سرانجام قشقایی هم به فجر رسید/ گزارشی از بازگشایی تالار قشقایی


تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر که چندین ماه متوالی به علت مرمت و بازسازی تعطیل بود ، سرانجام عصر روز جمعه ۲ بهمن‌ماه با حضور مدیران و هنرمندان تئاتر بازگشایی شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر سرانجام در دومین روز سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر یعنی ۲ بهمن ماه پس از ماه ها بازسازی و مرمت بازگشایی شد و  از ۴ بهمن ماه با نمایش «مجلس قربانی سنمار» اولین میزبانی خود از مخاطبان تئاتر را پشت سر خواهد گذاشت .

 در ابتدای این مراسم پریسا مقتدی رئیس مجموعه تئاتر شهر در سخنانی کوتاه گفت: سالن قشقایی حدود ۱۵ درصد تا تکمیل شدن فاصله دارد اما بخش اعظمی از سالن و امکانات فنی آن که مرتبط با هنرمندان تئاتر و مخاطبان است، آماده شده و در جدول سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر قرار گرفته است و امیدوارم با اقداماتی که اینجا انجام شده پیش خانواده تئاتری روسفید باشم.

در ادامه علی‌اصغر دشتی از اعضای شورای هنری سالن قشقایی نیز با مروری بر برنامه‌ریزی‌هایی که برای اجرای نمایش در این سالن از سال گذشته انجام شد و فراخوانی که در اختیار گروه‌های هنری قرار گرفت، بیان کرد: این سالن به عنوان مرکزی برای حمایت از مطالعه و گروه‌های در جست‌وجوی شیوه‌های جدید فعالیت خواهد کرد و ایده‌ای که پیرو این تعریف وجود دارد، سالن را به گروه‌های واجد شرایط، در یک بازه زمانی ۱۵ روزه از ۹ صبح تا ۱۰ شب اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ پروژه از ۱۲ گروه برای اجرا در این مرکز قطعی شده و ۸ اثر دیگر در اولویت دوم ما قرار دارند ضمن اینکه ۲ نمایش خارجی از آلمان و آرژانتین هم برای اجرا در مرکز مطالعات اجرایی قشقایی متقاضی هستند.

این کارگردان تئاتر در ادامه نیاز به استمرار، انعقاد مدل جدید از قرارداد از سوی انجمن هنرهای نمایشی وزارت ارشاد با گروه‌های انتخاب شده برای حضور در این مرکز، همکاری جدی و برنامه‌ریزی شورای نظارت و ارزشیابی و همچنین برنامه‌ریزی مدیریت تئاتر شهر برای تأمین پرسنل مورد نیاز برای همکاری با مرکز مطالعات اجرایی قشقایی را از جمله موارد و شرایط مورد نیاز برای پیشبرد اهداف این فضای تئاتری دانست.

پس از علی اصغر دشتی ، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز درباره وضعیت بازسازی تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر، اظهار کرد: سعی شد تا با همه امکاناتی که داریم، بازگشایی این سالن با حداقل کاستی‌ها همراه باشد و باقیمانده کاستی‌ها هم به زودی برطرف شوند.

وی افزود: یکی از بخش‌های مهم در وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد این فضاهای تئاتری است. امیدوارم باقیمانده بازسازی مجموعه تئاتر شهر هم با حمایت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد و معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود. امیدوارم سال آینده تأمین اعتبار شود تا تئاتر شهر از حالت خستگی خود خارج شود.

این مدیر تئاتری با تاکید بر اینکه “باید علاوه بر توجه به حوزه آکادمیک در بخش راه اندازی سالن برای تولیدات هنری هم طرحی نو درانداخته شود” اظهار کرد: هنوز در کشور چند مشاور مهندس آگاه به فضای هنری به اندازه کافی نداریم و آن‌هایی که مدعی هستند، هم آشنایی کافی با حوزه فرهنگ و هنر ندارند. لازم است سایر دستگاه‌ها نگاه نوینی به این قضیه داشته باشند و فکر می‌کنم در وزارت ارشاد حرکت خوبی در این راستا آغاز شده است.

او همچنین از حسین قشقایی به عنوان یکی از تئاتری‌هایی که به جبهه رفته و شهید شده است یاد کرد و گفت: ‌تئاتری‌ها همیشه دیده‌بان جامعه هستند.

فرهاد آییش یکی از هنرمندان حاضر در این مراسم هم با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته رفت و آمد زیادی به مجموعه تئاتر شهر داشته و با تاکید بر اینکه کارها سرسری انجام نشده است، گفت: تعداد سالن‌ها و کارگردان‌هایی که در این روزهای تئاتر در حال زیاد شدن هستند، نوید یک شکوفایی را می‌دهد و ما شاهد دوره‌ای هستیم که تئاتر ایران به شدت در حال رشد است.

وی با بیان اینکه کمیت در نهایت به کیفیت تبدیل می‌شود، ادامه داد: ما یکسری جوان‌هایی داریم که واقعا اثر انگشت خود را در تئاتر نشان می‌دهند. افزایش تعداد مخاطب، سالن‌ها و هنرمندان مستعد نوید یک شکوفایی در تئاتر است.

این بازیگر و کارگردان تئاتر همچنین خاطرنشان کرد: تئاتر نیاز به بودجه دارد و شنیده‌ام کل بودجه تئاتر ما کمتر از بازیکن فوتبالی است که به کشور وارد شده است. با تمام احترامی که برای فوتبالیست‌ها قائلم فکر می‌کنم باید توجه بیشتری به تئاتر داشته باشیم.

در ادامه علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد نیز نیاز به باور مردم و مسئولین را در خصوص اینکه فرهنگ و هنر زیربنای توسعه پایدار در مسائل اجتماعی و سیاسی است، شاه‌کلید بحث فرهنگ و هنر دانست و گفت: الآن در وزارت فرهنگ و ارشاد این باور وجود دارد. امیدواریم در برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلندمدت خود این زیرساخت‌ها را نهادینه کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد تأکید کرد: باور کنید مسئولین در وزارتخانه و هم در دولت تلاش می‌کنند تا مشکلات را مرتفع کنند. مشکلی که از قبل بوده این است که دولت درآمد ندارد و به سختی مملکت را اداره می‌کند. در استان‌ها مشکلات و کمبودها به مراتب بیشتر از تهران است در صورتیکه ما در آن استان‌ها هم نخبگان و استعدادهای زیادی داریم که باید آموزش داده شده و حمایت شوند.

در بخش پایانی مراسم بازگشایی سالن قشقایی نیز علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کار کلیدی را کسانی انجام می‌دهند که تئاترهای خصوصی را راه‌اندازی می‌کنند، افزود: ما در بخش نگهداری فضاها و مکان‌ها گرفتار مشکلاتی هستیم که امیدواریم این بخش را بهبود ببخشیم.

او با اشاره به اینکه تئاتر در این سال‌ها خوب پیش رفته است، به دورانی از گذشته تئاتر اشاره کرد و افزود: زمانی که مدیرکل دفتر موسیقی بودم، علی منتظری مدیرکل تئاتر بود، آن موقع برنامه‌های ما همیشه پر از تماشاگر بود و حتی گاهی مردم پشت در تالار وحدت می‌خوابیدند. آقای منتظری در آن زمان خیلی زحمت می‌کشید اما گاهی پیش می‌آمد که تعداد تماشاگران تئاتر از تعداد بازیگران یک نمایش کمتر بود در حالی که الان می‌بینیم اوضاع خیلی فرق کرده است.

وی اظهار کرد: خوشبختانه تئاتر در این سال‌ها خیلی خوب شده است و خیلی جاها حرف برای گفتن دارد.

مرادخانی همچنین افزود: آنچه در مجموعه تئاتر شهر انجام شد، یک تمرین خوب برای همکاران ما در وزارت ارشاد است تا برای کارهای بازسازی اصطلاحا گرم شوند و فکر می‌کنم آقای معمار بهتر می‌تواند برای سالن‌های دیگر برنامه‌ریزی کند.

گفتنی است در این مراسم هنرمندانی چون اصغر همت، حمید مظفری، ‍ژاله صامتی، شکرخدا گودرزی، فارس باقری ، حمید پورآذری ، قطب‌الدین صادقی، خسرو احمدی، حسین مسافر آستانه، رشید مصدق، زهرا صبری، شهین علیزاده، پیمان شریعتی هم حضور داشتند.

۳ نظر ثبت شده است .

 1. رضایی گفت:

  اصلا جشنواره بدون سالن های تئاتر شهر بی معنیه … جشنواره یعنی اینکه کلا از این سالن تئاتر شهر بری تو یه سالن دیگه ش. به هر حال کاخ جشنواره باید معنی داشته باشه دیگه

 2. Ando گفت:

  Ey Baba , dobare Ye hardambili o sare ham bandie asasi ke masalan begim ma salon darim o resundimesh be jashnvare. Unvaght do ruze dige saghfesh mirize paein o hey bayad bezanim tu sare khodemun o Modire feli estefa bede o modire jadid ba kolli energy o masaalan ruhiyeye jahadi biad o dobare ye jaye dige az teatre shahr ro kharab kone. Va in bazi hamchenan edame darad!!!

  • مهتاب نصیری گفت:

   خیلی بی انصافیه اینجوری نگاه کردن به قضیه . هیشکی نمیاد که کاری رو خراب کنه ، هر کی اومده نباش درست کردن بوده حالا هرکی در توان خودش . الان مثلا سالن سایه واقعا خوب شده . امکاناتش کامله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *