در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

عادل بزدوده : باید دولت برای جشنواره عروسکی ارزش بیشتری قائل شود./دنیای عروسک ها، بی انتها است.


عادل بزدوده ، طراح و سازنده عروسک و کارگردان نام آشنای عرصه تئاتر عروسکی که با عروسک هایش برای همه ی ما خاطرات شیرینی را در دوران کودکی رقم زده است ، در هفدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی ، نمایش “اسرار کتاب قرمز” را که با تکنیک سایه اجرا می شود ، در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه برد . گفت و گوی خبرنگار تئاتر فستیوال با این کارگردان دوست داشتنی را می توانید در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

عادل بزدوده در مورد قصه ی نمایش “اسرار کتا ب قرمز” که در زیر دریا می گذرد ، گفت : چون می خواستم در این نمایش ، فضا را به گونه ی متفاوتی نشان دهم ، تصمیم گرفتم قصه ام در زیر دریا بگذرد و می توانم بگویم سه ، چهار سال درگیر قصه ی این نمایش بودم .

تمام اتفاقاتی که در نمایش می بینیم ، در زندگی های ما هم رخ می دهد ، اینکه برای بزرگ و عاقل شدن و حضور بچه هایمان در اجتماع ، بیش از حد مواظب آن ها هستیم . ما باید بچه هایمان را پرورش دهیم تا بعدها بتوانند روی پای خودشان بایستند . این نمایش را کمی خاص تر کار کردم چرا که فکر می کردم مسئولیت پذیری به خصوص اگر بحث جانشینی مطرح باشد ، باید کسی که می خواهد جانشین شود تمام ابزار انسانی ، شعوری و همچنین درک و فهم داشته باشد . بنابراین مراقبت و لطف های بیش از حد پدر ، تا آنجایی خوب است که عارضه و لغزشی پیش نیاید . زمانی که لغزش به وجود آید ، باعث می شود آدم هایی که من آن ها را در نمایش دیوصفت نامیدم (صفت تمام آدم های بد ، که ما زمانی آن ها را می پذیریم که خودمان به آن ضعف نزدیک شده باشیم) ، به ما غلبه کنند .

وی در ادامه در مورد پروسه ی ساخت عروسک های نمایش توضیح داد : ساخت عروسک ها را از فروردین ماه شروع کردم ، کار فوق العاده سخت بود . طراحی و ساخت عروسک ها پوست مرا کند . تعداد عروسک ها زیاد است و طراحی جزئیات هر کدامشان نظیر رنگ و … زمان زیادی برد . خوشحالم زحماتی که من و بچه های گروه در به ثمر رسیدن عروسک ها کشیده ایم ، مثمر ثمر واقع شده است . این نمایش ماحصل کار تیمی است . ایده از من است اما اگر بچه ها نبودند و نمی آمدند ، این اتفاق اصلا شکل نمی گرفت . از زمانی که ساخت عروسک ها را شروع کردیم تا همین اواخر مشغول ساخت آن ها بودیم و در حین ساخت ، تمرینات مان را هم شروع کردیم .

کارگردان نمایش “اسرار کتاب قرمز” در مورد تمرینات مربوط به این نمایش گفت : در واقع اصلی ترین تمرین ما در سالن اصلی تئاتر شهر بود که در روز اجرای مان انجام شد . ما در یک فضای تنگ و ترش (۴*۶ متر) تمرین می کردیم ، نمی توانید این همه عروسک را با این جمعیت (۱۸ نفر عروسک گردان) که در پشت پرده حرکت می کنند ، تصور کنید . کار کردن با عروسک سایه ، فوق العاده مشکل است و آفرین به غیرت این بچه ها که توانستند از عهده آن بر بیایند  .

امیدوارم شرایط اجرا برای این نمایش فراهم شود مطمئنا هر چه تعداد اجراهایمان بیشتر شود ، کار پخته تر و زیباتر می شود و تمپوی اصلی کار دیده تر می شود اما همه ی این ها نیاز به این است که سالن اجرای خوبی داشته باشیم که بتوانیم این کار را روی صحنه ببریم.

این کارگردان باسابقه عرصه ی تئاتر عروسکی در پاسخ به سوال خبرنگار تئاتر فستیوال مبنی بر اینکه چرا نمایش “اسرار کتاب قرمز” تنها یک اجرا در جشنواره عروسکی داشته است ، گفت : جواب  این سوال را باید ، دوستان بزرگوار ما در ستاد جشنواره بدهند . به هر حال ما راضی به رضای بزرگواران حاضر در جشنواره و کسانی که مسئولیت جشنواره را بر عهده دارند ، هستیم .

ما یک خانواده ایم و بضاعت خانواده ، مشخص است . به خانواده سه تکه نان داده اند و آن را تقسیم کرده است . هیچ گله ای نیست ، باید از حاکمیت ، حکومت و دولت گله کرد که برای این جشنواره ارزش بیشتری قائل شوند .

اجرای ما در جشنواره بسیار خوب بود ولی فکر می کنم که تازه بعد از این اجرا ، ترس اعضای گروه من برطرف شده تا بتوانند برای اجراهای بعدی آماده تر باشند .

وی همچنین در مورد امکان اجرای عموم این نمایش اظهار کرد : با آقای اسدی صحبت هایی کرده ایم و قرار است پس از جشنواره ، نشستی داشته باشیم تا برای اجرای این نمایش در سالن اصلی تئاتر شهر برنامه ریزی کنیم .

عادل بزدوده در مورد اینکه تاکنون ، ادوار مختلف جشنواره ، چه میزان توانسته در جذب مخاطب عام موفق باشد ، گفت : مسیری که ما شروع کردیم و در حال گذر از آن هستیم ، نتیجه آن را می توانستید در شادپیمایی جشنواره ببینید .  ما در تمام این سال ها با جدیت بیشتر کار کردیم . دنیای عروسک ها ، دنیای بی انتهایی است مگر اینکه خودمان سقف مان را پایین ببینیم . با این بی انتهایی ، می توان بسیاری از حرف ها را به کودکان و خانواده هایشان منتقل کرد . به نظر من هنر بی پایان است ، بنابراین خیلی خوشحال هستیم که روز به روز ، ماه به ماه و سال به سال و جشنواره به جشنواره ، خانواده ها بیشتر با دنیای نمایش عروسکی آشنا می شوند .

این طراح و سازنده عروسک همچنین در پاسخ به اینکه بر سر عروسک هایی که برای تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس طراحی کرده بود ، چه آمده است ، گفت : متاسفانه کمپانی ایران نوین و شرکت ایرانسل با یکدیگر به مشکل برخوردند و ما را حذف کردند . یعنی ابتدا قرارداد رسمی بستند ، بعد هریک گفتند که عروسک ها را نمی خواهند . در واقع دعوای این دو شرکت ، بر سر من آوار شد . وکیل گرفتم و به من گفتند قراردادم قانونی است ولی اگر بخواهم شکایت کنم و به دنبال آن بروم ، باید سه برابر پول این قرارداد هزینه کنم تا به پولم برسم .

عادل بزدوده در پایان با بیان اینکه مهربانی بچه های جشنواره عروسکی از دبیر گرفته تا بقیه بی پایان است ، گفت : ما باید مهربانی را پرورش خانواده ها را به سمت آن سوق دهیم . آسمان عروسک ها همیشه آبی است ، ممکن است لکه های ابری هم بیاید ولی همیشه آبی و آفتابی است و این را باید به سلامت نگه داریم و آن را به همه نشان دهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *