و ما همچنان امید داریم


تئاتر فستیوال

۱- گاهی اوقات باید به تنهایی دست ها را بر زانو گرفت ، یک ” یا علی ” گفت ، ایستاد و حرکت کرد . گاهی اوقات باید وارد مهلکه ای شد که به تمام سختی هایش واقفی ، اما امید داری که بتوانی قدمی هرچند کوچک برداری . گاهی اوقات باید تصمیم گرفت که خودمان تعبیر تمام واژگانی شویم که سال ها فقط شنیده ایم و تحقق یافتن شان را ندیده ایم . گاهی اوقات شاید خودمان بتوانیم تغییری ایجاد کنیم در روند ثابت هر ساله و هر ماهه و هر روزه مان !

سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از همین ” گاهی اوقات ” هاست . از همان مواقعی که هیچ چیز بنیادی و اصلی تغییر نکرده است اما امیدواریم که خودمان ( خود اهالی تئاتر ) ، تحقق واژه ی امید شویم برای خودمان . از همان مواقعی که اگر دور هم بنشینیم باز هم باید گله و شکایت کنیم از بودجه تئاتر که هیچ وقت روزگار آن طور که باید و شاید نبوده است ، اما به جای آن که تمام مشکلاتمان را در نهایت خلاصه کنیم در کمبود بودجه ، راهکاری پیدا می کنیم که لااقل خودمان ( خود همین اهالی تئاتر ) از این کمبود بودجه کمتر آسیب ببینیم.

سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تا به امروز که سه روز از آغازش گذشته ، حداقل هایی داشته است که همین حداقل ها، حداکثر بسیاری از دوره ها بوده است که اغلب همان هم محقق نمی شد . امروز که جشنواره آغاز شده است ، با تغییراتی که در جشنواره حاصل شده است ، از برگزاری هفته تئاتر لهستان ( با همه ی کمبودها و نواقصش البته ! ) تا اطلاع رسانی های به موقع و مناسب ، از گروه های خارجی دعوت شده برای بخش بین الملل جشنواره ، تا تعداد استانهایی که هم زمان با جشنواره در تهران در حال برگزاری جشنواره خواهند بود و همچنین راه اندازی بخش به علاوه جشنواره که دخیل کردن سالن های خصوصی در مهم ترین رویداد تئاتری کشور است ، همه و همه با تمام ایرادات و اشکالاتی که ممکن است بر آنها وارد باشد ، اما نویدبخش یک اتفاق خوب است ، اینکه این اهالی عزیز تئاتر، هنوز قلبشان برای این هنر می تپد و با تمام وجودشان ، خودشان دست بر زانوها گرفته اند تا این مهم ترین رویداد تئاتری کشورمان به بهترین نحو ممکن برگزار شود . امیدواریم که در پایان جشنواره نیز نتیجه ی تمام این تلاش ها ، خوب و به نفع تئاترمان باشد .

۲- ما در تئاتر فستیوال نیز ، که بخش کوچکی از همین اهالی کوچک تئاتر محسوب می شویم در تلاشیم تا همچون همیشه که با امید به خدا و دست بر زانو گرفتنمان به پیش آمده ایم ، این بار نیز ” یا علی ” بگوییم و تلاشمان این باشد که به نوبه خودمان ، مهم ترین رویداد تئاتری کشورمان را آن طور که شایسته است پوشش خبری دهیم .

پس در ایام جشنواره فجر ، هر روز و هر لحظه با همراهی تئاتر فستیوال می توانید از مهم ترین اخبار، نقد ها د یادداشت ها ، عکس ها و حواشی جشنواره آگاه شوید . علاوه بر وبسایت ، شما می توانید از طریق دو اپلیکیشن نیز ما را همراهی کنید ، نخست اپلیکیشن تئاتر فستیوال که می توانید تمام مطالب وبسایت را در گوشی همراه خود به راحتی مطالعه کنید و دیگری کانال تلگرام تئاتر فستیوال که به مناسبت سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه اندازی شده است و می توانید اخبار و حواشی جشنواره را مطالعه کنید .

۳- هم زمان با سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، بخش انگلیسی زبان وبسایت تئاترفستیوال نیز راه اندازی شد . از این طریق گروه های خارجی مهمان در جشنواره نیز می توانند کم و بیش در جریان و روند اخبار و یادداشت های این جشنواره باشند .

۴- ما همچنان امید داریم ! نه امید به بودجه های آنچنانی و تحویل گرفتن های با معنا و بی مهنا ، که اگر چنین بود در سالی که سال تئاتر نام گذاری شده است ، اتفاقی هرچند کوچک در حد کورسوی امیدی ما را دلگرم می کرد به ادامه حیات تئاتر . خیر ، ما امید داریم ، به همین اهالی دلسوز ، پر توان ، سربلند و سر به زیر تئاتر که سخت کوشانه تئاتر را از نابودی به ایستایی و به امید خدا به تعالی می رسانند . ما امید داریم به نسل های جوان و نوپای تئاتر که اگر چه دنیایشان با دنیای اهالی سنگلج در پنجاه سال گذشته متفاوت است ، اما هنوز که هنوز است قداست صحنه را می فهمند و حرمت آن را حفظ می کنند . پس ما همچنان امید داریم !

۵ نظر ثبت شده است .

 1. سعید گفت:

  بخش انگلیسی سایتتون معرکه است و گم شده این روزا
  ممنون که مثل همیشه سایت رو پویا و به روز میگردونید و همیشه به هر مناسبت یه آپشن جدیدی رو میکنید

 2. بابک گفت:

  هه، امید !! کدوم امید ؟! کدوم تدبیر ؟!

  • مهدی مویدی گفت:

   داداش همون تدبیر و امیدی که ما رو به جشنواره راه نداد ، همون که تیشه زد به ریشه تئاتر شهرستان و جشنواره منطقه ای و ….
   امید واسه ما شهرستانی ها اساسا بی معناست گویا

   • پانته ا گفت:

    چقدر شلوغش می کنید . تئاتر شهرستان خودش تا نخواد که پیشرفت نمی کنه ، هیچ ربطی هم به این جشنواره و اون جشنواره و این مدیر و اون مدیر و این سیاست و اون سیاست نداره …

 3. جعفری مونا گفت:

  موافقم ، جشنواره امسال واقعا خیلی نظم خوبی داره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *