سما مرسلی: در نمایش “قصه اتاق جادو” انتخاب با تماشاچی بود


مصاحبه با “سما مرسلی” کارگردان نمایش “قصه ی اتاق جادو”تئاتر عروس111کی

آرزو شفق – تئاتر فستیوال : نمایش “قصه ی اتاق جادو” به کارگردانی “سما مرسلی” در سیزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی در بخش های طراحی صحنه و بهترین نمایش عروسکی به عنوان برگزیده بخش کودک معرفی شد. به همین بهانه به سراغ این کارگردان رفته تا با ایشان مصاحبه ای داشته باشیم.

 خسته نباشید. بابت کسب این جوایز به شما تبریک می گویم. لطفا برای ما از سابقه ی کاریتان بگویید.

–         خیلی ممنونم. خسته نیستم به خاطر اینکه امروز نتیجه ی یک کار گروهی را دیدم. خوشحالی را در صورت اعضای گروهم دیدم. وقتی کار را شروع کردیم اصلا به این فکر نمی کردم که جایزه بگیریم و تمام هدفم با بچه ها این بود که برای اولین کارشان یک کار خوب ارائه دهند و ۲ اجرای خوب داشته باشند که تماشاچی خسته نشود و کار عروسکی را درست بشناسد. وقتی به اینجا رسیدیم و اسم ها را می خواندند، واقعا منتظر این نبودم که اسمی از گروه من خوانده شود. ولی خب از بچه های موسیقی که کوچکترین اعضای گروه بودند، تقدیر شد. و به بچه ها گفتم  من دیگر چیزی نمی خواهم. خدا را شکر احساس کردم زحمات ما نتیجه گرفت چون ۵ ماه درگیر این کار بودیم.

لطف کنید  خلاصه ای از نمایش برای ما بگویید.

–         داستان در مورد عروسکی بود که نقشش را دوست نداشت. مادبزرگ قصه ی ما که اتاق جادو برای او بود چند قصه برای او تعریف می کند و از او می خواهد در نقش های مختلف برود. خوبی این داستان این بود که عروسک با کمک تماشاچی مسیر ها را انتخاب می کرد و هر انتخابی که تماشاچی داشت مسیر داستان را عوض می کرد و هر پارت با پارت دیگر متفاوت بود.  یکی از بازیگر های ما با انتخاب تماشاچی اصلا به روی صحنه نیامد.

اولین بار یود که در این جشنواره شرکت می کردید؟

–         در این جشنواره بله. من در جشنواره کانون فکری و پرورشی شرکت کرده بودم و آنجا جایزه گرفتم.

به نظر شما نقاط قوت و ضعف این جشنواره چه بود؟

–         فکر می کنم در جاهایی تقصیر بچه ها نبود و کوتاهی از سمت بزرگترهایی بود که بچه ها را تنها گذاشتند. و باز بچه ها با جسارت تمام کار را پیش بردند و من به آنها خسته نباشید می گویم.

از داوری راضی بودید؟ کاری را دیده بودید که امشب حق اش بوده باشد جایزه بگیرید؟

–         من فکر می کنم یکی از کارها در بخش موسیقی حق اش بود که جایزه اول را بگیرد. ولی چون “پلی بک” بود و اعلام شده بود که پلی بک در داوری قرار نمی گیرد اصلا وارد داوری نشد. احساس می کنم در حقشان اجحاف شد. ولی درکل هم در بازبینی و هم در داوری خیلی دلسوزانه کار انجام شد و واقعا به دانشجویان مانند فرزندانشان نگاه می کردند.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید متشکریم.

** در انتها خانم مرسلی از اعضای گروهشان که برای این نمایش زحمات زیادی کشیدند تشکر کرد و به آنها خسته نباشید گفت.

۲ نظر ثبت شده است .

  1. یکی از اعضای تیم(نوازنده) گفت:

    خانم مرسلی واقعا خوشحال از اینکه تونستیم با بچه ها این کار رو به نمایش بذاریم تا در درجه اول از زحمت چندین ماهمون لذت ببریم و در درجه بعد بیننده هامون
    فکر نمیکردم که واقعا بخواد تو اون سالن اسمی از موسیقی کارمون برده بشه
    کاری رو که خانم مرسلی فرمودند (پلی بک) بود رو دیدم تغریبا، پیش خودم میگفتم تا اون هست واقعا اسمی از ما برده میشه؟؟

  2. شهریور گفت:

    خواهرزاده ی من این نمایش را دیده بود. اولین نیاتری بود که می دید. خیلی راضی بود. مرسی سما جان… خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *