در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

عباس جمالی : کاراکتر نویسنده به شخصیت من نزدیک است .


نمایش ” مرگ و پنگوئن ” به نویسندگی محمد چرم‌ شیر و کارگردانی پیام دهکردی در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه است . عباس جمالی بازیگر ، نویسنده و کارگردان تئاتر پرسوناژ اصلی این نمایش را بر عهده دارد . به این بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با وی در خصوص حضورش در این نمایش انجام داده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

تئاتر فستیوال

عباس جمالی در رابطه با همکاری خود با پیام دهکردی و حضور در نمایش ” مرگ و پنگوئن ” توضیح داد : بازی در این نمایش برای من تجربه خوب و لذت بخشی است . من در دوران نوجوانی و جوانی تئاترهای بسیار جذابی از پیام دهکردی دیده بودم ، سال ها پیش نیز در سالن چهارسو در نمایش ” سیمرغ ” به کارگردانی کیومرث مرادی هر دو به عنوان بازیگر با یکدیگرهمکاری داشتیم . علاوه بر این ، متن نمایش نیز برای من بسیار جذاب بود چون آقای چرمشیر آن را نوشته بودند و ایشان استاد من هستند .

وی با بیان اینکه نقشی که در این نمایش برعهده دارد از جهاتی به شخصیت او نزدیک است ، گفت : نقشی که در این نمایش برعهده دارم فراز و فرود های بسیاری دارد و برای من بسیار جالب است . این کاراکتر از وجوهی به لحاظ نویسنده بودن به من نزدیک است ؛ ولی از وجوهی دیگر بسیار از من دور است . ولی آنچه در این نمایش برای من الویت داشت ، درست اجرا کردن متن و درست انجام دادن آن چیزی بود که پیام دهکردی از من می خواست و خدا را شکر که تقریبا آنچه را که او در نظر داشت اکنون روی صحنه می بیند . این اتفاق برای من هم لذت بخش است .

بازیگر نمایش ” مرگ و پنگوئن ” با بیان اینکه تمرینات متمرکزی را پشت سر گذاشته اند ، در خصوص پروسه تمرینات این نمایش توضیح داد : ما تمرینات طولانی مدتی برای این اجرا نداشتیم ؛ ولی بسیار متمرکز و خوب تمرین کردیم و این بسیار مهم است . زیرا ممکن است برای تئاترى حدود هفت ماه تمرین کنید ولی زمان بندی درستی نداشته باشید و تمرینات متمرکز نباشد . ولی ما برای این اجرا نزدیک به دو ماه به صورت متمرکز در ساعاتی طولانی ، تمرین داشتیم و سعی کردیم که متن را خوب بفهمیم و بتوانیم طرحی که پیام دهکردی داشت را در آن فضا ایجاد کنیم و آن را به ثمر برسانیم .

وی ادامه داد : ما عینا متن را اجرا می رفتیم ، ولی در حین تمرینات نظراتمان را به کارگردان ارائه می دادیم ؛ چون پیام دهکردی به این که کارگردان دانای کل باشد و کارگردانی یک امر مطلق باشد ، اعتقادی ندارد . البته این شیوه نیز منسوخ است . ما در تمرینات کاملا کارگاهی پیش می رفتیم ؛ ولی طبیعتا حرف آخر را کارگردان می زد .

وی در پاسخ به اینکه آیا از اجرا رضایت دارد یا خیر ، گفت : بله . تجربه خوبی است . خوشبختانه استقبال خوبی هم از نمایش داشتیم ولی این اجرا اجرای سختی است و اصلا آسان نیست . زیرا اجرایی است که تمرکز می خواهد و نیاز است که قبل از اجرا آماده سازی هایی انجام شود .

این بازیگر تئاتر در پایان ضمن تشکر از وبسایت تئاتر فستیوال گفت : من شما را پیگیری می کنم ، واقعا خسته نباشید که در این شرایط ، راجع به تئاتر کار خبری و انتقادی می کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *