در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال؛

سید پویا امامی : “۲۵ متر آرزو ” یک فانتزی کمدی است که ایرانی اجرا می شود


نمایش خیابانی ” ٢۵ متر آرزو ” به نویسندگی و کارگردانی سید پویا امامی در چهلمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرا شده است . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی را با کارگردان این اثر انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

نازنین محب اهری – تئاتر فستیوال : لطفا در مورد نمایش ٢۵متر آرزو  توضیح بفرمایید.

نمایش خیابانی “٢۵ متر آرزو ” پیش از حضور در جشنواره تئاتر فجر ، در پانزدهمین جشنواره ی بین المللی تئاتر خیابانی مریوان و پنجمین جشنواره ی سراسری تئاتر خیابانی چتر زندگی هم اجرا شده است و در بخش طرح و ایده ، کارگردانی ، بازیگری زن و بازیگری مرد و آهنگسازی جوایزی را دریافت کرده است . امسال هم که در جشنواره تئاتر فجر شرکت کردیم . ” ۲۵ متر آرزو” نمایشی در ژانر فانتزی و کمدی است که به صورت ایرانی اجرا می شود .

 دغدغه ی اصلی در این نمایش ، پیرمرد و پیرزنی است که به شیوه سنتی زندگی می کنند و حالا در دنیای امروز با مشکلات مدرن مواجه میشوند و اتفاقاتی در طول زندگیشان می افتد که باعث می شود ، تنها دارایی شان که یک خانه ی ٧۵ متری است را ٢۵ متر ، ٢۵ متر از دست بدهند و در نهایت تنها دارایی شان ، قبرشان می شود که خانه ی ابدی هر انسانی است .

چندمین دوره ی حضور شما در جشنواره تئاتر فجر است ؟

من ۵ سال است که به صورت مداوم در جشنواره ی تئاتر فجر شرکت می کنم . دو سال اول به عنوان بازیگر و سه سال اخیر با نمایش های “پیله ی انقلاب ” ، “سردار پرچم دار” و “زندگی با طعم محبت” به عنوان کارگردان و بازیگر در جشنواره حضور داشته ام .

این دوره از جشنواره را نسبت به سال های گذشته با توجه به شرایط کرونایی کشور چطور دیده اید ؟

از سال ۹۸ که کرونا شیوع پیدا کرده ، تقریبا همه ی مردم درگیر بوده اند . جشنواره ی تئاتر فجر از معدود جشنواره هایی است که روی شعار خود ایستاده و هر دوره با رعایت پروتکل های بهداشتی در خصوص مخاطبین و اجرا با ٣٠درصد الی ۴٠ درصد ظرفیت سالن ها ، برگزار شده است .

سال گذشته ، نمایش های خیابانی ، در محوطه ی تالار وحدت اجرا می رفت و  دور تا دور استیج صندلی چیده شده بود اما امسال دوباره به سر جای اصلی خودش که در محوطه ی مجموعه تئاتر شهر است بازگشته و با توجه به اینکه فضای باز است و حدودا ٨٠درصد مردم واکسن زده اند ، کمی خیال همه راحت تر شده است . در حال حاضر ، جشنواره با رعایت پروتکل های بهداشتی کار خود را پیش می برد .

تا امروز که دومین روز جشنواره است ، همه چیز خوب بوده و کادر درمان هم زحمت کشیده اند و در محل اسکان گروه ها و هتل حضور پیدا کرده اند . کارت واکسن چک و تست کرونا گرفته می شود و تمهیداتی برای کسانی که تست شان مثبت می شود ، در نظر گرفته شده است و کسانی که تست شان منفی است در جشنواره حضور پیدا می کنند .

آیا از اجراها و نحوه ی برگزاری جشنواره راضی بوده اید؟

این ، چهلمین دوره ی جشنواره است که برگزار می شود و ما رفته رفته بعد چهل دوره انتظار این را داریم که تجارب و ایده ها بیشتر و ناب تر شده باشد . خدا را شکر می کنم که همه ی مسائل در مورد برگزاری جشنواره از بحث تبلیغات ، اسکان ، تالارها و مکان های اجرایی خوب بوده است .

اگرحرفی باقی مانده بفرمایید.

امیدوارم که مردم عزیز شهر تهران برای دیدن اجراها بیایند و از تماشا لذت ببرند . چون می دانم که بعد از دو سال تئاتر ندیدن واقعا خسته شده اند و این هم برای مردم و هم برای ما بسیار سخت بود . امیدوارم که در ایام دهه ی فجر ، نمایش های مختلف را در ژانر های خیابانی و گونه های تئاتر بیرونی ببیند . به شما و همکاران تان هم خسته نباشید می گویم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *