دومین روز جشنواره تئاتر فجر ، از مترو تا مجادله خیابانی


سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مثل هر رخداد هنری و اجتماعی دیگری با حاشیه هایی همراه است ، حاشیه هایی که خواندن آنها هم برای مسئولین و هم برای مخـــــاطبین تئاتر و صد البته برای رصد کنندگان رخدادها و امور فرهنـــــگی و هنری خــــالی از لطف نیست .

حاشیه ها همیشه برای مخاطبین جذاب تر از متن هستند .

تئاتر فستیوالبه گزارش تئاتر فستیوال ، دومین روز از سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با  اجرای دو نمایش از کشورهای مجارستان و فرانسه در بخش بین الملل و همچنین اجرای دو نمایش از شهرستان مشهد و کرج همراه بود .

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی و پریسا مقتدی رییس تئاتر شهر به تماشای نمایش “قرار” به کارگردانی و نویسندگی مهرداد کوروش‌نیادر سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تالار سایه نشستند . مرادخانی بعد از اجرا با حضور در پشت صحنه با عوامل نمایش، دیدار و برای این گروه نمایشی آرزوی موفقیت کرد.

نمایش “مهمانسرای دو دنیا” به کارگردانی امیدرضا سپهری در حالیکه بعد از یک ماه اجرای عموم و دو اجرای جشنواره ای در تماشاخانه ارغنون به کار خود پایان داد ولی پس از پایان اجرای شب گذشته کارگردان نمایش از اجرای مجدد “مهمانسرای دو دنیا” در تالار حافظ خبر داد .

در دومین روز از سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر محل اجرای نمایش “ترور” به کارگردانی حمیدرضا نعیمی بود .

زمان درج شده بر روی بلیت این نمایش “راس ساعت ۲۰” بود که در همین زمان لابی سالن اصلی مملو از جمعیت بود و عده زیادی پشت در ورودی امیدوارانه به دست آوردن یک صندلی خالی را انتظار می کشیدند . در نهایت در ساعت ۲۰:۱۰ درهای سالن باز شد و با بیست دقیقه تاخیر اجرا آغاز شد .

همچنین گفتنیست در اجرای جشنواره ای نمایش “ترور” حمیدرضا نعیمی در نقش –اشعث- به جای بهزاد فراهانی به روی صحنه رفت .

اجرای نمایش “جان گز” به نویسندگی هاله مشتاقی نیا و کارگردانی نیما دهقان در شب دوم جشنواره نه تنها تاخیر نداشت بلکه چنان به موقع و با نظم اجرا شد که به جرات می توان گفت که این اتفاق چند سالی است که در تئاتر ایران بی سابقه است .

نمایش “نگهبان و اژدها” به نویسندگی و کارگردانی سحر رضوانی در بخش نسل نو که در ابتدا قرار بود در روز هشتم جشنواره به روی صحنه رود شب گذشته اجرای خود را تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان پشت سر گذاشت ، پس از پایان اجرا این نمایش به رضا صابری تقدیم شد ، خسرو شهراز بازیگر پیشکسوت و شناخته‌شده تئاتر نیز میهمان دیگر این نمایش بود .

بخش “به علاوه تئاتر فجر” در دومین روز از جشنواره همچون روز گذشته در سکوت کامل خبری به کار خود ادامه داد .

مجموعه تئاتر شهر در حالی که قرار بود کاخ جشنواره باشد و شور و هیجانی در آن برپا شود ولی این روزها تنها در زمانی که نمایش های خیابانی در آن جا اجرا می شود شاهد حضور مردم هستیم .

بعد از اجرای یکی از نمایش های خیابانی مجموعه تئاتر شهر ، مشاجره ای میان یک خبرنگار و بازیگر تئاتر که به تماشای نمایش خیابانی آمده بود رخ داد ، مشاجره ای که ریشه آن اختلاف بر سر درست بیان نکردن صفت مناسب خبرنگار بود . این اتفاق سبب شد جمعیت زیادی دور خبرنگار و بازیگر جمع شود و اجرای نمایش خیابانی بعدی به حاشیه کشیده شود .

به گزارش یک منبع موثق ، یکی از داوران جشنواره با توجه به آلودگی هوا و ترافیک با مترو رفت و آمد می کند باید به خانم گلاب آدینه داور این جشنواره آفرین گفت .

۴ نظر ثبت شده است .

 1. آذر میری گفت:

  حاشیه ها بی رمقه یا جشنواره؟ اصلا انگار هیچ اتفاق مهمی نیفتاده

  • Fanoos art گفت:

   نه عزیزم. جشنواره بی رمقه. اصلا انگار هنوز شروع نشده . خیلی از سالن ها پر نمی شن . در صورتیکه هر سال سالان در حال ترکیدن بود.

  • محبی گفت:

   من فکر می کنم کمی زود داریم قضاوت می کنیم . هنوز فقط دو روز از جشنواره گذشته . توی جدول هم این دو روز کار خاص و مهمی نداشتیم

 2. مانی گفت:

  طفلک گلاب آدینه. یعنی الان ایشون با مترو رفت و آمد کنن مشکل ترافیک ما حل میشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *