«سلطان مار» از ایران به آذربایجان و ترکیه می رود


خیرالله تقیانی‌پور نمایش «سلطان مار» را در آذربایجان و ترکیه به صحنه می‌برد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، تقیانی‌پور درباره اجرای نمایش «سلطان مار» نوشته بهرام بیضایی، گفت: در جشنواره فجر پارسال نماینده کمپانی تئاتری از کشور آذربایجان به تهران آمده بود. اجرای ما را دید و از ما دعوت کرد نمایشی را در کشور آذربایجان روی صحنه ببریم. من نمایشنامه «سلطان مار» نوشته بهرام بیضایی را پیشنهاد کردم، چرا‌که برگرفته از ریشه‌ها و فرهنگ ایرانی است. این پیشنهاد توسط کمپانی پذیرفته شد و مهدی‌ شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی، تفاهم‌نامه‌ای را با نماینده کمپانی آذربایجانی در این رابطه امضا کردند. حمایت‌های اداره کل هنرهای نمایشی در این اتفاق بسیار موثر بود و جای قدردانی دارد.

تقیانی‌پور درباره زمان و مکان اجرای نمایش «سلطان مار» گفت: بازیگران را درآذربایجان انتخاب کرده‌ام و ۲۰ روز دیگر به آذربایجان می‌روم تا آماده اجرا شویم. ابتدا قرار است در شهر باکو و چند شهر دیگر کشور آذربایجان اجرا داشته باشیم، بعد به ترکیه می‌رویم و در انتها در بخش بین‌المللی جشنواره فجر، اجرا خواهیم داشت.

خیرالله تقیانی‌پور به اجرای نمایش با زبان ترکی اشاره کرد و گفت: نمایشنامه «سلطان مار» به زبان ترکی ترجمه شده است و بازیگران ترک‌زبان آن‌ را بازی خواهند کرد.

او افزود: تشابه ریشه‌های فرهنگ ایرانی و آذربایجانی در این اجرا به ما کمک خواهد کرد. یکی از دغدغه‌های اصلی من همیشه این بود که نمایش ایرانی را صادر کنم و فکر می‌کنم نمایش«سلطان مار» می‌‌تواند نماینده خوبی برای نمایش ایرانی باشد و نشان بدهدکه فرهنگ ایرانی بسیار غنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *