شهره سلطانی : توقیف ” پینوکیا ” به من ابلاغ نشده است


نمایش ” پینوکیا ” به کارگردانی شهره سلطانی از روز جمعه ۱۶ مرداد ماه در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه رفت و ظهر امروز خبر توقیف این نمایش در رسانه ها منعکس شد .

پینوکیا

شهره سلطانی طی گفتگویی تلفنی با خبرنگار تئاتر فستیوال در رابطه با صحت خبر توقیف نمایش ” پینوکیا ” گفت : متاسفانه هنوز به من ابلاغ نشده که کار توقیف شده است . فقط گفتند چند روز متوقف می شود تا اصلاحات بیشتری انجام شود ، من نمی دانم چه اصلاحاتی؟!

وی ادامه داد : اصلا  در این رابطه توضیحی به من داده نشده است ، فقط از صبح بالغ بر ۲۰ لینک خبری درخبرگزاری های مختلف را دیده ام که گفته اند این نمایش توقیف شده است . در نهایت از روابط عمومی تماشاخانه ایرانشهر به من گفتند که نمایش فعلا متوقف می شود ولی نگفتند که از چه زمانی مجددا می تواند اجرا شود .

سلطانی در رابطه با علت توقیف نمایشش گفت : روز افتتاحیه ما با پوشش اولیه اجرا رفتیم ، فردای آن روز به ما مواردی را تذکر دادند که بعضی از دیالوگ ها حذف شود و یا تغییر کند و همچنین گفتند که پوششتان را درست کنید ، ما هم تغییرات را لحاظ کردیم و اطاعت کردیم . در نمایش ما پوستیژهای رنگی بر سر داریم که به خاطر فرم فانتزی نمایش است ، اما بعد از تذکر ، من مواردی را که درمورد پوستیژها ذکر شده بود ، تغییر دادم اما متعجبم که چرا حال که نوبت به نمایش من رسیده ، یک پوستیژ پلاستیکی صورتی و آبی مسخره که در هر پلاستیک فروشی و اسباب بازی فروشی پیدا می شود ، ناگهان برای ما این گونه مشکل ایجاد کرده است .  تا قبل از این نمایش های زیادی را دیده ام که حتی از موهایی با رنگ طبیعی ، استفاده کرده اند اما با مشکلی مواجه نشدند . بدون شک ما هم چهارچوب رعایت قوانین را می دانیم و خودمان را ملزم به رعایت آنها می دانیم  . ما می دانیم که  نمی توانیم با موی طبیعی به روی صحنه برویم و به این اصول هم پایبند هستیم.

وی در توضیح بازبینی های صورت گرفته برای این نمایش پیش از اجرا اظهار کرد : می گویند در بازبینی ما با این پوشش نمایش شما را ندیده ایم ! من گناهی ندارم ، چون فکر نمی کردم که یک موی پلاستیکی می تواند مشکلی به وجود بیاورد .

وی در ارتباط با تغییرات صورت گرفته در این نمایش پس از اولین اجرا گفت : 

پس از آن نیز من با آن که منطقی برای ایراد گرفتن به این پوشش نمی دیدم ولی لچکی را بر روی آن موها سر کردم و همچنین در روز گذشته پوستیژ خانم گلستانی را برداشتیم و از کلاهی که موهای بافته شده و کاموایی داشت ، استفاده کردیم و مجددا لباسی برای ایشان دوختیم . این واقعا بی انصافی و ناجوانمردانه است که بخواهند باز هم به پوشش ایراد بگیرند . چون ما واقعا آنچه گفتند را رعایت کرده ایم و دیگر چیز خاصی در نمایش من وجود ندارد که بخواهد حساسیت برانگیز باشد . من واقعا متاسفم برای افرادی که به این جریان دامن می زنند . این بهانه ها نمی دانم از کجا آمده و چه کسی مسئولین را تحریک کرده که آن ها تحت تاثیر قرار گرفته اند ؟

کارگردان نمایش ” پینوکیا ” در رابطه با توقیف این نمایش پس از تنها سه روز اجرا گفت : من فقط سه اجرا رفته ام و از این اتفاق متعجبم که چرا نمایش را در نطفه خفه کرده اند . اگر نمایش دو هفته اجرا می رفت طبیعی تر بود  .

بازیگر نمایش ” روز ولنتاین ” در رابطه با پوشش این نمایش گفت : چرا باید به یک موی رنگی پلاستیکی بگویند ” کشف حجاب در نمایش پینوکیا ؟! ” من خنده ام می گیرد و واقعا دلگیر هستم از افرادی که این چیزها را نوشته اند . من در نمایش ” روز ولنتاین ” هم با یک موی مصری که بسیار طبیعی بود ، اجرا رفتم و مشکلی برای این نمایش ایجاد نشد . بحث من این نیست که چرا کارهای دیگر متوقف نشده است ! بحث من این است که نمایش است و لفظ نمایش همه چیز را مشخص می کند !

شهره سلطانی اتفاق پیش آمده را به دور از انصاف دانست و گفت : با توجه به زحماتی که یک گروه تئاتری ، برای برپایی یک تئاتر می کشد  و با مشقت بسیار و بدون هیچ پشتوانه ی مالی و دولتی ، که البته قبلا این حمایت وجود داشت و دولت وظیفه داشت که به گروه های تئاتری کمک کند ولی الان چند سالی ست که کنار کشیده است ، ولی با این حال باز هم ما در این شرایط می آییم و تئاتری را به روی صحنه می بریم و در حد توانمان مخاطب را به سالن های تئاتر می کشانیم و پیام انسانی را به مخاطبمان انتقال می دهیم و وظیفه و رسالتی را که بر عهده ماست را درست ایفا می کنیم ، ولی با این حال چرا باید با ما این گونه برخورد شود ؟

این همه جنجال به خاطر هیچ ! کار من نه سیاسی بوده و نه مشکلی داشته ، تنها انتقال پیام انسانی و بهبود روابط آدم ها را مد نظر قرار داده و گسستگی روابط انسان ها را نقد کرده است ، ” پینوکیا ” ترغیب به انسانیت و طبیعت و عشق به مخلوقات خداوند داشته است . ولی با این حال تنها به خاطر یک پوستیژ پلاستیکی این نمایش را توقیف می کنند ، وقتی از من می پرسند چرا نمایشتان توقیف شده است من رویم نمی شود بگویم به خاطر پوستیژ پلاستیکی ! چه می توانم بگویم ؟

کارگردان نمایش ” پینوکیا ” با گلایه از همکاران تئاتر و خبرنگاران این حوزه اظهار کرد : من متاسف هستم برای افرادی که به این حواشی دامن زدند و از آن با عنوان کشف حجاب یاد کردند و یا حرف هایی زدند که من از بیان آن شرمسارم ولی متاسفانه بعضی از همکاران ما و خبرنگاران به این حواشی دامن زدند . وقتی غریبه ها می گویند به این دلیل است که اطلاعی ندارند و از بیرون به قضیه نگاه می کنند و می گویند موی طبیعی است . ولی این وظیفه ی همکاران ما و خبرنگاران است که اطلاع رسانی کنند که در یک نمایش فانتزی ، من نمی توانم مقنعه به سر داشته باشم و من مجبور هستم با چنین مویی به روی صحنه بروم .

شهره سلطانی در پایان گفت : من از اهالی رسانه تقاضا دارم که به ما کمک کنند افراد را آگاه کنیم تا زهر این اتفاقات گرفته شود واز این طریق جلوی افراد ناجوانمردی که به این قضایا دامن زده اند گرفته شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *