اندر مضار شبکه های اجتماعی یا یک نظرسنجی بر نظرسنجی


تئاتر فستیوال

تئاترفستیوال یک رسانه ی تخصصی تئاتر است ، یک رسانه با محوریت نقد و تحلیل . که بی شک به پوشش اخبار تئاتر و حواشی آن نیز می پردازد . هجوم تکنولوژی های جدید و راه های ارتباطی مختلف،  ما را در تئاتر فستیوال نیز مصون نداشت و ما نیز به جرگه ی اینستاگرام دار ها ، تلگرام دار ها و اپلیکیشن دار ها پیوستیم ! که پیش از این به معرفی صفحات و کانال های خود پرداخته ایم .

اما آنچه منجر به نگارش این سطور شده است ، چند بهانه دارد که به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت .

 • ۱. ما نیز قبول داریم و بر این باوریم که نسل امروز همه چیز را حاضر ، آماده و در کمترین زمان ممکن می طلبد ! می گوید عصر ارتباطات است و وقت نداریم ، اما واقعیت این است که حوصله ندارد ، وگرنه چیزی که زیاد دارد وقت است ! عصر ، عصر فست فود است ، نه اینکه قرمه سبزی نخواهد ، حوصله اش را ندارد ! و الا آنقدر وقت دارد که برای یک نوستالژی بازی بعضا خنده دار حاضر است یک روز تمام وقت بگذارد ، به کافه ای قدیمی برود ، قهوه ای سفارش دهد و سیگاری بگیراند و همچنان که به دود سیگار زل زده است به این فکر کند که روزگاری فلان نویسنده مشهور درست بر روی همین صندلی نشسته بوده ! اما حتی حوصله ی خواندن کپشن ( caption ) کوتاه اینستاگرام را هم ندارد !

و این اولین معضلی است که ما در صفحات مجازی تئاتر فستیوال با آن مواجهیم . مباحث جامعه شناسانه ی این نوشتار تا همین حد کافی ست و آن را ادامه نمی دهیم ، چرا که بیش از این در این مقال نمی گنجد و بماند برای وقتی دیگر .

ما در این سالها مخاطبین فهیم تئاتری فراوانی داشته و به آنها می بالیم که همیشه ما را از نقدهای و پیشنهادهای خود نیز بهره مند کره اند ، اما آنچه ما در این نوشتار با آن مواجهیم و به آن می پردازیم گونه ای از مخاطب های کم حوصله و کم طاقت تئاتری فضای مجازی ست که گویا اصل را بر نخواندن و انتقاد کردن نهاده اند! در این مدت چند ساله طرح پیشنهاد تئاتر ، مخاطبین تئاتر فستیوال با چگونگی اجرای این طرح آشنا شده اند و اگر نقدی داشته اند و یا با طرح مخالف بوده اند اعلام کرده اند . ولی شما بگویید ما با آن دسته از مخاطبین تئاتری،اینستاگرامی که تنها یک مهر را می بیند و حاضر نیست توضیحات طرح را بخواند و بدتر از آن حاضر نیست حتی نقدی را که بر نمایشی نوشته شده و چند خطی از آن در اینستاگرام قرار گرفته است را بخواند چه باید کنیم ؟! حال پیشکش که آن مخاطب عزیز به خودش زحمت بدهد و به یک  وبسایت رسمی بیاید و نقد را به طور کامل بخواند ! ما با روی گشاده هر نقدی را پذیرا هستیم ، اما چرا ما را نقد نمی کنند ؟! چرا اساس چیزی که نمی دانند چیست را زیر سوال می برند ؟! دوستان عزیز ، صفحه های مجازی را شاخص سنجیدن و قضاوت ما قرار ندهید . اینستاگرام مربوط به شرکت فیسبوک است ، تلگرام مربوط به شرکتی آلمانی به مدیریت پاول دوروف است و وبسایت رسمی تئاترفستیول برای شرکت ماست !!! پس هر صفحه ی مجازی تئاتر فستیوال تنها یک راه ارتباطی است که در نهایت به وبسایت تئاتر فستیوال ختم می شود ، منتها برای ایجاد رابطه ی مستقیم تر با مخاطبین خود ، صفحه های مجازی را ایجاد کرده ایم ، پس ما یک صفحه اینستاگرام و یا یک کانال تلگرام نیستیم ، ما یک وبسایت رسمی و ثبت شده ی خبری ، تحلیلی تئاتری هستیم ، خوشحال می شویم ما را بخوانید و نقد کنید

 • ۲. طرح پیشنهاد تئاتر را همچنان با قدرت ادامه می دهیم . بر این باوریم که اولین بودن در هر امری سخت است و بها دارد . ما بهای این اولین بودن را می پردازیم،  اما سعی می کنیم خسته نشویم و ادامه دهیم ! بی شک این طرح به هیچ وجه به مذاق آن دسته از دوستان تئاتری اعم از کارگردان ، نویسنده ، بازیگر و … که مهر ” پیشنهاد نــمی شود “ما اذیت شان کرده ، فروش شان را پایین آورده و عدم موفقیت شان را به رویشان آورده خوش نخواهد آمد.

شاید بعضی دیگر از دوستان تئاتری نیز نخواهد وارد این ترازوی سنجش بشوند ، چنان که تا امروز پیش آمده که تلاشی صورت گرفته شده تا منتقدین ما نتوانند کاری را ببینند ، اما عزیزان من ، رسانه ، رسالتش ایجاد رسانا بین اهل فن و مردم است ! از ما نخواهید که برای خوش باش برخی هنرمندانمان ، چشم مان را به روی خواست مردم ببندیم و یادمان برود که رسانه هستیم !

از ما نخواهید که فراموش کنیم مخاطبی را که دلگیر بوده از هزینه گزافی که خرج تئاتری کرده و در نهایت هیچ چیز عایدش نشده !

پس : آماده پذیرش هرگونه نقدی جهت بهبود و اصلاح طرح پیشنهاد تئاتر هستیم ، اما غر زدن ها و نق های نسل فست فودی هیچ چیز نخوانده ی بی حوصله ی شبکه های اجتماعی را جدی نخواهیم گرفت ! ولی باز هم با حوصله جواب خواهیم داد .

 • ۳. بی انصافی است اگر یادی نکنیم از هنرمندان نقد پذیرمان که در طی سال های اجرای این طرح ، با روی گشاده و به خواست خود ، پذیرای منتقدین ما و به تبع آن طرح پیشنهاد تئاتر شده اند و به جد نقد ها را دنبال کرده اند و در خیلی از موارد در آثار بعدی شان تغییر رویه داده اند و یا نقدی که بر آنها شده بود را به کار بستند . دوستان هنرمند نقد پذیر، دست مریزاد .

 

 • ۴. ظرسنجی برترین تئاتر سال تئاتر فستیوال نیز از گزند شبکه های اجتماعی در امان نمانده است . ما در نظرسنجی مشق دموکراسی می کنیم . موضوع بسیار ساده است . تعدادی از نمایش هایی که در طول سال مهر ” پیشنهاد می شود “دریافت کرده اند بر اساس نظر دپارتمان نقد اعلام می شوند و به نظرسنجی گذاشته می شوند .

امکان تبلیغات و کسب رای هم برای همه یکسان است . چنان که پیش از این بار ها گفته ایم ما با یک نظرسنجی علمی رو به رو نیستیم ، با یک نطرسنجی ساده ی اینترنتی رو به رو هستیم.  ما نه قصد برگزاری یک نظرسنجی علمی را داریم نه ابزار و امکانش را داریم ! قصدش را نداریم ، چون تنها هدفمان ایجاد شور و شوق در جامعه تئاتری است و پویایی تئاتر. ابزار و امکانش را نداریم ، چرا که اساسا در حوزه وظایف یک رسانه مستقل تئاتری چنین چیزی تعریف نمی شود .

شرایط یکسان نمایش ها را در این نظرسنجی در ظرفیت سالن و تعداد مخاطب تعریف نمی کنیم چون میزان شهرت ، محبوبیت و تبلیغات از آن دست مواردی است که طی هیچ شرایطی ، یکسان نخواهد بود .

تمام تلاشمان این بوده و هست تا این نظرسنجی بتواند باعث شود صرفا با رای دادن به یک نمایش از هنر محبوبمان حمایت نکنیم ، بلکه ترغیب بشویم که نمایش بعدی اش را حتما ببینیم .

توضیحات مربوط به نظرسنجی را در هر دوره از نظرسنجی در سایت در قالب سرمقاله و بیانیه و اطلاعیه اعلام کرده ایم اما هنوز دوستانی در شبکه های اجتماعی بدون اینکه مطالب را خوانده باشند خیال می کنند نظرسنجی در اینستاگرام و تلگرام انجام می شود و در نتیجه انتقاد ها را شروع می کنند.

رسانه تئاتر فستیوال نه تنها موظف است بلکه از جان و دل پاسخگوی حتی عزیزانی که فقط در فضای مجازی سیر می کنند و نخوانده قضاوت می کنند خواهد بود . اما نگرانی ما چیز دیگری است ، واقعا این نسل شتاب زده بی حوصله ی کم مطالعه تا کجا می خواهد پیش برود ؟!

 • ۵. در طی این چند دوره برگزاری نظرسنجی ما به دو شیوه عمل کرده ایم . سال نخست ، نظرسنجی را تنها در انتهای سال برگزار کردیم که درنتیجه هم کاری که در ابتدای سال به روی صحنه رفته بود در نظرسنجی حضور داشت و هم کاری که در انتهای سال به روی صحنه رفته بود . در ابتدا ۴۰ اثر انتخاب شده بود و با رای شما مخاطبین ۱۰ اثر به مرحله ی دوم راه یافتند و در نهایت نمایش برتر سال از دید مخاطبین وبسایت تئاتر فستیوال انتخاب شد .

سال گذشته نظرسنجی را در دو نیمه برگزار کردیم ، نمایش های نیمه ی نخست سال در یک نظرسنجی و در پایان شهریور ماه ، و نمایش های نیمه ی دوم سال در یک نظرسنجی دیگر در پایان اسفندماه به رای گذاشته شد و در نهایت در اردی بهشت تئاتر ایران ، نمایش های برتر هر دوره مجددا به نظرسنجی گذاشته شد تا تئاتر برتر سال انتخاب شود .

حال تصمیم داریم یک نظرسنجی بر نظرسنجی مان داشته باشیم . به نظر شما کدام روش بهتر است ؟

ما همچون همیشه مشتاق شنیدن و خواندن نظرات و پیشنهادات و انتقادهای شما هستیم . ما را برای برگزاری بهتر نظرسنجی یاری کنید .

۸ نظر ثبت شده است .

 1. ش شکوهی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان و دلسوختکان هنر و فرهنگ ایران
  بنده تا کنون در نظرستجی شما شرکت کرده و وبسایت شما را دنیال می کنم ، خواندن این سرمقاله من را وادار به انتقاد کرد
  زیرا لازم است شما برای پیشنهاد شدن یا نشدن کارها دلیل و برهان بیاورید و مخاطبان خود را آگاه کنید .
  در غیر این صورت حق بسیاری از هنرمندان ضایع خواهد شد .
  انشالله موفق و پیرروز باشید

 2. توفیقی _ هما گفت:

  بلای تلگرام و اینستاگرام و فیسبوک این است که به کسی اشتباهات او را گوشزد نمی‌کند فقط همه تعریف و تمجید را می فهمند

 3. رئوف گفت:

  خدا قوت
  دستمریزاد

 4. گلپایگانی گفت:

  ما امروز به‌شدت به نقد و تحلیل و دسته‌بندی نیاز داریم، سال‌هاست در حوزه‌ شعر، موسیقی و سینما، نهادی نداریم که پس از انتشار این محصولات، کیفیت آنها را تعیین کند و به همین واسطه به نظر من، فضای نقد باید در کشور جدی‌تر باشد و امیدوار هستم که شما به واسطه این وبسایت تخصصی بتوانید این نیاز ضروری کشور را برطرف نمایید .

 5. محمدرضا علیمی گفت:

  آخ آخ آخ
  دقیقا حرف دل ما رو زدی
  من متولد ۶۱ هستم ولی واقعا جوونای امروز و نمی فهمم واقعا راسته که می گی حوصله ی خواندن کپشن کوتاه اینستاگرام رو هم ندارم
  خیلی خوب بود و برای من جالبه درد مشترک من با تئاتر فستیوال

 6. دباغ علی گفت:

  خوندن این صفحه برای خیلی از تئاتری ها بسیار پیشنهاد می شود
  خوبه که حرفتون و بخونن و اینقدر با شما دشمنی نداشتن باشن

 7. کمال گفت:

  InSta vase hame ye fazaiye ke betunan az mohem tarin chiza Tu kochik tarin vaghti bakhabar beshan.

 8. علیرضا معصومیان گفت:

  سلام
  بسیار خوشحال هستم که مخاطب سایتی هستم که در درد روز جامعه رو لمس کرده و داره سعی می کنه اوضاع نابه سامان ما را حتی در حدی کوچک نجات دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *