دکتر محمدرضا خاکی در افتتاحیه نمایش «اتفاق» :

بدون تماشاگر هیچ تئاتری وجود نخواهد داشت.


روز گذشته طی مراسمی با حضور چهره هایی همچون محمدرضا خاکی، رضا سرور، یوسف باپیری، رحمت امینی، سارا اللهیاری، امیرحسین حریری و… نمایش اتفاق به نویسندگی و کارگردانی مسعود سالاری در مرکز تئاتر مولوی افتتاح شد.

 

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی در این مراسم دکتر محمدرضا خاکی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به پیشینه مرکز تئاتر مولوی، اظهار داشت: از حضور در این مرکز تئاتر دانشگاهی که برای من خیلی خاطرات دیرینه ای دارد، خوشحالم و احساس آدمی را دارم که از کوچه یا خانه ای قدیمی عبور می کند. برای همین این مرکز برای من مکانی ارزشمند است.”

کارگردان نمایش هایی چون «پرتره» و «مرغ دریایی» در رابطه با اهمیت تماشاگر اظهار داشت: “امروز تئاتر کار کردن کار ساده ای نیست. اگرچه به لحاظ کمی نمایشهای زیادی اجرا می شود -و شاید این نکته خوبی باشد و به این معناست که عده ای زیاد از جوانان در این رشته تحصیل کرده اند و کارهایی اجرا می کنند و فضاهای زیادی هم به عنوان تئاتر خصوصی در سطح شهر تهران اضافه شده- اما اگر از این جنبه بگذریم، نکته ای وجود دارد و آن این است که اگر تئاتر هست، فقط به اعتبار حضور تماشاگر وجود دارد. و تئاتر بی تماشاگر اصلا وجود ندارد و حتا نمی توان بهش فکر کرد. برای همین به گمان من تئاتر امروز ما بیش از هر چیز نیازمند آن است که تماشاگر حضور پیدا کند و اتفاقا در این حضور پیدا کردن، بتواند به شکلی سلیقه خودش را ابراز کند به این دلیل که نمایش، موسیقی، اپرا و سایر اشکال هنری از این قبیل، وقتی به نهایت خود می رسد، تبدیل می شود به کالایی فرهنگی که مخاطب باید آن را انتخاب کند، بخرد و از آن استفاده کند.”

این استاد دانشگاه همچنین گفت: امروزه گاها مشکلی وجود دارد برای تشخیص اصل و بدل. این از عهد ماضی تا الان یکی از مشکلات همیشگی تئاتر بوده است. امروزه به دلیل اضافه شدن این کمیت، تشخیص حتا دشوارتر شده است.

او سپس با اشاره به پوستر نمایش اضافه کرد: اینجا می بینم که در پوستر به نام نمایش، اقتباسی بودن این اثر از یک نمایشنامه خارجی، نام کارگردان و غیره اشاره شده. میخواهم از این گروه و باقی هنرمندان خواهش کنم که در پوستر و بروشور آثارشان قید کنند که مترجم نمایشنامه فوق چه کسی بوده که از آن اقتباس صورت گرفته است؟ آیا خودتان آن را ترجمه کرده اید یا مترجمی در کار بوده است؟ مترجم انتخاب کرده، وقت گذاشته و تلاشی را صرف کرده تا اثر را به فارسی برگرداند و این کار مطمئنا اعتبار بیشتری به اجرا هم می بخشد.

دکتر محمدرضا خاکی در انتها با تشکر از تلاش گروه اجرایی گفت: امیدوارم اقتباس خوبی از اثر هاینریش بل صورت گرفته باشد و همه شما بپسندید و اگر این نمایش رو پسندیدید، دوستانتان را تشویق کنید تا این نمایش را ببینند، چون همانگونه که عرض کردم، تئاتر اگر هست به دلیل وجود تماشاگر تئاتر است و بدون او (تماشاگر) اصلا نمی شود به توسعه تئاتر فکر کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نمایش ” اتفاق ” به نویسندگی و کارگردانی مسعود سالاری، از اثر هاینریش بل اقتباس شده است. در این نمایش محمد جواد بشارت، پدرام عزیزی، صادق ملکی، آزاده نوبهار و ریحانه یزدانیار به ایفای نقش می پردازند.

 گفتنی ست علاقه‌مندان برای دیدن نمایش «اتفاق» که تا ۲۴مرداد ماه هر روز –به جز شنبه‌ها- ساعت ۲۰ به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *