در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

سیروس همتی : “مزامزا” به معضلات امروز جامعه می پردازد ./ این نمایش تمدید نخواهد شد .


 

سیروس همتی بازیگر و کارگردان تئاتر این روزها نمایش ” مزامزا ” را در سالن استاد ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه برده است . به بهانه ی اجرای این نمایش خبرنگار تئاتر فستیوال با وی گفت و گویی داشته که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

تئاتر فستیوال

سیروس همتی در مورد دغدغه ای که باعث به روی صحنه رفتن نمایش “مزامزا” شده است ، توضیح داد : همیشه به این موضوع فکر می کردم که چگونه می شود یک تماشاگر عادی که نماینده ای از مردم است را ، له شده و خورد شده تصور کنم . چگونه یک اشتباه کوچک و آن هم به حق ، منجر به فاجعه ای مثل اعدام می شود . در این رابطه بسیار فکر کردم تا به اجرایی که می بینید رسیدم .

وی ادامه داد : می خواستم معضلات جامعه امروز ، که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از دیگر کشورها هم اتفاق می افتد ، مثل جنگ ، ظلم ، کودک آزاری ، جنایت ، اختلاس و چیزهایی دیگری که در اینجا به خاطر عدم مدیریت برخی از مسئولان ، بیشتر معمول است ، را به نمایش بگذارم .

نویسنده و کارگردان نمایش “مزامزا” با اشاره به نمایش های قبلی خود ، در مورد انتقاداتی که در این نمایش مطرح می شود ، گفت : هم در نمایش “مزامزا” و هم در نمایش قبلی ام ، نمایش “فیش آباد” ، انتقاداتی به شرایط نا به سامان موجود در جامعه داشته ام و در آن معضلات امروز جامعه مان از قبیل اختلاس ، دکل نفتی ، سکه ، گرانی و … را برشمرده ام . بحث سیستم و قضاوت ناشایست برخی از مسئولین نسبت به آدم ها مطرح است . از محیط اطراف خود الهام می گیرم ، اخبار را می شنوم و حرف های دل مردم را در نمایش می آورم و مخاطبان با آن می خندند اگرچه در دل خود به شرایط موجود گریه می کنند و این بحث تئاتر گروتسک است .

همتی همچنین در مورد نمایشنامه “مزامزا” و همکاری بازیگران این نمایش توضیح داد : نمی خواهم از خود تعریف کنم ولی باید در متن ، چیزی وجود داشته باشد که بازیگر آن را بپروراند . تک تک دیالوگ های این نمایش به غیر از چند مورد انگشت شمار ، همگی در متن نوشته شده بود . بسیاری از بازیگران گروه در کارهای پیشین با من همکاری داشتند و به خاطر وجود طنز انتقادی و هجو در نمایشنامه ، بازی در این نمایش را پذیرفتند .  در لحظاتی از این نمایش خنده حضار را می شنویم به عنوان مثال : “کفش بِلا چشه ؟!” ، این قسمت در متن نیست ، می خواهم بگویم ما را به خاطر کفشی که می پوشیم هم مجازات می کنند ! خب کفش است دیگر ! عمویم آن را فرستاده ، مشکل آن چیست ؟ بعد بازیگر می گوید “کفش بِلا چشه ؟!” یک شب این اتفاق افتاد و این فی البداهه بازیگر و خلاقیت گروهی است . اما با همه ی این تفاسیر ، نمی خواهم زحمت تک تک بازیگرانم را که نسبت به متن ، و موضوعاتی که آن را برجسته کرده اند ، منکر شوم .

وی در خصوص واکنش تماشاگران پس از تماشای این نمایش گفت : خدا را شکر می کنم که در این شب هایی که ” مزامزا ” اجرا شده ، مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته است و حتی قرار است ، دو اجرا در یک شب داشته باشیم . در حالی که سابقه نداشت در دهه اول اجراهایمان ، به ما پیشنهاد دو اجرا دهند . ولی زمانی که دو سوم سالن پر باشد این پیشنهاد به گروه ها داده می شود . این نمایش جزو نمایش های مخاطب پسند انتخاب شده است .

سیروس همتی در پایان افزود : این نمایش تمدید نخواهم شد . کسانی که این مصاحبه را می خوانند ، هر چه سریعتر به تماشای این نمایش بیایند . (با خنده) . در این نمایش قرار بود دو بازیگر چهره حضور داشته باشند ولی نشد که در خدمت آن ها باشیم ، از این بایت بسیار خوشحال هستم . به این خاطر که تلاشی که بازیگر تئاتر می کند نسبت به بازیگر چهره قابل قیاس نیست . بازیگر چهره خوب است ، به شرط آنکه وقت داشته باشد . بازیگری که همزمان در چند پروژه حضور دارد ، به نظر من به کار او هم در تئاتر و هم در کار تصویری لطمه وارد می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *