کتاب «دفتر تعزیه ۱۳» ، قدیمی ترین نسخه تعزیه رونمایی شد


قدیمی ترین نسخه تعزیه در کتاب «دفتر تعزیه ۱۳»  به کوشش دکتر داوود فتحعلی بیگی و مهدی دریایی با حضور جمعی از اساتید و علاقه مندان تعزیه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.

رونمایی از تغزیه

به گزارش تئاتر فستیوال ، عصر روز گذشته ، پنجشنبه ، ششم شهریور ماه و همزمان با دومین روز از هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی – سنتی ، قدیمی ترین نسخه تعزیه در کتاب «دفتر تعزیه ۱۳» به کوشش دکتر داوود فتحعلی بیگی و مهدی دریایی با حضور جمعی از اساتید و تعزیه خوان های مطرح کشور ، در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.

این نشست که با حضور  داوود فتحعلی بیگی ، مهدی دریایی ، محمد حسین ناصربخت ، هنگامه مفید ، مرتضی صفاریان ، حجه الاسلام فتحی و… همراه بود ، نخست با توضیحاتی از داوود فتحعلی بیگی و مهدی دریایی آغاز شد که این نسخه ی قدیمی تعزیه را پیدا و معرفی کرده اند .

DSC_0096

دبیر هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی سنتی در ابتدا با ابراز تاسف از حضور نیافتن کسانی که در دانشگاه ها داعیه ی تدریس درس تعزیه را دارند ، به معرفی این کتاب پرداخت و گفت : ” کتاب «دفتر تعزیه ۱۳» دو بخش به نام های “مجلس تعزیه غارت خیمه ها”  که قدیمی ترین شبیه نامه بدست آمده تا زمان تحریر و انتشاز این دفتر است و “مجلس تعزیه هنگامه قیامت” را شامل می شود . “

وی در ادامه به صورت تخصصی در رابطه با نسخه های قدیمی تعزیه و نسخه های موجود در این کتاب توضیحاتی داد .

در قسمت بعدی مراسم بخشی از مراسم تعزیه توسط گروهی از تعزیه خوانان اجرا شد که برگرفته از این نسخه ی کتاب بود .

در پایان ، اساتید و میهمانان حاضر در مراسم بر روی قاب یادبود رونمایی کتاب امضا کردند و یک جلد از کتاب به میهمانان اهدا شد .

بنابر این گزارش در مقدمه ی این کتاب آمده است : «دفتر تعزیه ۱۳» فرصتی است برای ارائه حاصل تلاش پژوهشگران بومی که با امید به راهگشایی و بهره‌گیری از سرچشمه‌های فرهنگ نمایش این مرز و بوم در راستای اعتلا و توجه بیش از پیش به نمایش ایرانی صورت می‌پذیرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *