فرزام رنجبر : “روز پزشک” نمایشی چند وجهی است


مصاحبه اختصاصی تئاتر فستیوال با فرزام رنجبر، نویسنده و کارگردان نمایش “روز پزشک”

نمایش روز پزشک

نسترن داوودی – تئاتر فستیوال : پانزدهمین جشنواره تئاتر تجربه کار خود از شنبه ۳ اسفند ماه آغاز کرده است و هر روز در دو بخش تئاتر صحنه ای و نمایشنامه خوانی آثاری اجرا می شوند. در دومین روز برگزاری جشنواره تئاتر تجربه نمایش “روز پزشک” به نویسندگی و کارگردانی فرزام رنجبر در سالن کوچک مولوی به روی صحنه رفت. به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت وگویی را با فرزام رنجبر ترتیب داده است که در زیر می توانید آن را مطالعه کنید.

بیوگرافی مختصری از خودتان برای ما بگویید.

من دانشجوی ترم ۹ دانشگاه هنرهای زیبا هستم. در جشنواره بین المللی عروسکی زمانی که ترم دو بودم، کاری به نام “جزیره”  داشتم. در جشنواره ی دانشجویی کاری داشتیم با عنوان “پایین گذر سقاخونه”. با استاد سلطانی در جشنواره ی پارسال یک اجرا داشتیم. کارهای به این شکل داشتم. اجرای امروز هم “روز پزشک”، کاری بوده که تقریبا تمریناتش را از شش ماه پیش شروع کردیم، یک اجرای عمومی رفتیم و بعد در جشنواره شرکت کردیم.

یک توضیح مختصر در مورد نمایشتان بدهید.

سعی کردم “روز پزشک” چند وجهی باشد ولی یکی از لایه هایش این است که خطرهای خودشیفتگی و دگرشیفتگی در هر جامعه ای چه می تواند باشد. حالا ما پزشکان را در نظر گرفتیم، چه در میان استادها، چه هنرمندان، در میان همه ی این ها هست. یک وجهش این است، یک وجهش این است که چطور می توان تشخیص داد که یک آدم دیوانه هست یا نه و خیلی چیزهای دیگر.

راجع به دکورتان بیشتر توضیح دهید.

دکور و صحنه یک کارتون باز شده است و همه چیز در این کارتون است، و این تفکری که این دو کاراکتر دارند، که پزشک اند، یا شاید نباشند، انگار دارد شکل می گیرد، همه چیز دارد شکل می گیرد. خودشان هم انگار از داخل یک کارتون درآمدند و معلوم نیست آیا همه چیز از ذهن این هاست یعنی یک فضای غیرواقعی دارد.

من در نمایش دقت کردم که آیا در آن به این مسئله اشاره ای می شود یا نه، ولی اشاره ای نشد!

طراح صحنه امید اکبری است که تندیس طراحی صحنه جشنواره پارسال را هم گرفته است، چند سالی است که با هم کار می کنیم و اصولا خیلی در کار هم دخالت نمی کنیم. سعی می کنیم آن چیزی را که داریم به کار اضافه بکنیم، در واقع می خواهیم کار چند وجهی بشود.

ممنون از وقتتان، خسته نباشید.

يک نظر ثبت شده است .

  1. ساناز گفت:

    این تئاتر ها کجا برگزار میشه؟ چرا اطلاع رسانی اینقدر ضعیفه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *