به عمـــل کار برآید . . .


 در باب تئاتر فستیوال ، حاشیه نگاری هایمان و جایگاه نقد و البته این بار گوش شنوای مسئولین

تئاتر فستیوال

 برای ما ، در تئاتر فستیوال ،که همیشه و همه جا سعی داریم پرچم نقد را بالا نگه داریم و مروج فرهنگ نقد و نقد پذیری در تئاتر ایران زمین باشیم ، سی و سومین جشنواره تئاتر فجر اتفاقی دلچسب و شیرین بود .  فارغ از میزان موفقیت ما ، در تئاتر فستیوال ، در زمینه نقد ، ما حق خود می دانیم که هر جا روزنه ای رو به نقد و نقدپذیری باز شد ،  ما جانب آن را بگیریم و البته امیدوار شویم به فردای تئاترمان .

 ما در ایام جشنواره سی سوم ، در قالب های مختلف چون حاشیه نگاری ،گزارش ، یادداشت و… نقدهایی را برنحوه برگزاری این جشنواره وارد دانستیم و به شکل روزانه این انتقادات را  بر روی خروجی سایت قرار دادیم . جالب اینجا بود که علاوه بر بازدید و توجه بالای مخاطبین به این مطالب ، ما به میزان و درجه بالای نقد پذیری مدیران و البته دبیر این دوره از جشنواره پی بردیم .

 اغراق نیست اگر بگوییم که روزی نبود که ما نقدی را بر نحوه برگزاری جشنواره وارد بدانیم و منتشر کنیم و فردای آن روز این معایب برطرف نشده باشد .

 مدعی نیستیم که فقط و فقط تئاتر فستیوال این معایب را دید و یا منتشر کرد ، اما ما در تئاتر فستیوال سعی می کنیم منتقد واقعی باشیم ،  ما معایب  را می بینیم،  بازگو می کنیم و امروز نیز وظیفه خود می دانیم که بیان کنیم که کسانی سکان دار جشنواره سی و سوم بودند که گوش شنوای نقد داشتند .

 کسانی که صدای ما را شنیدند وقتی به تأخیر هایی که عادی شده اند معترض شدیم . کسانی که کوتاهی شان را در نبود بالا نویس برای آثار بخش بین الملل پذیرفتند و مثلاً در اجرای دوم نمایش کشور روسیه ( فراموشی ) آن را رفع کردند . کسانی که صدای ما و بسیاری دیگر را شنیدند و پوستر جشنواره را عوض کردند .کسانی که صدای ما را شنیدند که خواستار احترام به مردم در جشنواره بودیم و بالاخره برای ورود به سالن قبل از دارندگان کارت vip و خبرنگاری ، به مردم اجازه ورود دادند .

 و ما در تئاتر فستیوال خوشحالیم که جشنواره ای را تجربه کردیم که دبیر و مدیرانش گوش به صدای رسانه ها داشتند و یک گوش شان در نبود و دیگری دروازه ،  بلکه دلسوز بودن  اهالی رسانه را درک کرده و نقد پذیر بودند و البته مرد عمل ،  که تئاتر ما نیازمند همین مردان و زنان عمل گرا است .

۴ نظر ثبت شده است .

 1. شمین گفت:

  خیلی اعتماد به نفس بالایی دارید. واقعا به این چیزهایی که به اسم نقد می نویسید و خودتان هم می گویید یادداشت نقد می گویید؟ جالب است که همه هم ناراضی اند. کمی چشمانتان را باز کنید.

 2. سمرقندی گفت:

  انصافا حاشیه های جالبی داری تئاتر فستیوال. فکر کنم تا حالا آمار همه ی هنرمندایی که اومدن و تئاتر دیدن رو در آوردی. منم کار روسیه رو روز اول دیدم و وسط نمایش بلند شدم ولی روز بعد همینجا خوندم که بالا نویس گذاشته و حسرت خوردم . البته همش یک مقدار چون کار خیلی آسی نبود.

 3. سمانه گفت:

  من به عنوان یکی از کسایی که دیدن تئاتر رو دوست دارن و مصاحبه ها را دنبال می کنم در خیلی از مصاحبه ها خوندم که گروه ها از مدیریت امسال راضی نبودند و از بودجه شکایت داشتند حتی در سایت خود تیاترفستیوال.
  چرا باید در کشوری که تیاتر تازه داره جای خودش را به عنوان یک سرگرمی باز میکنه با اختصاص بودجه ی کم همین تعداد هن که کار می کنند را هم فراری داد. مدیرا باید پاسخگو باشند.

 4. قهرایی گفت:

  روزهای ابتدایی جشنواره ورود به سالن ها خیلی بد بود و هنوز که هنوز است این مشکل بطور کامل برطرف نشده است. چرا باید خبرنگاران زودتر از ما که بلیط خریدیم وارد شوند؟ من اولین بار است که اینجا می خوانم مردم بلیط دار زودتر رفتند. امیدوارم واقعا مشکل حل شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *