در گفتگوی اختصاصی با تئاتر فستیوال:

سینا نورایی : کاش جشنواره پوستر نداشت !


پوستر سی و ششمین جشنواره ی تئاتر فجر که براساس شش ایموجی طراحی شده است در حالی رونمایی شد که در این مدت به دلیل طراحی عجیب و غریب آن نقدهای زیادی به آن وارد آمده است . از جمله ی آن نقد ها می توان به آتاری خواندن ، بی عرضگی مسئولان جشنواره از نظر برخی از اساتید در رسانه ها منتشر شد . همچنین تعدادی از خبرنگاران نیز در جلسه رونمایی پوستر به آن خرده گرفتند .

از این رو خبرنگار تئاتر فستیوال به سراغ سینا نورایی به عنوان عضوی از جامعه گرافیک و تئاتری رفته است که علاوه بر اینکه در حوزه تئاتر مشغول است دارای مدرک کارشناسی ارشد  گرافیک دانشکده هنرهای زیبا می باشد .

تئاتر فستیوال

سینا نورایی در رابطه با طراحی سی و ششمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : اگر قرار باشد راجع به جشنواره کودکان زیر سه سال پوستری طراحی شود که از بعد رنگ و کاراکترهای بزرگ طراحی شده روی آن جذابیت داشته باشد ، می تواند بچه ی سه ساله را جذب کند ولی برای من به عنوان کارگردان تئاتر هیچ گونه جذابیتی ندارد که بخواهم این پوستر را ببینم و به عنوان پوستر فستیوالی که در مملکتم اجرا می شود ، بپذیرم و از این بابت جای تاسف دارد .

وی با اشاره به اینکه طراحی این پوستر جهت مزاح طراحی شده است ، افزود : تیم طراحی ما که دوازده سال است در یک شرکت طراحی گرافیک فعالیت دارد یک جلسه ی دو ساعته در این رابطه داشت ولی واقعا نمی شود در رابطه با این پوستر اظهار نظر کرد . برای زمانی که در یک محفل دوستانه مزاح کم داشته باشیم می توان درباره ی این پوستر صحبت کرد !!!

نورایی که فوق لیسانس گرافیک دانشکده هنرهای زیبا را دارد  و از شاگردان استاد فرشید مثقالی و قباد شیوا است درباره ی اظهار نظر استاد شیوا در رابطه با پوستر گفت کاملا با نظر استاد قباد شیوا و ساعد مشکی موافقم . طراحی این پوستر یک وجهه غیر حرفه ای و کاملا مبتدیانه دارد و  مشخص است که هیچ اتودی نداشته و نظارتی هم بر آن نبوده است و صرفا باید بودجه ای هزینه می شد . هیچ ایدوئولوژی تجددگرایانه  یا مدرنی برای این طراحی به  کار گرفته نشده است .

وی در پایان اذعان داشت علی رغم نقدهای زیادی که به طراحی این دوره از جشنواره  شده ولی  توجهی به این نقد ها نمی شود. دو سال پیش هم به کپی بودن پوستر اعتراض داشتیم . سال پیش هم به گونه ای دیگر و امسال هم به کودکانه بودن پوستر معترضیم . ان شاالله که ترتیب اثری بدهند  یا به طور کل پوستر نزنند و اعلام کنند جشنواره ای بدون پوستر داریم !!

۶ نظر ثبت شده است .

 1. کامیار رستمعلی گفت:

  salam
  chetoori shoma ham ba ostad shiva ham ba ostad meshki movafeghid ?
  ostad meshki ke goftan pooster khoobe ke !!

 2. نورالهی گفت:

  سلام
  این پوستر رو جز توهین چیز دیگه ای نمیشه تلقی کرد واقعا طراح شوخیش گرفته گویا

 3. سوده گفت:

  موافقم
  اگه واقعا پوستر نداشت بهتر بود

 4. شهر قشنگ گفت:

  خیلی با دیدن این پوستر نیاز به سواد خاصی نیست … چرا مسئولین خودشون رو می زنن به اون راه جای سوال بزرگیه که تو کته من نمی ره واقعا ؟!!

 5. نگین گفت:

  لایک

 6. radio گفت:

  asbabe shadio faraham kardaaaan :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *