفانه من هیچ کاری را ندیدم ولی آنچه که شنیدم و مروری که بر جدول بین الملل امسال را داشتم ، فکر می کنم نسبت به سال های پیش کشورهای کمتری حضور دارند و این کشور ها ، کشورهایی هستند که کمتر حرفی برای تئاتر داشته دارند . البته امیدوارم این حرف من قضاوت نباشد ولی برداشت من این است که نسبت به سال های پیش ضعیف تر است .

بازیگر نمایش ” خرمگس ” در مورد شانس این نمایش در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر معتقد بود که :  امیدوارم که برنده شود ، ولی اصولا هیچ کدام از جشنواره ها و داوری ها همیشه قابل پیش بینی نبوده و نیست . به هر حال به این دلیل که داوری جدا از شاخصه هایی است که برای انتخاب یک اثر وجود دارد ، بخش زیاد آن سلیقه ای است ، به همین دلیل هیچ وقت ،هیچ کس نمی داند که در نهایت چه اتفاقی می افتد .

وی در ادامه گفت : واقعا نه فقط به این دلیل که من خود در این نمایش بازی می کنم ، ولی واقعیت این است که من به عنوان یک تئاتری می توانم بگویم که این نمایش در ریتم نویسندگی ، کارگردانی و طراحی صحنه و بازی ها پوئن هایی وجود دارد که امیدوارم دیده شود و داورها این را در نظر بگیرند .

گلستانی در انتها درباره ی جشنواره ی سی و سوم تئاتر فجر گفت : همیشه خود جشنواره پویاست و یک حرکت رو به جلو است . به این دلیل که رقابت است و رقابت باعث می شود که بین گروه ها یک نیرویی به وجود بیاید که سعی کنند کار بهتری تولید و عرضه کنند . نفس خود جشنواره این را دارد . اما اگر قرار باشد هرسال دریغ از پارسال شود و بودجه ها کمتر و کیفیت کارها پایین تر بیاید و از جشنواره حمایت نشود که فایده ندارد . الان در واقع یک جشنواره دولتی است که با حمایت دولت انجام می شود ، ولی واقعیت این است که آنجور که باید از گروه ها حمایت نمی شود و به هر حال این تاثیر منفی بر گروه هایی که شرکت کننده و آثاری که می بینیم خواهد گذاشت و به طبع گروه های حرفه ای کمتر خواهند شد . من نمی گویم جوان ها نباید کار کنند ، اتفاقا جوانها باید کار کنند ولی این طور نمی شود که هم تئاتر خوب داشته باشیم و هم برای آن سرمایه گذاری نکنیم . هر اثر خوبی و هر نتیجه درستی منوط به حمایت مالی و معنوی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *