علی مرادخانی : سنت ها و نمایش‌های آیینی و مذهبی حبل‌المتین ما هستند .


معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه دوم آبان در شب شام غریبان و آخرین مجلس تعزیه عاشورایی با حضور در فرهنگسرای نیاوران با عوامل گروه تعزیه شهرستان خوانسار دیدار کرد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، علی مرادخانی در این دیدار ضمن قدردانی از همه عوامل برگزاری این مراسم، بر ضرورت توجه ویژه تعزیه‌خوانان به مباحث معرفتی و فلسفه قیام عاشورا همچنین استفاده از نسخ اصیل و سنت‌های زیبای تعزیه تأکید کرد.

معاون هنری وزیر ارشاد با مشایعت سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در جمع تعزیه‌خوانان حاضر در فرهنگسرای نیاوران حضور یافت و خطاب به آن‌ها اظهار داشت: علما در چنین روزهایی به مصیبت‌های عاشورا نگاه خاصی داشتند و در نقل مصیبت سعی می‌کردند تنها به گوشه مختصری از وقایع اشاره کنند و از مطرح نمودن بعضی از جزئیات که دلخراش است خودداری می‌کردند. این مسئله در تعزیه هم باید موردتوجه قرار بگیرد تا موجب ناراحتی و اذیت مخاطب نشود. در واقع باید از همان زبان استعاره برای نقل وقایع استفاده شود. علمای بزرگ وقتی به نقل بعضی از حوادث دلخراش عاشورا می‌رسیدند با اشارتی به بعضی از صحنه‌ها منبر را تمام می‌کردند و اصراری بر خیلی از موارد دیگر نداشتند. به‌عنوان مثال وقتی عالمی می‌گفت به قربان سر بریده آقا همان‌جا یک گریزی به حادثه می‌زدند و ادامه نمی‌دادند. در واقع آن‌ها بیشتر به مباحث معرفتی توجه می‌کردند.

وی در ادامه افزود: باید مردم را به دانش قبلی خودشان ارجاع بدهیم و با این پیش‌فرض که واقف به یک سری مسائل هستند تعزیه را اجرا کنیم. همان‌طور که می‌دانید به چنین نمایش‌هایی به دلیل اینکه در آن تذکر داده می‌شود مجلس ذکر می‌گویند. گاهی در گروه‌های تعزیه به مباحثی پرداخته می‌شود که ضرورتی ندارد. ازاین‌رو باید بیشتر به مسائلی توجه شود که به روی فلسفه عاشورا و قیام امام حسین تأکید می‌کند.

معاون هنری وزیر ارشاد با تأکید بر اهمیت حمایت از سنت‌ها و هنرهای اصیلی همچون تعزیه اظهار داشت: جدای از علاقه شخصی که به تعزیه دارم باید بگویم بسیار از هنرها همچون موسیقی ایرانی، پایداریش به حرمت تعزیه بوده است. وقتی چنین چیز با ارزشی داریم باید آن را حفظ و تقویت کنیم. چنین سنت‌ها و نمایش‌های آئینی و مذهبی حبل‌المتین ما هستند چرا که مبادی مقدسی به شمار می‌روند و به‌واسطه آن‌ها هویت و باورهایمان شکل گرفته و هنرهای بومی و ملی‌مان حفظ شده است. یکی از ویژگی‌های تعزیه ارائه کار خوب در حوزه سنت و هویت است که می‌توان برای فعالیت‌های آینده با اتکا به آن و نگاهی که به تعزیه وجود دارد به نمایش‌های امروزی رسیدگی بهتر و مشخص‌تری انجام داد. البته نکته مهم این است که باید در تعزیه به سنت‌ها توجه کرد و تلاش کنیم اصالت این هنر از دست نرود.

مرادخانی در پایان سخنانش با اشاره به فعالیت‌های بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در زمینه برگزاری مجالس تعزیه و فضای بسیار خوبی که در این زمینه وجود دارد گفت: فرهنگسرای نیاوران فعالیت‌های خوبی در همه زمینه‌های هنری ازجمله هنر بسیار مهم و اساسی تعزیه دارد. مجالس مختلفی که به‌واسطه گروه‌های مختلف تعزیه از اقصی نقاط کشور در این چند سال در این فرهنگسرا به روی صحنه رفته مؤید این مطلب است. البته باید به ابعاد مختلف این مسئله توجه کرد. باید روی استفاده از نسخ معتبر در تعزیه توجه ویژه‌ای شود و در نوع نگاهمان به تعزیه هم جنبه‌های هنری درست رعایت شود و هم آثار از نظر محتوایی به‌دقت بررسی شود. از این رو امیدورام در فرهنگسرای نیاوران به گونه‌ای تعزیه اجرا شود که در آینده مرجعی برای بسیاری از آثار خوب باشد. البته در خوانسار و نقط مختلف شاهد اجرای تعزیه‌های بسیار خوبی هستیم اما نگاه‌ها را باید به سمتی ببریم که ذکر مصائب اهل‌بیت به نحو شایسته‌ای انجام شود تا از این منظر بتوانیم خدمت اساسی در حوزه فرهنگ انجام دهیم.

وی در پایان این گفتگو به تماشای مجلس بازار شام و وفات حضرت رقیه (س) نشست.

گفتنی است برگزاری مجالس تعزیه از سال ۱۳۸۹ در فرهنگسرای نیاوران با حمایت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران آغاز شد و با گذشت ۵ سال به‌صورت منظم در دهه اول ماه محرم برگزار می‌شود. در سال جاری مجالس تعزیه عاشورایی با حضور هنرمندان انجمن تعزیه شهرستان خوانسار از شامگاه پنج‌شنبه ۲۳ مهرماه در نخستین روز محرم در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به مدت ده شب تا روز عاشورا برگزار شد و مورد استقبال قابل‌توجه علاقه‌مندان به این هنر اصیل ایرانی قرار گرفت، به‌طوری که در شب‌های پایانی همچون سنوات گذشت استقبال علاقه‌مندان به‌مراتب بیشتر از ظرفیت سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *