در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستيوال :

فهیمه عابدینی : دکور ” سیمین و فرزان ” یادآور مینیاتورهای ایرانی و چاپ سنگی است .


 فهیمه عابدینی با نمایش ” سیمین و فروزان ” در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی برای نخستین بار در مقام کارگردان حضور دارد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این کارگردان در رابطه با کیفیت جشنواره و پروسه تولید این نمایش انجام داده است که در ادامه می توانید بخوانید :

تئاتر فستیوال

فهمیه عابدینی درباره نگارش نمایش ” سیمین و فرزان ” گفت : برای نگارش این متن ابتدا به قصه ای روسی برخوردم و سپس ایده عروسکی کار کردن این قصه به ذهنم رسید زیرا متن قابلیت زیادی دارد . سپس به این نتیجه رسیدم که اگر آن را در فضای ایرانی و آشنای خودمان اجرا کنم ، بسیار جذاب خواهد شد . وقتی با مرضیه سرمشقی و رفعت هاشمی ؛  طراحان صحنه این نمایش صحبت کردم به من پیشنهاد دادند که عروسک ها را بر اساس تصویرسازی کتاب های چاپ سنگی طراحی کنند و به همین شکل پیش رفتیم و متن را به جشنواره فرستادیم .

وی به تغییرات در دکور نمایش اشاره کرد و گفت : در ابتدا برای دکور تنها یک میز را در نظر گرفته بودم . وقتی مرحله اول بازبینی را گذراندیم ، داوران عزیز پیشنهادات جالبی به ما دادند و ما در نهایت به این دکوری که امروز می بینید ، یادآور مینیاتورهای ایرانی و چاپ سنگی رسیدیم .

فهیمه عابدینی که در نمایش ” سیمین و فرزان ” علاوه بر کارگردانی ، بازیگری نمایش را هم بر عهده دارد ، در رابطه با سختی های این اجرا گفت : از سختی های کار عروسکی این است که باید حتما عروسک و صحنه در زمان تمرینات آماده باشد تا بتوان با آن تمرینات را پیش برد . اگر در نمایشی که کارگردان هستی ، بازی هم کنی ، کار برایت سخت تر هم می شود .البته اینکه نمی توانی از صحنه خارج شوی و کار را از بیرون ببینی و ارزیابی کنی و مدام مجبور هستی بوسیله فیلم گرفتن ، صحنه را کارگردانی کنی ، تجربه شیرینی است .  درست است که راحت نمی توان ارتباط برقرار کرد ، ولی از طرفی بیان کردن آنچه که خودت مدنظر داری و بازی کردن آن بسیار شیرین است .

وی با اشاره به اینکه در دوره های پیشین جشنواره به عنوان عروسک گردان حضور داشته و هفدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی اولین حضور او به عنوان کارگردان اثر نمایشی است ، در خصوص کیفیت جشنواره گفت : من همیشه این جشنواره را دوست داشتم و هر سال بهتر از سال قبل برگزار می شود . بچه های دبیرخانه و ستاد نیز بسیار فعال هستند و همیشه دوست دارند که جشنواره به بهترین شکل انجام شود . یکی از امتیازهای این جشنواره ، امکان اجرای عموم داشتن گروه ها پس از جشنواره است که من خیلی از آن استقبال می کنم .

وی در پایان افزود : امیدوارم که کار عروسکی مانند همیشه در حاشیه نباشد و در کنار دیگر کارها قرار بگیرد و تماشاگر زیادی داشته باشد . و من نیز بتوانم دوباره این نمایش را اجرا کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *