فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی رونمایی شد


فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی صبح امروز با حضور مسئولان برگزاری این رویداد هنری در دفتر مدیر کل هنرهای نمایشی رونمایی شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، در جلسه صبح امروز که با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی ، دکتر افشین تحفه گر معاون هنری و نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، محمد جواد استادی مشاور مدیرکل و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد ، چمی گو مدیرعامل موسسه آفرینش های فرهنگی هنری آستان قدس رضوی ، مهدی سیمزاری معاون این موسسه و دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره کودک و نوجوان رضوی ، سید حجت طباطبایی رئیس اداره هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، اتابک نادری مدیر هماهنگی امور استان ها ی اداره کل هنرهای نمایشی ، دکتر حسین موذن مدیر تالار هنر ، مریم کاظمی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و مهدی حاجیان مدیر امور جشنواره های اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد، جزئیات فراخوان ، موضوعات و رویکرد جشنواره امسال همچنین نحوه برگزاری هر چه بهتر جشنواره بیان شد.

شهرام کرمی در این نشست منطقه خراسان و شهر مشهد را بهترین منطقه برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی عنوان کرده و ظرفیت های زیرساختی ، زیارتی و گردشگری این شهر را در کنار هنرمندان شناخته شده تئاتر از جمله ویژگی های این شهر بر شمرد.

وی با اشاره به جشنواره های تئاتر خیاباین مریوان و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: یک رویداد فرهنگی و هنری زمانی می تواند اثر بخش باشد که به یک جریان فرهنگی تبدیل شود. متاسفانه بیشتر جشنواره هایی که در کشور طراحی و برگزار می شوند جشنواره هایی تبلیغی هستند ولی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان جشنواره ای تبلیغی نیست، پر مخاطب است و به شکلی خاص روی مخاطب اش تاثیر می گذارد. کار در این حوزه رویداد را به جریانی فرهنگی تبدیل می کند که در کل منطقه تاثیر می گذارد. نمونه های این جریان فرهنگی را در شهرهای همدان و مریوان می توانیم به خوبی ببینیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جدید را دوری از نگاه جشنواره ای و جشنواره زدگی تئاتر عنوان کرده و تاکید کرد: ما از رویدادی که جریان فرهنگی ایجاد کند حمایت خواهیم کرد.

دکتر افشین تحفه گر نیز در این جلسه با قدردانی از استان هرمزگان که یازده دوره گذشته این جشنواره را میزبانی کرده به بیان توضیحاتی در خصوص میزبانی شهر مشهد از این رویداد و جشنواره های فرهنگی و هنری رضوی در سال جاری پرداخته و گفت: سیاست جشنواره های رضوی از امسال تمرکززدایی از زمان برگزاری بود. پانزده دوره گذشته جشنواره های فرهنگی و هنری رضوی در دهه کرامت برگزار می شد که از امسال تصمیم  گرفته شد ۳۲ جشنواره در طول سال پخش شود.

وی زمان برگزاری جشنواره را اسفند ماه ۹۷ اعلام کرده و گفت: در برگزاری جشنواره امسال دستگاه های مختلف آستان قدس رضوی ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری همکاری دارند. در عین حال کانون پرورش فکری ، صدا و سیما ، حوزه هنری ، آموزش و پرورش و دیگر دستگاه های فرهنگی نیز که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می کنند همراه این رویداد هنری خواهند بود.

وی ابراز امیدواری کرد که از توان و تجربه بخش های مختلف و هنرمندان شاخص تئاتر کودک و نوجوان در برگزاری هرچه بهتر این رویداد  بهره ببرند.

تحفه گر برگزاری جلسه ای با حضور هنرمندان برجسته این حوزه در دهه ولایت ، اجرای عمومی  نمایش های کودک و نوجوان و اجرای آثار برگزیده دوره قبل جشنواره ، تولید محتوای نمایشی و نمایشنامه ، تجلیل و تقدیر از بزرگان این عرصه را از جمله برنامه های پیش روی جشنواره دوازدهم تئاتر کودک رضوی معرفی کرده و تشکیل شورای جشنواره های تئاتر کودک و نوجوان در اداره کل هنرهای نمایشی را برای ارتباط نزدیک تر و برنامه ریزی هماهنگ جشنواره های این حوزه پیشنهاد داد.

تئاتر فستیوال

چمی لو مدیرعامل موسسه آفرینش های فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی نیز سیاست مدیریت جدید این آستان را توجه جدی به کودکان و نوجوانان عنوان کرده و به بخشی از فعالیت های این موسسه در دوره های گذشته جشنواره تئاتر کودک رضوی اشاره کرد.

وی تصریح کرد که از پیشنهاد میزبانی جشنواره استقبال کرده اند و تفاهم نامه خوبی بین بنیاد امام رضا و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته شده است. با توجه به بحث گسترش فضای رسانه ای صدا و سیمای استان به جمع حامیان جشنواره پیوسته و محصولات تولید شده از سوی صدا و سیما در این خصوص در طول سال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مهدی سیمریز دبیر اجرایی جشنواره نیز گفت: ابتدا قرار بود جشنواره در آذر ماه برگزار شود که به دلیل برگزاری جشنوراه بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و با توجه به این که هنرمندان مشهد برای حضور در این رویداد آماده می شوند این زمان ر ا به اسفند ماه تغییر دادیم.

وی بخش های جشنواره را بخش تئاتر عروسکی و بخش صحنه ای معرفی کرده و بیان کرد که در هر بخش بین ۶ تا ۸ اثر به جشنواره راه پیدا خواهند کرد..

در بخش دیگر این نشست جزئیات برگزاری جشنواره از سوی هر یک از حاضران مورد دقت قرار گرفته و پیشنهاد هایی برای ارتقا کیفیت آثار و شیوه برگزاری مطرح شد.

حسین موذن مدیرتالار هنر نیز که دو دوره دبیر جشنواره کتابسازی رضوی بوده افزایش دامنه موضوعات جشنواره را مطرح کرده و گفت: اگر جشنواره کودک و نوجوان رضوی تولیدات موفقی داشته باشد آمادگی داریم تا با معرفی جشنواره در برنامه اجرای عمومی آثار قرار دهیم.

مریم کاظمی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز پیشنهاد داد : متن های درست و موضوعات مدون می تواند به هنرمندان معرفی  شود. انتخاب نیروهای متخصص در دبیرخانه و پیگیری دقیق شرایط فراخوان به تولیدات نو ، بدیع و با سطح کیفی بالا منتهی خواهد شد. اعزام کارشناسانی که در طول سال آثار کودک و نوجوان را در شهرها و استان های مختلف ببینند نیز می تواند به انتخاب آثار باکیفیت تر برای جشنواره کمک کند.

اتابک نادری مدیر امور استان ها نیز جشنواره تئاتر رضوی را جشنواره ای معنوی و دینی معرفی کرد که می تواند بحث معنویت در زندگی را مد نظر داشته باشد و حتی از آثار مکتوب دیگر ادیان الهی نیز بهره ببرد.

موضوعاتی مانند  دعوت از هنرمندان شاخص برای تولید تئاتر ، تعداد آثاری که به هر بخش راه پیدا می کنند، توجه به تولید نمایشنامه و برگزار ی کارگاه های آموزشی ، تنوع موضوعات مد نظر جشنواره و استفاده از داستان ها ، روایات و احادیث در این حوزه همچنین توجه به نشر صفات اخلاقی و تربیتی امام رضا (ع)، توجه به ویژگی هایی همچون مهربانی و عطوفت ، توجه به بحث اقتباس ، قرار دادن مشاور برای آثار نمایشی از اولین مرحله تولید و  توجه به حوزه بین الملل ، توجه به برنامه های جنبی و مردمی در جشنواره و … از سوی حاضران در این جلسه طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان این نشست پوستر فراخوان جشنواره توسط کرمی ، تحفه گر و چمی گو رونمایی شد.

دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی اسفند ماه ۱۳۹۷ در شهر مشهد برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *