در سومین روز جشن خانه تئاتر چه گذشت ؟


سومین روز جشن خانه تئاتر روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه با برگزاری برنامه هایی داخلی و خارجی خانه هنرمندان ایران، مجموعه تئاتر شهر، متروی میدان ولیعصر (عج) و پردیس تئاتر تهران از ساعت ۱۶ برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی چهاردهمین جشن خانه تئاتر، از ساعت ۱۶ روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه و در فضای باز خانه هنرمندان روز سوم جشن خانه تئاتر برنامه‌های خود را آغاز کرد .

مراسم ابتدا با رقص عروسک های غول پیکر آغازشده و در ادامه گروهای: رقص سرمستان به سر پرستی مهرداد آبجار، سیاه بازی محمد مختاری، نقالی نقالان محمد معجونی و فاطمه حیدری‌فر و جمشید عسکری با نمایش میدانی “شش ماه خدمت” به اجرای برنامه پرداختند. قطب الدین صادقی کارگردان شناخته شده تئاتر مهمان امروز جشن در خانه هنرمندان بود. صادقی در سخنانی از تاثیر به سزای این جشن‌ها در شناساندن هر چه بهتر نمایش به مخاطب عام سخن گفت. همچنان کودکان و خانوادهایشان با اجراهای  شادمانه جشن همراه شدند و از فضای بی آلایش نمایش لذت بردند .

از روز گذشته انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران با همکاری خانه تئاتر ایران از پوسترهای تئاتر با قدمت بیش از صد سال تئاتر رونمایی کرد .

در این نمایشگاه که در گالری‌های خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود پوسترهایی از دوره قاجار تا به امروز نصب شده که دیدن آن قطعاً خالی از لطف نیست .

در این میان پوسترهای آثار کارگردانان بزرگی همچون عباس جوانمرد، آربی آوانسیان، حمید سمندریان، رکن الدین خسروی، علی رفیعی و تعداد بسیاری از کارگردانان نام آشنای تئاتر ایران به چشم می‌خورد.

این نمایشگاه  تا روز ۱۶ اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران برپا خواهد بود.

در سومین روز از جشن خانه تئاتر، چهاردهمین دوره جشن انجمن گریم و ماسک خانه تئاتر در سالن استاد جلیل شهناز واقع در خانه هنرمندان با اجرای احمد نگهبان برگزار شد.

در ابتدا مهدی محمدی ریاست انجمن ماسک و گریم، متن بیانیه ی این انجمن را قرائت و در ادامه اعلام کرد که سال گذشته دومین سالی بود که گریم در جشنواره ی فجر مورد قضاوت قرار گرفت.

اصغر همت مدیر عامل خانه ی تئاتر نیز طی سخنرانی برای عوامل گریم و تئاتر یکدستی و همدلی را آرزو کرد.

تئاتر فستیوال

در ادامه ی برنامه که از ساعت ۱۸:۳۰ شروع شد؛ از کامبیز معماری، مدرس و عضو انجمن گریم خانه سینما و تئاتر به همراه لوح تقدیر و تندیس، تجلیل به عمل آمد.

در بخش اعلام برندگان و برگزیدگان این جشن لوح تقدیر و تندیس برترین طراحی گریم و ماسک در طول اجراهای یک سال گذشته، به سارا اسکندری برای نمایش “سه خواهر” و “رویای نیمه شب تابستان” تعلق گرفت.

لوح تقدیر بهترین اجرا در گریمِ آقایان به بهمن صنیعی برای نمایش رویای نیمه شب تابستان ؛ و لوح تقدیر بهترین اجرای گریمِ خانم‌ها به فائزه سلطانی برای گریم نمایش سه خواهر تعلق گرفت.

ضمن برنامه از افسانه قلی زاده برای ترجمه ی کتابی در باب گریم نیز تقدیر شد.

از دیگر بخش های این جشن تلفیق نقالی با صورتگری توسط محمد معجونی، تک نوازی تارِ مجید مولانیا و اجرای پانتومیمی با مفهوم گریم و ماسک توسط میلاد محمدزاده بود که جشن انجمن ماسک و گریم را به پایان برد

زیرگذر میزبان سه نمایش و گالری عکس 

سه نمایش در روز سوم جشن خانه تیاتر مهمان فضای عمومی زیرگذر میدان ولی عصر بودند، نمایش اول با نام “ما بازیگریم” به کارگردانی آرش غلامی که داستان علاقه مندان به هنر و بازیگری و مصایبشان را روایت می‌کرد

در نمایش دوم که مانند نمایش اول با استقبال خوب مخاطبان همراه بود نمایشی به کارگردانی سعید صادقی اجرا شد.

در نمایش سوم با نام “کی باهوشه” به کارگردانی مسعود حاتمی که با شیوه تلفیقی نمایش کودک و بزرگسال طراحی شده بود در انتهای این نمایش که با استقبال فراوان مخاطبان اجرا شد چند نفر از حاضرین عروسک های نمایش را بدست گرفته و با زدن فلوت و دف در اجرا مشارکت کردند.

 همچینین از روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه بخش آثار نمایشگاهی زیرگذر مترو میدان ولیعصر نیز با عکس های اعضای انجمن عکاسان خانه تئاتر شروع به کار کرد.

تئاتر فستیوال

تئاتر شهر شلوغ

 سومین روز جشن خانه تئاتر در محوطه بیرونی تئاتر شهر در حالی شروع شد که مشتاقان زیادی برای دیدن اجراهای خیابانی در محوطه باز تئاتر شهر حضور داشتند.

اولین نمایش به نام “استخدام” با کارگردانی مسعود مهرابی اجرای خود را با پیام رویکرد اجتماعی آغاز کرده و به مرور با استقبال مخاطبین همراه شد.

بعد از اتمام این اجرا، نمایش “زندگی بی دیش و المبی” به کارگردانی حیدر رضایی با به نمایش گذاشتن مشکلات جامعه از قبیل اعتیاد، فرهنگ و معظلات اقتصادی و …. با پوشش و گویشی خاص به کار اجراها در سومین روز جشن خانه تئاتر پایان داد.

پردیس بارانی

در سومین روز از جشن خانه تئاتر در پردیس تازه افتتاح شده تئاتر تهران از ساعت ۱۹ برنامه های مختلفی اجرا شد که بخشی از این برنامه ها نیز دقایقی زیر باران بهاری شهر تهران همراه بود.

مراسم  با حضور عروسک های غول پیکر آغازشده و در ادامه گروهای: رقص محلی سرمستان به سر پرستی مهرداد آبجار، سیاه بازی محمد مختاری، نقالی نقالان محمد معجونی و فاطمه حیدری‌فر و خیمه شب بازی بهناز مهدی خواه و شاهنامه خوانی کیخسرو دهقان به اجرای برنامه پرداختند. قابل ذکر است با توجه به تفاوت زمان اجرای برنامه در پردیس تئاتر تهران و خانه هنرمندان بعضی از گروه‌ها در هر دو مکان برای علاقه مندان برنامه های خود را اجرا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *