در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

سایه سیروانی : تئاتر عروسکی فقط برای کودکان نیست .


سایه سیروانی با نمایش کوتاه ” سیا ” در بخش تجربه هفدهمین جشنواره نمایش های عروسکی حضور داشته است . او فارغ التحصیل رشته نمایش های عروسکی از دانشگاه تهران و دانشجوی سال دوم مدرسه عالی نمایش عروسکی فرانسه است . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با او انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

سایه سیروانی با ابراز رضایت نسبت به اضافه شدن بخش تجربه به جشنواره نمایش عروسکی گفت : امسال اولین سالی است که بخش تجربه را به بخش های جشنواره نمایش های عروسکی اضافه کرده اند که به شدت جذاب است .  تعداد زیادی در این بخش شرکت کرده اند . فرصت خوبی برای ما است . چون آثار بلند روی صحنه بردن مستلزم امکاناتی است که همیشه فراهم نمی شود اما با اضافه شدن این بخش ، ما توانستیم از این نوع نمایش ها به روی صحنه اجرا کنیم . مخاطبمان را هم داشتیم . تجربه هم کسب کردیم . این خیلی خوب است که همه چیز را ساده بگیریم .

او درباره طراحی عروسک نمایش ” سیا ” توضیح داد : عروسک من یک عروسک نخی کلاسیک است . آن را در کارگاه ساخت عروسک در مدرسه ای در فرانسه ساخته ام و بعد با آن تمرین کرده ام تا به این اجرا رسید . این نمایش از مرحله طراحی روی کاغذ تا اجرا به صورت تجربی شکل گرفت و به همین صورت هم اجرا شد .

سیروانی درخصوص ارتباط مخاطب با این اثر اظهار داشت : در اجرای این نمایش ذهن مخاطب را باز می گذارم تا فکر کند آیا بچه ای که در نمایش است سقط شده یا احساسات آن فرد به این شکل اجرا در آمده است . فهم این را به عهده مخاطب می گذارم .

طراح نمایش سیا ” که برای طراحی این اثر از متن و قصه ای ایده نگرفته است ، از اجراهای پیشین اثر و بازخوردهای آن گفت: این نمایش را یک بار در مدرسه و دو بار در پاریس اجرا کرده ام . بازخوردها خوب بودند و مخاطبان با این عروسک ارتباط برقرار می کنند . من هم این عروسک را دوست دارم .

سیروانی که اولین تجربه خود را در جشنواره نمایش های عروسکی تجربه می کند ، در این باره گفت : از مرضیه برومند و بنفشه بدیعی  و ستاد جشنواره تشکر می کنم . از جان و دل مایه گذاشتند . باور کردنی نیست که این افراد این حجم از کار را انجام می دهند . ما مدیون شان هستیم .

در پایان سایه سیروانی درباره دغدغه های خود در تئاتر عروسکی اذعان کرد : می دانم که ساخت اثری برای کودکان بسیار سخت و پیچیده و مستلزم داشتن توانایی های بالا است . اما چرا هر وقت حرف از تئاتر عروسکی می شود همه می گویند به یاد تئاتر کودک می افتند ؟ تئاتر عروسکی فقط برای کودکان نیست . مخصوص همه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *